آبشار نوژیان بلندترین آبشار استان لرستان است

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، خبرگزاری تسنیم/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، آبشار نوژیان بلندترین آبشار استان لرستان است.

آبشار نوژیان بلندترین آبشار استان لرستان است بیشتر بخوانیدبلند ترین آبشار خرم آباد | آبشار نوژیان

در استان لرستان بیش از 33 رودخانه دائمی جریان دارد که براساس حوضه آبریز به سه دسته اصلی تقسیم می شوند؛ رودهای حـوضـه دز و رودهای حوضـه کـرخه درمجموع 96 درصـد سطح استـان را دربـر می گیرند و رودهای حوضه مرکزی که سطح کوچکی از شرقی ترین قسمت استان را به خـود اختصاص داده اند. در حال حاضر بیش از 50 آبشار بزرگ و کوچک در پهنه استان لرستان وجود دارد که بخش عمده ای از این آبشارها در راستا رودخانه های این استان قرارگرفته اند.

آبشار نوژیان در 38 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد (بخش پاپی) به ارتفاع 95 متر و عرض تاج 5 متر بر بلندای قله تاف است. این آبشار یکی از زیبایی های طبیعت لرستان است که هرساله بسیاری از مردم را به سوی خود جلب می نماید.

نوژیان بر بلندای تاف

گردشگاه جنگلی نوژیان بالای کوه تاف واقع شده است. در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می رویند و طبیعت و آبشار زیبای آن شگفت انگیز و دیدنی است. بسیاری از مردم برای تماشای این آبشار زیبا و بعلاوه برای جمع آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می آیند و اوقات فراغت خود را در آنجا می گذرانند. آب آبشار از چشمه های بالادست تأمین می گردد.

حوضچه های پرورش ماهی در پائین آبشار

در سمت راست آبشار، رودخانه کوچکی وجود دارد که آب آن از چشمه های متعدد که فاصله بسیار کوتاهی تا آبشار دارند تأمین می گردد. آب این آبشار رودخانه کوچکی را تشکیل می دهد که پس از سیراب کردن نواحی پایین دست، نهایتاً به رودخانه سزار می ریزد. آب این رودخانه زیبا بسیار خنک است و محل مناسبی برای پرورش ماهی های سردابی همانند قزل آلا است. ازاین رو در پایین دست آبشار وجود حوضچه های پرورش ماهی، نشانی از توسعه و زایندگی هایی است که با زیبایی و شکوه که چشم را می نوازد.

راستا دسترسی به آبشار نوژیان

فاصله آبشار از سه راهی پلیس راه خرم آباد بروجرد 52 کیلومتر است. اگر از پلیس راه حدود 14 کیلومتر در جاده کمربندی خرم آباد به سمت جنوب بروید، به یک سه راهی می رسید که تابلوی راهنمای آبشار نوژیان و راه رسیدن به آن را نشان می دهند. جاده پس از طی چند کیلومتر کوهستانی می گردد. در این راستا، طبیعت جنگلی بسیار دلنواز و خیره کننده ای دارد و مملو از درختان بلوط است. از ابتدای سه راهی تا آبشار 38 کیلومتر فاصله است. راستا دستیابی به آبشار کاملا آسفالت است و دستیابی به این پدیده زیبا را راحت تر می نماید.

منبع: همگردی

به "آبشار نوژیان بلندترین آبشار استان لرستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار نوژیان بلندترین آبشار استان لرستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید