زیباکلام در کلاب هاوس: چقدر هزینه چاه ویل هسته ای را بدهیم؟، چرا هسته ای قاتق نان ما نشد و قاتل جان ما شد؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، فعال سیاسی اصلاحطلب در کلاب هاوس خبرنگاران گفت: ایران چقدر باید هزینه چاه ویل هسته ای را بدهد؟

زیباکلام در کلاب هاوس: چقدر هزینه چاه ویل هسته ای را بدهیم؟، چرا هسته ای قاتق نان ما نشد و قاتل جان ما شد؟

به گزارش خبرگزاری وبلاگ ساعت زنانه،صادق زیباکلام در کلاب هاوس وبلاگ ساعت زنانه با عنوان آنالیز مذاکرات وین که در حال برگزاری است گفت: آدینه دور بعدی مذاکرات وین است که نشان می دهد آرام جلو می رود. باید اول به این نکته بپردازیم که چرا هسته ای قاتق نان ما نشد و قاتل جان ما شد؟ ما از سال 81 چقدر هزینه به چاه ویل هسته ای بریزیم؟ چون در ایران پاسخگویی ندارد، هر تصمیمی هم درست است و هم درست نیست. ولی بالاخره یک روزی باید جواب بدهند مملکتی که وضع واکسن و بهداشت و آموزشش به این گونه است،چرا باید این همه هزینه به چاه ویل هسته ای بریزد؟

درباره مذاکرات کوتاه مدت برجام فعلی، باید گفت من از سال گذشته گفتم برجام 1400 پیروز خواهد بود چون هم آمریکایی ها تجربه پیدا نموده اند و هم خود ما، منتهی پیروزیت برجام 1400 را به دو بخش تقسیم می کنم؛ بخش انتظارات جمهوری اسلامی ایران در بخش کوتاه مدت و همچنین انتظارات کوتاه مدت آمریکا و انتظارات بلندمدت دو طرف.

در کوتاه مدت انتظارات ما این است که حداقل به هر چه می توانیم به حسابها و دارایی های بلوکه شده ما که پس از فروش نفت حاصل شده، دست پیدا کنیم. عمده صادرات نفت ایران به چهارکشور ژاپن، چین، هند و کره جنوبی است و هر 4 کشور یک ریال از بیم تحریم به ما نپرداخته اند. ما مقداری هم عراقی ها طلبکاریم و هر وقت می گوییم دلارها را بدهید، یک نگاه به آمریکا می نمایند و یک لبخندی به ما می زنند که فعلا مقدور نیست. چینی ها، هندی ها، کره ای و ژاپنی ها همینطور .

امیدواریم دست کم 30 میلیارد دلار پول نفت از کشورها طلبکاریم که در کوتاه مدت، هر چه می توانیم از این پولها را برگردانیم. امیدواری دوم ما این است که بتوانیم صادرات یک میلیون بشکه در روز را داشته باشیم و این مستلزم این است که سیستم بانکی جهانی برای ما آزاد گردد که بتوانیم پول نفتی که می فروشیم به دستمان بیاید. عمده ترین انتظارات ایران این است. این که یک سری افراد از تحریم خارج گردد، سمبلیک است و نظام می خواهد از این به عنوان یک سمبل استفاده کند. اصل، رسیدن به بخشی از 30 میلیارد دلار است و همچنین صادرات نفت داشته باشیم و بتوانیم از سیستم بانکی استفاده کنیم.

خواست آمریکایی ها این است که فعالیتهای هسته ای ما دوباره زیرنظر آژانس برود. مانند زمانی که در 94 فعالیتهای ما زیر نظر آژانس رفت.

خواست بلندمدت ما چیزی نیست جز برداشتن بقیه تحریمها ولی آمریکاییها می خواهند مانند برجام 94 که همه فعالیتهای هسته ای را مهار نموده بودند و نطنز و اراک تعطیل شده بود ،آمریکایی ها از این بابت توانسته بودند فعالیتهای هسته ای ایران را مهار نمایند. بعد از خروج ترامپ از برجام، ما دوباره نسل جدید سانتریفیوژها را فعال کردیم و ادامه دادیم. هدف آمریکاییها مهار مجدد ما است و این که زیر کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی برویم و فعالیتمان مهار گردد.این اتفاق خواهد افتاد و در کوتاه مدت، آژانس آغاز به کنترل فعالیتهای هسته ای ما می نماید.

متن کامل بحث داغ مذاکرات وین در کلاب هاوس منتشر خواهد شد.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "زیباکلام در کلاب هاوس: چقدر هزینه چاه ویل هسته ای را بدهیم؟، چرا هسته ای قاتق نان ما نشد و قاتل جان ما شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباکلام در کلاب هاوس: چقدر هزینه چاه ویل هسته ای را بدهیم؟، چرا هسته ای قاتق نان ما نشد و قاتل جان ما شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید