گورخرهای ایرانی در یزد از خطر انقراض دور شدند ، تعداد گورخرها در یزد از 3 به 74 راس رسید

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان یزد با اشاره به انقراض کامل گورخر ایرانی در این استان طی دهه 50 و شروع کوشش برای احیای این گونه از سال 1376، گفت: هم اکنون قریب 70 راس گورخر ایرانی در منطقه ها حفاظت شده استان یزد به صورت آزاد و رها در طبیعت زندگی می نمایند.

گورخرهای ایرانی در یزد از خطر انقراض دور شدند ، تعداد گورخرها در یزد از 3 به 74 راس رسید

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، حجت دهقان ضمن اشاره به انقراض کامل گورخر ایرانی در یزد طی دهه 50 شمسی، گفت: در سال 1376 با انتقال سه راس گورخر از پارک ملی توران استان سمنان به سایت گوراب شهرستان مهریز، کوشش برای احیای مجدد این گونه در استان یزد شکل گرفت.

وی اظهار کرد: در سال 1387 با رسیدن جمعیت این گونه به 40 راس، سایت جدیدی در منطقه کالمند بهادران با انتقال 11 راس گورخر ایجاد شد و پس از گذشت مدتی، رهاسازی این گونه در منطقه انجام شد.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان با بیان این که رشد جمعیت گورخر ایرانی در یزد روند خوبی داشته است، گفت: در حال حاضر 69 راس گورخر به صورت آزاد و رها در منطقه حفاظت شده کالمند بهادران، هشت راس در سایت گوراب و پنج راس نیز در سایت تکثیر و پرورش پنج انگشت ابرکوه وجود دارند.

دهقان در سرانجام از تلف شدن دو راس گورخر ایرانی نر بر اثر تصادفات جاده ای در سال گذشته اطلاع داد و عمده عوامل تاثیرگذار بر کاهش جمعیت این گونه در خطر انقراض را علاوه بر تصادفات جاده ای، شامل صدور پروانه چرای دام در منطقه ها تحت مدیریت محیط زیست، ترک زیستگاه به دلیل افزایش جمعیت و کمبود قلمرو گورخرهای نر و نیز درون آمیزی نژاد توران ذکر کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "گورخرهای ایرانی در یزد از خطر انقراض دور شدند ، تعداد گورخرها در یزد از 3 به 74 راس رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گورخرهای ایرانی در یزد از خطر انقراض دور شدند ، تعداد گورخرها در یزد از 3 به 74 راس رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید