10 نکته مهم برای سفر به لهستان

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، سفر به لهستان

لهستان در مرکز اروپا واقع می باشد که با کشورهایی نظیر آلمان، چک، اسلوواکی، لیتوانی و روسیه هم مرز است. سفر به لهستان از آن جایی که 14 اثر ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو دارد، بسیار پیشنهاد می شود. با اینکه این کشور بیشتر با شهرهایی مثل ورشو (مرکز) و کراکف معروف است، اما باید به شما بگوییم که دیدنی های بسیار زیادی از جمله دیدنی های تاریخی و طبیعی در لهستان وجود دارد که ارزش سفر به این کشور را زیاد می کنند. در ادامه خبرنگاران برایتان 10 نکته ای که قبل از سفر به لهستان باید بدانید را جمع آوری کرده است. با ما همراه باشید.

10 نکته مهم برای سفر به لهستان

1- نگویید که لهستان در اروپای شرقی است (زیرا نیست و اگر بگویید بومیان سخنتان را اصلاح خواهند کرد!)

بدون آنکه تعریف دقیقی از کشورهایی که اروپای شرقی را در قرن بیست و یکم را تشکیل می دهند باشد، ممکن است که مردم تمام کشورهایی را که در دوران جنگ سرد با قدرت اتحاد جماهیر شوروی روبرو بودند، اروپای شرقی صدا بزنند. با این حال، این بخش بندی، دیگر عوامل جغرافیایی-فرهنگی مانند دین را در نظر نمی گیرد و به طور کامل پیشرفت های سیاسی و اقتصادی را رد می کند. بنابراین، مگر اینکه شما به یک مفهوم تاریخی خاص اشاره داشته باشید، لهستان را باید در اروپای مرکزی بدانید.

2- آنقدر که فکر می کنید، سرد نیست.

قبل از اینکه برای سفر به لهستان کُلی لباس گرم جورواجور برای خودتان جمع کنید و چمدانتان را با کاپشن های جاگیر پر کنید، شرایط آب و هوا را چک کنید. لهستانی ها با اینکه نام انگلیسی شان شبیه به نام قطب است (لهستان=Poland، قطب=Pole) اما در قطب شمال زندگی نمی کنند. لهستان که در منطقه بین آب و هوای اقیانوسی و قاره ای واقع است، ممکن است زمستان های بسیار سردی داشته باشد، اما در تابستان واقعا گرم است.

3- سعی کنید چند واژه لهستانی حفظ کنید، زیرا با این کار مردم بسیار از شما استقبال گرم تری می کنند (حتی اگر تلفظ بسیار بدی داشته باشید)

با وجود این که تلفظ واژگان لهستانی بسیار مشکل می باشد، اما یاد گرفتن چند اصطلاح و واژه می تواند به شما کمک کند تا در رویارویی با مردم بومی، راحت تر با آن ها ارتباط برقرار کنید. اگر شیوه تلفظ شما باعث شد که آن ها بخندند نگران نباشید، زیرا این گونه خندیدن در میان مردم بومی نشانه ای از دوستی و روابط خوب اجتماعی است.

4- آب شیر برای نوشیدن مناسب است، اما نگذارید کسی بفهمد که شما آن آب را می خورید!

مطابق با مقررات اتحادیه اروپا، آب شیر برای نوشیدن امن است، با این حال نسل های بزرگتر هنوز هم به این واقعیت عادت نکرده اند. به طور مشابه، درخواست یک لیوان آب شیر در برخی از رستوران ها با نگاه عجیب و غریب گارسن همراه خواهد بود، اما تعداد بیشتری از آن ها در حال تلاش برای رسیدن به استانداردهای غربی هستند و درخواست شما را قبول می کنند.

5- از مردم نپرسید که چه کار می کنند، مگر اینکه واقعا می خواهید بدانید!

مردم لهستانی به ندرت چیزی را که واقعی نباشد می پرسند، مثلا وقتی یک فرد لهستانی از دوستش می پرسد که چه خبر، او واقعا می خواهد بداند که در طول روز چه اتفاقاتی برایش افتاده است. زبان لهستانی چیزی مشابه حالت چطوره؟ خوبم ندارند، این مفهوم برای لهستانی ها بسیار خارجی به نظر می رسد. به خاطر این است که اگر دوست لهستانی شما چیزی به انگلیسی از شما می پرسد، واقعا می خواهد یک جواب صادقانه به او بدهید.

6- اگر یک دعوت را از فردی لهستانی قبول می کنید، این پیش بینی را بکنید که باید تا حد زیادی حتی بیشتر از احساس سیری غذا بخورید!

یک ضرب المثل لهستانی می گوید: مهمان در خانه، خدا را به خانه می آورد. این نشان دهنده نوع میزبانی لهستانی هاست و از آن جایی که آن ها اعتقاد دارند غذا دادن به کسی روش خوبی برای دست یابی به قلب او است، میزبان شما احتمالا چیزی بیشتر از آن چه می خواهید را برایتان آماده می کند و انتظار دارد که شما آن را بخورید. پس اینکه سیر شدید را کنار بگذارید و اگر چیز دیگری به شما تعارف شد آن را قبول کنید و در همان لحظه به چهره میزبانتان نگاه کنید که چقدر شاد و سرحال می شود.

7- همراه با چای شیر سفارش ندهید، مگر اینکه بخواهید در مورد آن صحبت کنید!

با اینکه ما ایرانی ها با چای زیاد شیر نمی خوریم اما مردم زیادی در جهان هستند که این کار را می کنند. لهستانی ها شیر را برای قهوه و دیگر دسرها و نوشیدنی ها کنار می گذارند و معمولا به کسی که با چای، شیر می خورد می گویند که چقدر انگلیسی هستید (محل تولد شما برایشان مهم نیست!). اگر می خواهید که به روش لهستانی چای بنوشید، بهتر است که تکه لیمو در کنار آن سفارش دهید.

8- اگر می خواهید یک دسته گل سفارش دهید، هرگز تعداد زوج انتخاب نکنید.

اگر می خواهید برای فردی لهستانی گل بخرید، همیشه در نظر داشته باشید که تعداد گل ها باید فرد باشد. آن ها معمولا از رقم های زوج برای مراسم ختم استفاده می کنند و اگر شما بخواهید که تعداد گل زوجی به شخصی هدیه دهید، این کار او را بسیار ناراحت خواهد کرد.

9- کفش هایتان را در بیاورید.

اگر شما به منزل شخصی لهستانی دعوت می شود، با اینکه این کشور در اروپا واقع است و ما انتظار داریم که باید با کفش وارد شویم اما این کار درستی نیست و شما حتما باید کفش هایتان را در بیاورید. البته در مواقعی که خود آن ها بگویند که لازم نیست، می توانید با کفش وارد منزل شوید.

10- دست خالی به جایی نروید.

در سفر به لهستان وقتی به منزل شخصی دعوت شده اید و یا کسی شما را به یک مهمانی دعوت کرده، هرگز دست خالی نروید و بهتر است چیزی با خود ببرید (مثلا یک جعبه شکلات یا شیرینی) که همه بتوانند از آن استفاده کنند. معمولا در این مواقع باید کادو یا جعبه شیرینی را به مادر خانواده تحویل بدهید، البته این مورد آنقدرها هم ضروری نیست و بیشتر به خاطر احترام انجام می شود.

منبع: theculturetrip.com

منبع: الی گشت

به "10 نکته مهم برای سفر به لهستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته مهم برای سفر به لهستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید