گوترش: برای حفظ برجام هرکاری که لازم است باید انجام شود

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، دبیرکل سازمان ملل متحد با اعلام اینکه توافق هسته ای موسوم به برجام یک گام مهم در راستای منع اشاعه سلاح های هسته ای است، خواستار انجام تمامی اقدامات لازم برای حفظ این توافق شد.

گوترش: برای حفظ برجام هرکاری که لازم است باید انجام شود

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ساعت زنانه به نقل از شبکه خبری الجزیره، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنج شنبه در یک نشست خبری خاطرنشان کرد که سازمان ملل متحد همچنان خواستار حمایت از برجام و پیشگیری از فروپاشی آن است.

آنتونیو گوترش که چندی پیش با ارائه یک گزارش غیرحرفه ای و متهم کردن ایران به دست داشتن در حمله نیروهای یمنی به تأسیسات نفتی عربستان در سپتامبر گذشته [شهریورماه 98] نقدها زیادی را علیه خود برانگیخت، در خصوص ضرورت حفظ برجام خاطرنشان کرد: توافق هسته ای با ایران یک گام بسیار مهم در ارتباط با منع اشاعه سلاح های هسته ای بود و ما همچنان معتقدیم که باید هرگونه اقدام لازم برای جلوگیری از فروپاشی این توافق انجام شود.

پس از آن که دولت آمریکا با اعلام خروج از برجام در اردیبهشت ماه 97 تحریم های یکجانبه خود علیه ایران را بازگرداند و حتی اقدام به وضع تحریم های سنگین تر از گذشته کرد، طرف های اروپایی برجام وعده دادند که با انجام اقداماتی پیامدهای منفی خروج آمریکا از برجام را جبران خواهند کرد.

اما با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف های اروپایی برجام به هیچ یک از وعده ها و حتی تعهدات تصریح شده خود در برجام عمل نکردند و در نهایت شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای این وعده ها و تعهدات، در بیانیه ای خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

پس از آن ایران طی 5 مرحله با فواصل 60روزه اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام کرد و بین این مراحل به طرف های اروپایی خاطرنشان کرد که اگر آنها به تعهدات خود ذیل برجام عمل کنند، ایران آمادگی دارد که برای بازگشت به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام با آنها مذاکره کند.

در پی تداوم بی اعتنایی طرف های اروپایی برجام به تعهدات خود ذیل این توافق چندجانبه، جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه 15 دی ماه 1398 در بیانیه ای خاطرنشان کرد که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد، بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه نیز تأکید شد که که همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچون گذشته ادامه خواهد یافت و در صورت رفع تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گوترش: برای حفظ برجام هرکاری که لازم است باید انجام شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوترش: برای حفظ برجام هرکاری که لازم است باید انجام شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید