پاراوان؛ با دنیای این نوع از جداکننده ها آشنا شوید!

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، پاراوان ها را به صورت های مختلفی می توان دسته بندی کرد. اصلی ترین شیوه دسته بندی پاراوان ها بر اساس نحوه طراحی آن هاست. از مدل های این نوع می توان به پاراوان برشی، پاراوان حکاکی، پاراوان برش و حکاکی، پاراوان ساده و نوع سفارشی است.

پاراوان؛ با دنیای این نوع از جداکننده ها آشنا شوید!

وبلاگ ساعت زنانه | سرویس دکوراسیون - آیا از درهم بودن و بی نظمی فضای خود ناراضی و به دنبال تقسیم بندی محیط خود هستید؟ پس حتما با انواع جدا نماینده های منزل آشنایی ندارید! در ادامه به آنالیز و معرفی برخی از مدل های پاراوان پرداخته ایم.

عنصر اصلی جدا نماینده فضا، دیوار ها هستند. اما گاهی اوقات ما به جدانماینده های بیشتر و یا حتی در مواقعی متحرک و موقتی احتیاجمندیم. از این رو در چنین مواقعی استفاده از پاراوان و یا پارتیشن کاربرد پیدا می نماید. امروزه این عناصر کاربرد بسیار گسترده ای در منزل و محیط اداری یافته اند و با توجه به تنوع و طراحی های گوناگون عرضه شده در بازار، باب میل هر سلیقه ای خواهند بود. البته سبکی آن نیز در محبوبیت و کارایی آن بی تاثیر نبوده است. بسیاری از این پاراوان ها به دلیل نوع طراحی و ظاهرشان، به عنوان عناصر دکوری نیز در منزل استفاده می گردد.

انواع پاراوان

1 - پاراوان برشی

این مدل پاراوان ها یا به طور کامل پشتشان معلوم است که به پاراوان تمام برشی شهرت دارند یا به علت برش کم روی کار، نمای پشتی را تا حد بسیار زیادی می پوشاند. این مدل پاراوان ها بیشتر برای فضا سازی و ایجاد دکوراسیون های جذاب مورد استفاده قرار می گیرد و باعث افزایش زیبایی و جذابیت منزل و محل کار شما می گردد.

2 - پاراوان حکاکی شده

این نوع پاراوان که یکی از پر طرفدارترین پاراوان ها در بین مردم است، فضای پشت را کاملا پوشانده و جلوه خاصی به محیط اطراف خود می بخشد. این مدل به دلیل تنوع در رنگ و طرح قابلیت هماهنگی با انواع دکوراسیون را دارد.

3 - پاراوان برشی و حکاکی شده

این پاراوان ترکیبی از دو نمونه بالا بوده و فضای پشتی آن قابل دیدن نبوده و برای پوشیدن محیط پشتی اش گزینه بسیار مناسبی است. ظاهری جذاب و متفاوت، رنگ های گوناگون و طرح های بسیار متنوع و زیبا از مشخصات این پاراوان است.

4 - پاراوان ساده

می توان گفت که پاراوان ساده ارزانترین مدل پاروان بوده و برای استفاده در مکان هایی که جلوی چشم نیستند مناسب است. این نوع پاراوان در رنگ های مختلف و سایز های گوناگون فراوری می گردد.

5 - پاراوان های سفارشی

این نوع پاراوان ها بسته به ایده و سلیقه شما به صورت سفارشی ساخته خواهد شد و مسلما هزینه بیشتری برایتان در بر خواهد داشت. دسته بندی دیگر این پاراوان ها به صورت پاراوان های پایه دار و دیگری بدون پایه هستند. جهت مقاومت ایستایی مناسب در پاروان های بدون پایه، عرض لته ها در حدود 40 تا 50 سانتیمتر بوده و برای پایداری بیشتر باید آن ها را به صورت هفت و هشتی گذاشت. گفتنی است در اماکن پرتردد از پاراوان های پایه دار استفاده نکنید.

6 - مصالح مورد استفاده برای پاراوان

متریال های مورد استفاده در ساخت پاراوان ها بسیار گوناگون و متنوع است از این رو برای انتخاب پاراوان مورد نظر خود به سبک طراحی و نوع دکوراسیون خود بیندیشید. پاراوان نوع چوب یکی از محبوب ترین نوع پاراوان ها است. چوب گرمای خاصی به محیط بخشیده و فضا را صمیمی تر جلوه می دهد. البته باید در نظر داشته باشید که رطوبت چوب را خراب می نماید. پس از پاراوان های چوبی برای فضا های مرطوب استفاده نکنید.

7 - فضا های مورد استفاده از پاراوان

فضا هایی که می توانید در آن از پاراوان و یا پارتیشن بهره ببرید کاملا به شما و سلیقه و نیز احتیاج فضا بستگی خواهد داشت. اما به طور کلی می توان گفت که پاراوان در فضا های رو به رو قابل استفاده است: در بخش ورودی خانه، قرارگیری در اتاق خواب به عنوان فضایی جهت تعویض لباس، جدانماینده بخش ناهارخوری، ایجاد فضایی دنج و خصوصی در منزل.

8 - هماهنگی پاراوان سفارشی با فضای اطراف

پاراوان و پارتیشن های سفارشی معمولا نتیجه بهتر و متناسب تری با فضای شما خواهند داشت؛ البته اگر هزینه آن برای شما مسئله ای ایجاد نمی نماید. طراحان داخلی نیز اکثرا از نوع سفارشی آن استقبال می نمایند. به تصویر بالا به خوبی دقت کنید. طراحان آن برای جداسازی بخش خصوصی که کتابخانه نیز در آن قسمت واقع شده است، از پارتیشن برای یک جداسازی تقریبی استفاده نموده است. از طرفی طرح گل پارتیشن با فضای سبز کناره فضا به خوبی هماهنگ است.

9 - استفاده از پاراوان های طبیعی

گاهی اوقات به کارگیری طرح های ساده و طبیعی علاوه بر خلاقیت و زیبایی، فضایی خاص خلق خواهند کرد. گاهی اوقات اگر خودتان دست به کار شوید نتیجه بهتری نیز خواهید گرفت، زیرا هم هزینه تان کم تر خواهد شد و هم ارزش کارتان به دلیل دست ساز بودن چند برابر خواهد شد. به تصویر بالا نگاه کنید. با استفاده از چوب های بامبو سعی کنید پارتیشنی مشابه تصویر بسازید.

10 - کارایی بیشتر پاراوان

در برخی موارد کارایی این پارتیشن ها می تواند از جداسازی فضا فراتر رفته و نقشی پررنگ تر در محیط ایفا نمایند. برای مثال در نمونه بالا طراح به جای استفاده از نرده های معمولی با استفاده از پارتیشنی چوبی احساس لازمه از حیث محافظت و جلوگیری از سقوط افراد را ایجاد می نماید.

11 - هماهنگی مدل پاراوان با سبک دکوراسیون منزل

همان طور که پیش تر نیز ذکر شد، نوع پارتیشن بستگی به سبک طراحی شما داشته و با توجه به دکوراسیون داخلی تان انتخاب می گردد. مسلما در طرح های مدرن استفاده از مدل های قدیمی و سنتی چندان جواب گو نیست؛ بنابراین همانند تصویر به دنبال ایده های بهتر و نمونه های مناسب تر بگردید. در چنین مواقعی از شیشه به دلیل سنگینی صرف نظر نموده و به سراغ نمونه های مشابه سبک تر بروید.

12 - استفاده از پاراوان های پارچه ای

برای انتخاب پاراوان های پارچه ای می توانید از پرده یا رومبلی های خود الهام گرفته و چنین طرح هایی را برای آن انتخاب کنید. در حقیقت در تمامی این مراحل سلیقه و انتخاب شما حرف اول را می زند.

اگر شما هم از ایده و طرح جذاب و خاصی برای جدا کردن فضای داخلی خود استفاده نموده اید می توانید به وسیله بخش ارسال نظر پایین همین مطلب، آن را با ما و سایر مخاطبان وبسایت وبلاگ ساعت زنانه در میان بگذارید.

منبع: setare.com

به "پاراوان؛ با دنیای این نوع از جداکننده ها آشنا شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاراوان؛ با دنیای این نوع از جداکننده ها آشنا شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید