کلیسای سنت ساوا در بلگراد

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، معرفی کلیسای سنت ساوا در بلگراد

یکی از زیباترین کلیساهای دنیا، کلیسای سنت ساوا در بلگراد است. کلیسای سنت ساوا یا مقبره سنت ساوا بزرگ ترین کلیسای ارتدکس در بالکان محسوب می گردد.

کلیسای سنت ساوا در بلگراد

ساوا، اولین اسقف اعظم ارتدکس بود که کلیسای ارتدکس صربستان را بنا نهاد و تاثیر مهمی بر تاریخ قرون وسطی در صربستان داشت. بعلاوه صومعه هیلاندار در کوه آتوس نیز به وسیله سنت ساوا تاسیس شد.

در پی حمله عثمانی به بلگراد در سال 1595 وزیر اعظم عثمانی دستور داد تا بقایای پیکر سنت ساوا را آتش بزنند تا روحیه مردم این کشور را در هم شکند. کلیسای سنت ساوا در زمین های وراسار همان جایی که این حادثه اندوه بار صورت گرفت ساخته شد.

فضای داخلی این کلیسای ارتدوکس به وسیله سنگ های صیقل خورده براق ساخته شده که زیبایی خاصی را به فضا بخشیده و گنبدهای طلایی اش این جلال را چندین هزار برابر نموده است، از طرفی این کلیسا در مکانی قرار گرفته که به وسیله پیاده روهای عریض، حوض های زیبا و باغ های پوشیده از درختان سبز احاطه شده است.

کلیسای سنت ساوا با 18 صلیب طلایی و 49 ناقوس به نمادی آشنا در شهر تبدیل شده است. کلیسای سنت ساوا در بام بلگراد قرار گرفته که از آنجا به سطح شهر و دریای زیبای آن مشرف است.

گارانتی خرید بلیط مقرون به صرفه بلگراد

رزرو هتل بلگراد با برترین قیمت

ساختمان این کلیسا یکی از بزرگ ترین سازه های بلگراد به حساب آمده و با احتساب آنکه عظمتی دو برابر کلیسای سنت باسیل مسکو دارد، یکی از بزرگ ترین مجموعه های مسیحی ارتدوکسی در کل دنیا است. سقف گنبد مرکزی کلیسای سنت ساوا، موزائیک کاری برجسته ای از عروج مسیح دارد که به وسیله یکی از برجسته ترین تمثال سازان روسی ساخته شد.

امروزه کلیسای سنت ساوا نه تنها جای خاصی در قلب مردم بلگراد دارد بلکه مورد علاقه و توجه توریستان نیز قرار گرفته است. ساکنین بلگراد، شادی ها و غم های خود را در میان دیوارهای این کلیسا با هم شریک شده و جشن گرفتن اعیاد مذهبی رو به روی آن تبدیل به یک سنت کهن شده است. یکی از این روزهای مهم، روز کریسمس بوده که هزاران توریست در این فضای بزرگ به دور هم گرد آمده و مشغول تماشای آتش بازی می شوند.

راهنمای سفر به بلگراد

معرفی فرودگاه بلگراد نیکولا تسلا

منبع: فلای تودی

به "کلیسای سنت ساوا در بلگراد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای سنت ساوا در بلگراد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید