کنایه تخت روانچی به افزایش رایزنی های ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در واکنش به تشدید رایزنی های ضد ایرانی مقام های واشنگتن در شورای امنیت سازمان ملل، بر نبود اجماع در این شورا درباره تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران تاکید کرد.

کنایه تخت روانچی به افزایش رایزنی های ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ساعت زنانه، مجید تخت روانچی سفیر ایران در سازمان ملل به اظهارات و اقدامات اخیر مقام های ارشد آمریکایی در شورای امنیت سازمان ملل در زمینه تلاش برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران واکنش نشان داد.

به دنبال انتشار گزارش ها درباره توضیحات دو مقام آمریکایی به شورای امنیت سازمان ملل درباره قطعنامه پیشنهادی واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، مجید تخت روانچی در پیامی توییتری نوشت: ایالات متحده روز گذشته درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران توضیحاتی داد و خواستار یکپارچگی شورا شد. وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود درباره این جلسه هیچ اشاره ای به واکنش اعضای شورای امنیت سازمان ملل نکرد. شاید دلیل آن، درخواست متفق القول آن ها بر اجرای کامل برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل باشد.

در خبر ها آمده بود که کلی کرفت، کننده آمریکا در سازمان ملل و برایان هوک، کننده آمریکا در امور ایران با ارائه توضیحاتی به اعضای شورای امنیت سازمان ملل تلاش کردند این شورا را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران متقاعد کنند.

وبگاه وزارت خارجه آمریکا بامداد پنجشنبه به وقت تهران ضمن مخابره این خبر نوشت: محدودیت های تسلیحاتی ایران ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد هجدهم اکتبر (27 مهرماه) به پایان می رسد.

از سوی دیگر مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز گذشته ابراز امیدواری کرد کشور های دنیا ضرورت تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را درک کنند.

پامپئو همچنین تهدید کرد، در صورتی که قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ناکام بماند، واشنگتن برای تمدید تحریم های بین المللی علیه ایران اقدام خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: تمرکز ما در حال حاضر همکاری با شورای امنیت برای تصویب این قطعنامه است. اما چنانچه این اتفاق نیفتد به دنیا یادآوری می کنیم که مقام های دولت [باراک]اوباما [رئیس جمهور پیشین]به صراحت گفته اند که ایالات متحده از توانایی یکجانبه بازگرداندن تحریم ها برخوردار است.

ماده ای در برجام که مقام های دولت آمریکا مدعی هستند می توانند از آن برای بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران استفاده کنند ساز و کار حل و فصل اختلافات است که با نام های دیگری مانند مکانیسم ماشه یا ساز وکار بازگشت اتوماتیک تحریم ها هم شناخته شده است.

استناد ادعایی آمریکایی ها به یک ماده موجود در برجام در حالی انجام گرفته است که این کشور در تاریخ 18 اردیبهشت 1397 به رغم وجود قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و تعهد این کشور به توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 در اقدامی غیرقانونی از برجام خارج شد.

پیشتر مقام های چین و روسیه هم تصریح کرده اند که آمریکا از برجام خارج شده و از هیچ حقی برای رجوع به مفاد این توافق جهت بازگرداندن تحریم ها علیه ایران برخوردار نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کنایه تخت روانچی به افزایش رایزنی های ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنایه تخت روانچی به افزایش رایزنی های ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید