کدام تیپ شخصیتی MBTI از همه باهوش تر شناخته می گردد؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، همواره در هر گروه یک نفر وجود دارد. فردی دانا که می تواند به هر سؤالی پاسخ دهد. اما آیا آن ها واقعاً بسیار باهوش تر از بقیه هستند یا بسیار سخت مطالعه می نمایند؟ یا اینکه آن ها به صورت طبیعی نسبت به دیگران استعداد فزونی دارند؟

کدام تیپ شخصیتی MBTI از همه باهوش تر شناخته می گردد؟

بر اساس تحقیقات اجرا شده، تیپ های شخصیتی خاصی وجود دارد که در مسیر رسیدن به جایزه نوبل یا برنده شدن در مسابقات فکری دیگر، استعدادی شگرف از خود نشان می دهند.

در حقیقت تئوری های متعددی پیرامون تأثیر متقابل شخصیت و هوش وجود دارد.

از میان 16 تیپ شخصیتی مایرز-بریگز تا 9 تیپ هوش که هوارد گاردنر شناسایی نموده است، آشکار شده است که هوش کلی ویژگی ها و تجربیات فرد را با هم ترکیب می نماید و همه آن ها را به کار می گیرد.

باهوش ترین تیپ شخصیتی، صرف نظر از اینکه چگونه میزان گیری می گردد، کدام است؟

در ادامه این مقاله به آنالیز باهوش ترین افراد از منظر آزمون MBTI می پردازیم و در ادامه سایر تیپ های شخصیتی را با هم مقایسه می کنیم و نقاط قوت هر یک را آنالیز می کنیم. با ما همراه باشید.

MTBI چیست؟

MTBI مخفف Myers-Briggs Type Indicator است. ایزابل بریگز مایرز، دانشمند روان شناس و مادرش کاترین بریگز، این سیستم طبقه بندی را ایجاد کردند تا نظریه یونگی تیپ های روان شناختی را برای عموم مردم قابل درک و ارزشمند نمایند.

شاخص تیپ شناسی شخصیت مایرز-بریگز از چهار دسته و شش زیرگروه تشکیل شده است: درون گرا (I) یا برونگرا (E)، حسی (S) یا شهود (N)، تفکر (T) یا احساس (F)، و قضاوت (J) یا درک (P)

گفته می گردد که هر فرد دارای یک کیفیت غالب است که به وسیله دسته های فرعی به جای مانده پشتیبانی می گردد، که 16 تیپ شخصیتی منحصربه فرد را فراوری می نماید که در شرح رویکرد فرد نسبت به فعالیت های روزانه نسبتاً دقیق هستند.

8 تیپ شخصیتی باهوش

انواع INTx اغلب به عنوان باهوش ترین ها فهرست می شوند. این ویژگی های شخصیتی، درون گرا، شهودی و تفکر، در زمینه هایی که هوش یا جنبه های میزان گیری شده با آزمون های IQ سنتی را تعریف می نمایند، رجحان دارند: منطق مفهومی انتزاعی و حل مسئله.

اما کدام تیپ شخصیتی باهوش ترین است؟

دانستن آن سخت است. هوش، مانند الاکلنگ، یک عامل متعادل نماینده است. و هوش سنتی لزوماً با پیروزیت یا حتی شادی ارتباط ندارد.

باهوش ترین تیپ شخصیتی شماره 1: INTJ

این افراد اغلب از هوش منطقی-ریاضی بالایی برخوردارند و با استدلال و تحلیل منطقی خوب عمل می نمایند. آن ها بعلاوه اعداد را به راحتی کنترل می نمایند. برای آن ها حل مسئله یک فرآیند ساده است و عاشق نظریه های پیچیده منطقی هستند. این ها همه استعدادهایی هستند که به نمرات IQ بالا منتهی می شوند.

باهوش ترین تیپ شخصیتی شماره 2: INTP

هوش وجودی شامل اندیشیدن در خصوص ایده های انتزاعی، مانند معنای زندگی است. جای تعجب نیست که هوش وجودی یا تفکر در خصوص خود در واقع هدف اولیه زندگی برای INTPها است.

باهوش ترین تیپ شخصیتی شماره 3: ENFJ

یکی از نادرترین تیپ های شخصیتی، این افراد در سازماندهی فوق العاده ماهر هستند. در یک بحران کاری یا شخصی، آن ها از مهارت های شهودی خود برای حل مشکل و انطباق استفاده می نمایند.

باهوش ترین تیپ شخصیتی شماره 4: ESTJ

یکی دیگر از مغزهای بزرگ در این فهرست ESTJها هستند. ESTJها می توانند هوش بالا را با حس قوی یا شهودشان ترکیب نمایند. رهبران پیروز؛ این افراد باهوش همواره در حال کار و فکر هستند. هرگز راضی نیستید اما به راه چاره یا ایده نو بعدی علاقه مندند.

باهوش ترین تیپ شخصیتی شماره 5: ENTJ

ENTJها که به خاطر ایده های بزرگی مانند نظریه ریسمان جهانی یا راه چاره هایی برای مسائل جهان شناخته می گردد، تفکر برون گرا را به نمایش می گذارد. آن ها می توانند داده ها را از منابع متعدد جذب نموده و آن ها را در یک منظره کاربردی مورد استفاده قرار دهند.

باهوش ترین تیپ شخصیتی شماره 6: INFJ

این افراد درون گرا و شهودی از باهوش ترین افراد در مقیاس خود هستند. در ضمنً INFJ نادرترین ویژگی شخصیتی است. آن ها بسیار با بصیرت هستند و از هوش خود با احساسات ذاتی برای شناسایی یک محیط و سازگاری با آن استفاده می نمایند.

باهوش ترین تیپ شخصیتی شماره 7: ISTP

ISTP ها با انجام دادن یاد می گیرند. آن ها به شدت جزئیات گرا هستند و تمایل به عیب یابی دارند. بنابراین، تا زمانی که آن ها بتوانند دست و پای خود را برای تجربه عملی وارد بازی نمایند، هیچ چیز فراتر از ظرفیت فکری آن ها نیست.

باهوش ترین تیپ شخصیتی شماره 8: ENFP

برون گرا و پرشور، ENFPها هوش و حساسیت خود را برای ایجاد فرصت هایی برای آینده ترکیب می نمایند. آن ها افرادی با تصویر بزرگ هستند.

آیا سایر تیپ های شخصیتی کمتر باهوش هستند؟

تأکید زیادی روی مسأله هوش وجود دارد. چه کسی بالاترین ضریب هوشی را دارد؟ باهوش ترین فرد کلاس کیست؟ ما حتی جوایز و عناوینی مانند (Valadectorian) و (Suma Cum Laude) به باهوش ترین افراد می دهیم.

اما آیا ضریب هوشی بالا مساوی با پیروزیت و حتی خوشبختی است؟ با توجه به تست MBTI، شاید نه.

چندین تیپ شخصیتی مایرز-بریگز تمرکز اجتماعی از خود بیشتری نشان می دهند، بنابراین در تست های IQ امتیاز کمتری کسب می نمایند و عایدی کمتری کسب می نمایند. بسیاری از این تیپ ها شامل جنبه های حسی و احساسی شخصیت هستند.

تیپ ESFP (برون گرا، شهودی، احساسی، ادراکی) و تیپ ESFJ (برون گرا، شهودی، احساسی، قضاوتی) از نظر آماری شادترین تیپ های شخصیتی هستند. اما چرا؟

ESFPها معمولاً خوش بین هستند، حتی در شرایط چالش برانگیز. مثبت بودن طبیعی آن ها می تواند به طور قابل توجهی بر نحوه گذراندن دوران سخت اطرافیان تأثیر بگذارد.

مردم اغلب به سمت تیپ های شخصیتی ESFJ کشیده می شوند، زیرا آن ها در یاری به دیگران خوب هستند. پس آیا این بدان معناست که این شخصیت ها از هوش کمتری برخوردار هستند؟ احتمالاً نه.

اما ممکن است دیگران بینشی در خصوص آنچه که ESFx ها برای صرف وقت خود برای مطالعه مهم می دانند، نداشته باشد. در واقع انسان موجودی اجتماعی است و احساسات او نقش زیادی در تعاملات اجتماعی پیروز و توسعه مثبت جامعه دارد.

بنابراین، سؤال بزرگ اینجاست. اگر تیپ های حسگر برون گرا راهی برای زندگی در اینجا و اکنون ایجاد نموده اند که منجر به خوشبختی یا پیروزیت ابدی می گردد، آیا آن ها باهوش ترین نوع نیستند؟ بستگی دارد و درست مانند بحث طبیعت در مقابل پرورش، بحث بر سر هوشمندی خیابانی در مقابل هوشمندی آکادمیک ادامه خواهد داشت.

مروری بر 16 تیپ شخصیتی مایرز-بریگز

1. INTJ (درون گرا، شهودی، تفکر و قضاوت) مغز متفکر

نام مستعار دیگر برای INTJ عبارت اند از برنامه ریز مفهومی یا معمار مسلماً باهوش ترین تیپ موجود در آزمون MBTI است. INTJ تحلیلی و منطقی است. این افراد خود انضباطی دارند، با صرف زمان به تنهایی انرژی می گیرند (درون گرا)، بر ایده ها تمرکز می نمایند تا جزئیات، و برنامه ریزی را به خودانگیختگی ترجیح می دهند.

2. ENTP (برون گرا، شهودی، تفکر، ادراک) رویایی

ENTP ها افرادی ایده پرداز هستند. بسیار باهوش، مبتکرانی سرشار از الهام و با انگیزه حل مسائل فکری چالش برانگیز هستند. ENTP تیپ شخصیتی نادری است که شامل 3 درصد از جمعیت عمومی، 4 درصد از مردان و 2 درصد از زنان است.

3. INTP (درون گرا، شهودی، تفکر و ادراک) معمار

INTPها مبتکران فلسفی هستند که شیفته تحلیل منطقی، سیستم ها و نظریات جهان شمول هستند. INTP که تحلیل گر عینی یا منطق دان نیز نامیده می گردد، یکی از انواع کمتر رایج در جامعه است INTP تنها 2 درصد از جمعیت زنان را شامل می گردد.

4. INFP (درون گرا، شهودی، احساسی و ادراک نماینده) شفا دهنده

آن ها می توانند اطلاعات را به خوبی جذب نمایند، اما ایدئافهرست های تخیل گرایی هستند که بر اساس ارزش ها و باورهای اصلی خود راهنمایی می شوند. شفا دهنده ها در برخورد با افرادی که ایدئال گرایی و شفقت دلسوزانه نسبت به دیگران را نشان می دهند - که به عنوان ایدئافهرست متفکر و واسطه نیز شناخته می گردد، سرآمد هستند INFP ها 5 درصد از زنان و 4 درصد از مردان را تشکیل می دهند.

5. INFJ (درون گرا، شهودی، احساسی و قضاوت نماینده) مشاور

این تیپ های شخصیتی، پرورش دهندگان خلاقی هستند که به دیگران یاری می نمایند تا توانایی های بالقوه خود را درک نمایند. INFJها دارای یک مرکز اخلاقی قوی و یک حس واقعی هدف گرایی هستند. آن ها آرمان گرا و حساس هستند و از آن ها به عنوان بینش گر بصیر یا مدافع یاد می گردد INFJ نادرترین تیپ شخصیتی است و تنها 2٪ از جمعیت را شامل می گردد.

6. ENTJ (برون گرا، شهودی، تفکر و قضاوت) فرمانده

آن ها رهبران استراتژیک و درخشانی هستند که انگیزه بالایی دارند و از کار سخت لذت می برند. آن ها با استرس رشد می نمایند، اما مستعد عصبانیت هستند. آن ها می توانند جاه طلب، نیرومند، خوش بین و حتی خودخواه باشند. نادرترین تیپ شخصیتی در بین زنان که تنها 1 درصد است.

7. ENFJ (برون گرا، شهودی، احساسی و قضاوت نماینده) معلم

سازمان دهندگان ایدئافهرست، ENFJها پرانرژی هستند و اغلب بیش از حد مسایل مختلف را سازماندهی می نمایند. آن ها به وسیله همدلی راهنمایی می شوند و بعضی ENFJها را معلمان طبیعی می دانند. آن ها معمولاً در زمینه دین، تدریس و هنر کار می نمایند. آن ها صفات خوشایند و اجتماع گرایانه ای از خود نشان می دهند اما می توانند به سرعت بی حوصله شوند. ویژگی شخصیتی برای مردان نسبتاً نادر است، برای زنان کمتر - 3٪ از جمعیت ENFJ هستند.

8. ENFP (برون گرا، شهودی، احساسی و ادراک نماینده) قهرمان

ENFPها مردم محور هستند و بر امکانات تمرکز دارند. آن ها داستان نویسانی پرانرژی و پرشور هستند. مشاغل متداول برای ENFPها پر از اشتیاق، خودانگیختگی و تکانشگری است که شامل مشاوره، امور مذهبی، هنر و تدریس می گردد. به طور منطقی رایج است، که 8٪ از جمعیت عمومی را شامل می گردد، و 10٪ از زنان و 6٪ از مردان این ترکیب ویژگی های شخصیتی را نشان می دهند.

9. ESTJ (برون گرا، حسگر، تفکر و قضاوت) این ناظر

ESTJها سنت گرایان سخت کوش و سازمان دهندگان تمام عیاری هستند که بر جزئیات تسلطی بی نظیر دارند. آن ها که به عنوان پرانرژی، متعصب و از خود راضی شناخته می شوند، 9 درصد از جمعیت عمومی را تشکیل می دهند که تقریباً دو برابر مردان و 11 درصد زنان هستند.

ESTJها اغلب رهبران قدرتمندی هستند که در واقعیت مستقر هستند. آن ها موقعیت هایی با ساختار فرماندهی سلسله مراتبی تعریف شده را ترجیح می دهند. آن ها معمولاً در امور اقتصادی و تجارت یافت می شوند، به قدرت اعتماد دارند و انتظار اطاعت دارند.

10. ISTP (درون گرا، حسگر، تفکر و ادراک) صنعتگر

ISTPها به جزئیات توجه دارند و عاشق عیب یابی مسائل هستند. آن ها همواره از همه چیز مطلع هستند و با منطق منعطف به جهان واکنش نشان می دهند. این ویژگی در بین مردان بیشتر از زنان رایج است و به عنوان شخصی انتقادی، محافظه کار، مدبر و مستقل شناخته می شوند. معمولاً در مشاغل مهارتی، اجرای قانون و ارتش مشغول به خدمت می شوند.

11. ESFJ (برون گرا، حس نماینده، احساس و قضاوت) ارائه دهنده

ESFJها باهوش هستند و برای وفاداری و سنت ارزش قائل هستند. آن ها یاوران وظیفه شناس هستند که بر اساس یک قاعده اخلاقی شخصی دقیق عمل می نمایند. آن ها بعلاوه از دیگران انتظار دارند استانداردهای دقیق آن ها را رعایت نمایند. آن ها توانایی بالایی برای مقابله با استرس دارند.

ESFJ دومین ترکیب رایج شخصیت مایرز-بریگز است که 12 درصد از جمعیت عمومی، 17 درصد از زنان و 8 درصد از مردان را شامل می گردد.

12. ESTP (برون گرا، حسگر، تفکر و ادراک) پویا

ESTPها جویندگان هیجان، پرانرژی با حس شوخ طبعی هستند. آن ها از قدرت مشاهده قوی برای ارزیابی محیط اطراف خود و سازگاری استفاده می نمایند که ممکن است توانایی طبیعی ورزشی آن ها را شرح دهد. این ترکیب شخصیتی 4 درصد از جمعیت را تشکیل می دهد و مردان دو برابر زنان هستند.

13. ISFP (درون گرا، حس، احساس و ادراک) آهنگساز

این افراد حس زیبایی شناسی عمیقی دارند و همواره در لحظه عمل می نمایند. آن ها بردبار و بدون قضاوت هستند و معمولاً در مشاغل مراقبت های بهداشتی یافت می شوند. این ترکیب چهارمین نوع رایج است 9٪ از جمعیت عمومی، با نسبت کمی بیشتر زنان از مردان.

14. ISTJ (درون گرا، حسگر، تفکر و قضاوت) بازرس

ISTJها برای ایجاد و حفظ نظم در یک سیستم خلق شده اند. افراد دارای این تیپ شخصیتی روشمند هستند و علاقه ای به ایده های بزرگ ندارند. آن ها برای سخت کوشی ارزش قائل هستند و بدون توجه به زمان، تا زمانی که یک کار تکمیل گردد، آن را ادامه می دهند. آن ها قوانین، پیش بینی پذیری و فعالیت های هنری را دوست دارند. آن ها سومین نوع شایع هستند و مردان دو و نیم برابر بیشتر از زنان دارای این تیپ شخصیتی هستند.

15. ISFJ (درون گرا، حس، احساس و قضاوت) محافظ

ISFJ رایج ترین نوع تیپ شخصیتی در بین جمعیت ایالات متحده است که 14 درصد افراد را شامل می گردد. ویژگی های این تیپ شخصیتی عبارت اند از: همچون سنت گرایان که برای قرارداد ارزش قائل هستند و از جامعه لذت می برند. در حالی که ویژگی های محافظه کارانه، متعارف و محفوظ را نشان می دهند، معمولاً جزو کم عایدیترین انواع هستند و به احتمال زیاد به قدرت های معنوی اعتقاد دارند.

16. ESFP (برون گرا، حسگر، احساس و ادراک) مجری

ESFPها افراد سرگرم نماینده سرزنده ای هستند که محیط اطراف خود را مجذوب و درگیر می نمایند. آن ها یک خودانگیختگی مسری دارند و پرحرف هستند. آن ها در لحظه زندگی می نمایند و از هدیه های زندگی لذت می برند. این ویژگی ها بیشتر در بین زنان دیده می گردد. و در مشاغل مراقبت های بهداشتی، آموزش و مراقبت از کودک یافت می گردد.

سوالات متداول در خصوص باهوش ترین تیپ های شخصیتی

چه شخصیتی بالاترین ضریب هوشی را دارد؟

تیپ INTJ (درون گرا، شهودی، تفکر، قضاوت) بالاترین امتیاز را در آزمون های هوش مفهومی در میان 16 تیپ شخصیتی کسب می نماید. آن ها در به کار گیری مقادیر زیادی از اطلاعات و حل مسائل تحلیلی برای کاربردهای گسترده خوب هستند.

کدام تیپ شخصیتی پیروز ترین است؟

ENTJ یا برون گراها، حسگرها، متفکران و داوران معمولاً پیروز ترین تیپ های شخصیتی از نظر اقتصادی هستند که با شاخص نوع مایرز-بریگز میزان گیری می شوند. این شخصیت ها درخشان و با انگیزه بالا هستند و از کار سخت لذت می برند.

برترین تیپ شخصیتی کدام است؟

ISFJ (درون گرا، حس، احساس، قضاوت) به عنوان محافظ شناخته می گردد. این شایع ترین تیپ شخصیتی در زنان است و در 14 درصد از جمعیت دیده می گردد. ممکن است برترین نوع نباشد، زیرا همه آن ها ویژگی های منحصر به فردی دارند. اما مطمئناً این همان چیزی است که شما به احتمال زیاد با آن برخورد خواهید کرد.

انیشتین چه تیپ شخصیتی دارد؟

INTP (درون گرا، شهودی، تفکر، ادراک) تیپ شخصیتی آلبرت انیشتین بود. افراد مبتلا به این تیپ بسیار تحلیلی، عینی و منطقی هستند اما قادر به سازگاری نیستند.

نکته پایانی

در خصوص تیپ های شخصیتی، مانند همه چیز در زندگی، تعادل لازم است. جامعه ما به فرماندهان، پرورش دهندگان، محافظان و تأمین نمایندگانی احتیاج دارد تا سالم باشد و رشد کند.

تیپ های شخصیتی خطوط کلی ساده ای هستند که به ما یاری می نمایند یکدیگر را درک کنیم، اما ما را به عنوان یک فرد تعریف نمی نمایند. فرقی نمی نماید که چه تیپی باشید، شما هوش منحصر به فردی دارید که آن را به وسیله علایق، شغل و روابط خود ابراز می کنید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت وبلاگ ساعت زنانه مگ را بخوانید.

منبع: Live Bold and Bloom

منبع: دیجیکالا مگ

به "کدام تیپ شخصیتی MBTI از همه باهوش تر شناخته می گردد؟" امتیاز دهید

7 کاربر به "کدام تیپ شخصیتی MBTI از همه باهوش تر شناخته می گردد؟" امتیاز داده اند | 2.6 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام تیپ شخصیتی MBTI از همه باهوش تر شناخته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید