وقتی هوش مصنوعی از اتلاف مواد غذایی پیشگیری می نماید!

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، یک سوپرمارکت آنلاین سعی دارد با یاری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، اتلاف مواد غذایی را به حداقل برساند.

وقتی هوش مصنوعی از اتلاف مواد غذایی پیشگیری می نماید!

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه و به نقل از فوربس، اتلاف مواد غذایی، یک مشکل بزرگ در سطح دنیای به شمار می رود. گزارش های سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد حاکی از این است که سالانه حدود 1.3 میلیارد تن غذا دور ریخته می شوند. این مقدار غذا، برای سیر کردن 815 میلیون انسان گرسنه در سطح دنیا کافی است.

با وجود این، شاید پیشرفت های حوزه فناوری بتوانند روزی این مشکل را ریشه کن نمایند. سوپرمارکت آنلاین اکادو(Ocado) پیروز شده با استفاده از تحلیل داده ها، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی، فراوری غذا را مدیریت کند و میزان ضایعات مواد غذایی را از هر شش هزار مورد به یک مورد برساند.

سوزانه وستلیک(Suzanne Westlake)، از مدیران اکادو گفت: در انگلستان، سالانه 86 میلیون مرغ، 438 میلیون قرص نان، سه میلیون قطعه پنیر، 1.3 میلیون سیب و بیش از دو میلیارد سیب زمینی دور ریخته می شوند. ما باید علاوه بر غذاهای مصرف شده، غذاهایی که دور ریخته می شوند را نیز آنالیز کنیم.

تجارت الکترونیک و پلتفرم تدارکات اکادو می توانند مواد غذایی که مشتریان واقعا به آنها احتیاج دارند، تامین نمایند تا فراورینمایندگان، بیش از مقدار مورد احتیاج سفارش ندهند. جیمز متیوز(James Matthews)، مدیرعامل اکادو گفت: در فروشگاه اینترنتی ما، یک هوش مصنوعی پیشرفته وجود دارد که یاری می نماید تا از عادات خرید مشتریان خود مطلع شویم. موتورهای پیش بینی پیشرفته ما می توانند میزان تقاضا برای هر محصول را به دقت پیش بینی نمایند تا سفارش اضافه ای از سوی فراورینمایندگان ثبت نگردد.

وی اضافه نمود: ما روزانه بیش از 20 میلیون پیش بینی انجام می دهیم و سعی داریم همزمان با افزایش تازگی و در دسترس بودن مواد غذایی، میزان تلفات آنها را به حداقل برسانیم. با این روش، امکان پیش بینی محصولات مورد نظر در زمان واقعی و به فروش رسیدن همه محصولات فراوری شده، امکان پذیر می گردد.

اکادو در انبارهای خود، مجموعه ای از سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی و تجهیزات رباتیک را به کار گرفته تا مطمئن گردد که مواد غذایی، تازه و به موقع به دست مشتریان می رسند و دور ریخته نمی شوند.

متیوز ادامه داد: فناوری تدارکاتی ما و مجموعه ربات هایی که بر اساس آن عمل می نمایند، به ما امکان می دهند تا از رسیدن مواد غذایی به مشتریان مطمئن شویم. در واقع، هزاران ربات با یکدیگر همکاری می نمایند تا سفارش مشتریان را در کوتاه ترین زمان ممکن به آنها برسانند زیرا هر چه مواد غذایی زودتر به مشتری برسد، امکان خراب شدن و دور ریختن آن کمتر خواهد بود.

ردیابی خودروی ارسال مواد غذایی

اتلاف غذا در صورتی پیش می آید که محصولات به درستی در انبار یا وانت های مخصوص ارسال مواد غذایی ذخیره نشوند اما اکادو برای پیشگیری از این اتفاق، مدل های شبیه سازی و پیش بینی نماینده ای را به کار گرفته است تا ارسال مواد غذایی را ردیابی کند.

متیوز اضافه نمود: به کار دریافت این مدل ها، به ما یاری می نماید تا مطمئن شویم که مواد غذایی، در دمای مناسب و به موقع، به دست مشتریان می رسند. با این کار، دیگر مواد غذایی به خاطر ذخیره در دمای نامناسب از بین نخواهند رفت. ابزارهای مبتنی بر یادگیری ماشینی می توانند به مسیریابی وانت های ارسال غذا یاری نمایند. ما در هر ثانیه، 9.5 میلیون محاسبه انجام می دهیم. هر زمان که مشتریان، سفارش خود را تغییر دهند یا اصلاح نمایند، همه گزینه های مربوط به مسیریابی و تحویل در همان زمان محاسبه می شوند.

برنامه های مسیریابی در زمان واقعی، نسبت به عواملی از جمله تغییر شرایط جاده، ترافیک و سطح سوخت واکنش نشان می دهند. این عوامل می توانند کارآیی حمل و نقل را افزایش و سطح اتلاف مواد غذایی را کاهش دهند.

اکادو برای ضمانت تازگی مواد غذایی خود، محصولات را چند روز پیش از تاریخ انقضا نمی فروشد و آنها را به افراد احتیاجمند اهدا می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وقتی هوش مصنوعی از اتلاف مواد غذایی پیشگیری می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی هوش مصنوعی از اتلاف مواد غذایی پیشگیری می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید