گفت و گوی بلینکن و جانسون درباره ایران

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که برای شرکت در اجلاس گروه هفت به لندن سفر کرده امروز (سه شنبه) با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس دیدار کرد تا درباره مجموعه ای از مسائل سیاست خارجی از جمله ایران و برجام مصاحبه کند.

گفت و گوی بلینکن و جانسون درباره ایران

به گزارش ایرنا، دو طرف همچنین درباره آخرین شرایط افغانستان، چین و همکاری های دو کشور برای مقابله با همه گیری کرونا و سایر مسائل بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.

گسترش روابط دوجانبه در حوزه مسائل تجاری و دفاعی از دیگر مسائلی بود که دو طرف درباره آن رایزنی کردند.

بلینکن پیشتر با وزرای امور خارجه انگلیس، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه اجلاس گروه 7 دیدار و پیرامون مسائل مورد علاقه از جمله برجام مصاحبه کرد.

وی در جلسه با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیرامون آخرین شرایط مذاکرات برجام در وین مصاحبه کرد. در این دیدار دو طرف پیرامون بازگشت احتاقتصادی آمریکا به برجام و نحوه اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق بحث و تبادل نظر کردند.

او سپس با هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان دیدار کرد و دو طرف پیرامون روابط با ایران و برجام رایزنی کردند. ایران همچنین از محور اصلی مذاکرات دیروز بلینکن با دومینیک راب همتای انگلیسی او بود.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین امروز در مصاحبه با نشریه فایننشال تایمز شرح داد که مذاکرات وین برای احیای توافق هسته ای ایران پیشرفت هایی داشته، اما هنوز راه طولانی در پیش است. وی مذاکرات وین را جدی توصیف کرد و مدعی شد که واشنگتن نشان داده که برای بازگشت متقابل به برجام آمادگی دارد.

این دیپلمات آمریکایی بدون اشاره به این مطلب که واشنگتن سه سال پیش به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و همچنان قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد را در تائید این توافق نقض می کند ادعا کرد: اینک باید ببینیم آیا ایران آمادگی دارد و می تواند برای بازگشت به برجام تصمیم گیری کند.

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان اینکه هنوز راه طولانی در پیش است به فایننشال تایمز گفت که جهت پیش رو طولانی تر از راهی است که تا به امروز طی شده است. بلینکن درباره تاثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران بر مذاکرات وین هم گفت که تمایل ندارد تا در این زمینه حدس کند، اما به گفته او رهبر معظم انقلاب فصل الخطاب سیاست خارجی ایران است و ایشان در زمینه سیاست های بنیادین توافق هسته ای تصمیم گیری می کنند.

آمریکا در دوره زمامداری دونالد ترامپ با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد. تهران هم دو سال پس از تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز و گفت که در صورت رفع تحریم ها و اجرای تعهدات سایر طرف های این توافق، به گونه ای که از منافع خود تحت برجام بهره مند گردد، به اجرای کامل تعهداتش باز می گردد.

منبع: فرارو

به "گفت و گوی بلینکن و جانسون درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت و گوی بلینکن و جانسون درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید