آتیلا پسیانی: مطالبه داریم

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، آتیلا پسیانی مهم ترین مطالبه از وزیر نو فرهنگ و ارشاد اسلامی را جلب اعتماد جامعه هنری می داند.

آتیلا پسیانی: مطالبه داریم

این هنرمند که در عرصه های هنری گوناگونی مانند تئاتر، سینما، تلویزیون فعال است، در مصاحبه با وبلاگ ساعت زنانه از شرایط سخت اجرای تئاتر در دوران کرونا و پیگیری های خانه سینما برای واکسیناسیون هنرمندان سخن می گوید، از تعطیلی رشته نمایش در هنرستان سوره دختران ابراز تاسف می کند و مهم ترین مطالبات جامعه هنری از وزیر تازه فرهنگ و ارشاد اسلامی را اعتمادسازی می داند.

او در شروع درباره مهم ترین مطالبات هنرمندان از وزیر تازه می گوید: مهم ترین خواسته جامعه هنری از وزیر تازه، جلب اعتماد است و این اعتماد با انجام اموری مانند برقراری حقوق ایام بیکاری، ارتقای شرایط بهداشتی سالن های تئاتر برای جلب اعتماد مردم، سرعت بخشیدن به فرایند واکسیناسیون هنرمندان و ... رخ می دهد. اگر وزیر تازه این امور زیربنایی را انجام دهد، کل جامعه هنری پشت او خواهند ایستاد.

این هنرمند در ادامه، تعطیلی رشته نمایش در هنرستان سوره دختران را تصمیمی اشتباه می داند و می گوید: این تصمیم نادرست است مگر اینکه دلایلی کاملا منطقی داشته باشند. در هر حال متاسفانه این نگرانی وجود دارد که این ماجرا به دیگر مراکز آموزشی و دانشگاه های هنری هم تسری پیدا کند که اگر چنین گردد، فضا برای فعالیت زنان در هنرهای نمایشی هر روز تنگ تر خواهد شد و کم کم باید به فکر مردان زن پوش باشیم!

پسیانی که اجرای نمایشش قهوه قجری به دلیل شرایط کرونایی در اسفند سال 98 متوقف شد، از شرایط سخت اجرای تئاتر در این دوران می گوید.

او توضیح می دهد: فعلا هیچ امیدی برای شروع دوباره تئاتر ندارم. با این ریتم واکسیناسیون بعید می دانم فعلا بتوانیم در شرایط معقولی تئاتر اجرا کنیم. البته که همه مسائل ما فقط به واکسینه کردن مردم برنمی گردد. گیرم که کرونا را مهار کردیم، ترس مردم را برای حضور در سالن های تئاتر چگونه مهار کنیم.

این کارگردان خاطرنشان می کند: تماشاگران تئاتر جزو قشر فکور جامعه هستند، کسانی که عموما به رعایت پروتکل های بهداشتی پایبندند و چنین افرادی تا مدت ها در سالن های تئاتر حاضر نخواهند شد و باید برای جلب اعتماد دوباره آنان برای حضور در این سالن ها تلاش کرد ولی با این شرایط، فعلا اجرای تئاتر منطقی به نظر نمی رسد.

پسیانی سپس از مسئله ای دیگر هم سخن می گوید؛ اینکه تئاتر هنوز در سبد مصرف خانوار قرار نگرفته است.

او در این زمینه توضیح می دهد: تئاتر برای مردم ما به نان تبدیل نشده است و هنوز در سبد خرید خانواده ها قرار نگرفته. گیرم که کل تئاترها را برای 5 سال ببندند، کسی متعرض نمی گردد. فقط خود جامعه تئاتری اعتراض خواهد کرد. در خوش بینانه ترین حالت تنها دو سه هزار نفر در میان مردم وجود دارند که نیازمند تماشای تئاتر هستند. این رقم در یک جامعه 80 میلیونی فاجعه است.

پسیانی که مدت ها از سوی خانه سینما پیگیر واکسینه کردن هنرمندان بوده است، در پایان این مصاحبه درباره نتایج این پیگیری ها توضیح می دهد: ماه هاست که پیگیر این ماجرا هستیم. بعد از این همه وقت، تازه سه روز پیش دستور واکسیناسیون داده اند بدون اینکه حتی یک سُرَنگ دیده باشیم! در تمام این مدت بسیاری از دوستان و همکاران مان را به دلیل ابتلا به کرونا از دست دادیم، بسیاری از آنان در این شرایط پرریسک، بدون ماسک مقابل دوربین می فرایند. بنابراین سخنان مدیران هنری مبنی بر اینکه واکسینه کردن گروه های نمایشی جوان که در حال اجرای نمایش یا در نوبت اجرا هستند، در اولویت است، ضمانت اجرایی ندارد و زمانی ضمانت اجرایی خواهیم داشت که واکسیناسیون سراسری به صورت جدی انجام گردد.

آتیلا پسیانی به تازگی بازی در دو مجموعه مردم معمولی به کارگردانی رامبد جوان و برف بی صدا می بارد کار پوریا آذربایجانی را به پایان رسانده و قرار است برای بازی در یک سریال دیگر، مقابل دوربین مهران احمدی برود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آتیلا پسیانی: مطالبه داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتیلا پسیانی: مطالبه داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید