چرا علم می گوید تمام پولتان را خرج سفر کنید؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، دیوید میچل (David Mitchell) نویسنده مشهور انگلیسی یک بار گفته بود: هر کسی که با دارایی بیشتری بمیرد، برنده است! اما به نظر می رسد این طور نیست، بلکه برنده حقیقی آن کسی است که بیشترین تجربه را داشته است و در نهایت مسرور تر هم بوده است. در این مقاله خواهید خواند که چرا علم هم می گوید تمام پولتان را خرج سفر کنید.

چرا علم می گوید تمام پولتان را خرج سفر کنید؟

چی؟! مگه ما نباید همه پولمان را کنار بگذاریم تا بتوانیم فلان مدل موبایل هوشمند و تلویزیون خمیده و ماشین های مدل نو بخریم؟

هر چند قبلا تصور می کردیم مادیات شادی می آورد، اما یافته های علمی تعیین نموده اند آنچه بیشترین شادی ماندگار را برایتان به ارمغان می آورد، تجربیات هستند. تجربیاتی مانند سفر و فعالیت های بیرون از خانه و مهارت های نو و بازدید از نمایشگاه ها و… . ما فکر می کنیم چون تلویزیون برند نومان بیشتر از یک سفر دریایی به فلان جزیره عمر می نماید، پس شادی ای که با خرید آن تلویزیون هم تجربه می کنیم، عمر بیشتری دارد. اما باید بدانید که این باور درست نیست.

دکتر توماس گیلوویچ (Thomas Gilovich)، استاد روان شناسیِ دانشگاه کُرنل که به مدت چندین دهه در خصوص ارتباط بین پول و شادی تحقیق نموده است، می گوید: یکی از دشمنان شادیِ ما عادت است. دکتر گیلوویچ می گوید: ما خرید می کنیم تا شاد شویم و در این جهت پیروز هم می شویم، اما این شادی فقط برای مدت کوتاهی دوام می آورد. چیزهای نو در ابتدا برایمان هیجان انگیز هستند، اما بعد از مدتی به آنها عادت می کنیم.

تلویزیون نو ما جلوی چشم مان است، بنابراین به راحتی به آن عادت می کنیم. این تلویزیون، کم کم مانند دودی که به آسمان برود، در پس زمینه محو می گردد، اما مسافرت هایی که رفته ایم و تجربیاتی که داشته ایم، قسمتی از وجودمان می شوند. به این فکر کنید: کدام یک از اینها اثر بیشتری روی شما داشته اند؟ فلان بازی ویدئویی که وقتی بچه بودید داشتید، یا آن سفر خانوادگی به آن شهر یا کشور دیگری که رفتید؟ می دانید منظورم چیست؛ همان سفری که هنوز هم وقتی شما و خواهر و برادرهایتان اتفاقاتش را به خاطر می آورید، به خنده می افتید.

دکتر توماس گیلوویچ به مدت چندین دهه در خصوص ارتباط بین پول و شادی تحقیق نموده است

گیلوویچ در پژوهشی با عنوان زندگی شگفت انگیز: مصرف تجربه و جستجوی شادی که در Journal of Consumer Psychology به چاپ رسیده است، می گوید: این تجربه های ما هستند که به قسمت بزرگی از وجودمان تبدیل می شوند، نه داشته های مادی مان.

شما می توانید داشته های مادی تان را خیلی دوست داشته باشید. حتی می توانید فکر کنید بخشی از هویت تان به آن چیزها وابسته است، اما با این حال، آنها از وجود شما جدا هستند. در مقابل، تجربه هایتان واقعا جزئی از وجودتان هستند. در حقیقت ما برآیند کلیِ تجربه های مان هستیم.

آدم ها موجوداتی بسیار اجتماعی هستند، و روابط بامعنای اجتماعی سهم بسزایی در سطوح شادیِ ما دارند. گیلوویچ ادامه می دهد: یکی از دلایل اینکه خریدن تجربه ها، به جای خریدن کالاها، رضایت بیشتری در پی دارد، این است که آسان تر و گسترده تر و عمیق تر ما را به دیگران نزدیک می نماید. در حقیقت این تجربه ها هستند که ما را وجود ما را شکل می دهند، ما را به دیگران نزدیک می نمایند و شادی بسیار زیادی برایمان به ارمغان می آورند.

پس، چه چیزی جلویتان را گرفته است؟ آن پولی را که برای خرید یک دست مبلمان نو کنار گذاشته اید بردارید و یک سفر خانوادگی ترتیب بدهید یا برای یک کلاس آشپزی ثبت نام کنید یا حتی به تماشای موزه شهر بروید. قول می دهم این کارها شما را در درازمدت خیلی خرسند تر از خرید یک دست مبلمان نو خواهید کرد!

برگرفته از: Huffingtonpost

منبع:چطـور

منبع: دیجیاتور

به "چرا علم می گوید تمام پولتان را خرج سفر کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا علم می گوید تمام پولتان را خرج سفر کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید