گز گز دست می تواند نشانه این بیماری ها باشد

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، اگر انگشتانتان در اثر سرما بی حس شوند، ممکن است با آغاز از بین رفتن بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن کنید، با این حال، اگر این احساس رفع نمی گردد و اغلب اتفاق می فتد، می تواند نشانه ای از یک شرایط پزشکی باشد.

گز گز دست می تواند نشانه این بیماری ها باشد

سوزن سوزن شدن دست ها می تواند دلایل شایع یا جدی تری داشته باشد. گاهی اوقات، این احساس موقتی است و جای نگرانی نیست.

به عنوان مثال، اگر جریان خون قطع گردد (مانند زمانی که چیزی محکم در اطراف مچ خود می پوشید) ممکن است در دستان خود احساس سوزن سوزن شدن کنید که پس از برداشتن هر چیزی که بر جریان خون تاثیر می گذارد، بهتر می گردد.

اگر انگشتانتان در اثر سرما بی حس شوند، ممکن است با آغاز از بین رفتن بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن کنید. با این حال، اگر این احساس رفع نمی گردد و اغلب اتفاق می فتد، می تواند نشانه ای از یک شرایط پزشکی باشد.

بعضی از شایع ترین علل عبارتند از:

فشرده سازی عصب. اگر یک عصب فشرده گردد، می تواند باعث این احساس گردد. به عنوان مثال، ممکن است به علت موقعیتی که در شب در رختخواب دارید، عصب بازوی خود را فشرده کنید.

آسیب عصبی. اعصاب ممکن است در اثر آسیب و بعلاوه مسائل متابولیک آسیب ببینند. نوروپاتی محیطی آسیب به اعصاب خارج از مغز و نخاع است؛ و یکی از علائم شایع اختلالات متابولیک مانند دیابت است. سوزن سوزن شدن پا در دیابت نیز شایع است

گردش ضعیف خون. داشتن مشکل در جریان خون می تواند باعث این حس در قسمت های مختلف بدن از جمله دست ها گردد. گاهی اوقات، یک مشکل قلبی مانند تجمع پلاک در شریان ها بر گردش خون تاثیر می گذارد و می تواند علائمی مانند سوزن سوزن شدن ایجاد کند.

سندرم تونل کارپال. این عارضه در اثر فشردگی عصب مدیان در مچ دست ایجاد می گردد.

بیماری های خود ایمنی. در این شرایط، سیستم ایمنی به اشتباه به سلول های سالم بدن حمله می نماید. این فرآیند می تواند به سیستم عصبی محیطی آسیب برساند که می تواند منجر به این حس گردد گردد. سندرم گیلن باره و آرتریت روماتوئید شرایط خودایمنی هستند که علامت آن سوزن سوزن شدن دست است.

علاوه بر این ها سوزن سوزن شدن دست ها می تواند از عوارض جانبی بعضی دارو ها باشد. به طور خاص، بعضی از دارو ها یا ترکیبی از دارو ها می تواند منجر به آسیب عصبی گردد. نمونه هایی از دارو ها و موادی که می توانند باعث نوروپاتی شوند عبارتند از:

دارو های قلب یا فشار خون

دارو های شیمی درمانی

دارو های جلوگیری از عفونت

دارو های بیماری خودایمنی

دارو های جلوگیری از تشنج

مواقعی وجود دارد که سوزن سوزن شدن دست ها می تواند نشانه ای از یک مشکل سلامت جدی تر مانند حمله قلبی یا سکته باشد. اگر همراه با این علائم در دستانتان این احساس را دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

بی حسی در سایر قسمت های بدن

فلج

سرگیجه

گیجی

لکنت زبان

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو

به "گز گز دست می تواند نشانه این بیماری ها باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گز گز دست می تواند نشانه این بیماری ها باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید