آیا تمام اموال بدهکار قابل توقیف است؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، طلبکار هرگز نمی تواند تمام اموال بدهکار را توقیف کند بلکه بر اساس قانون فقط بعضی از اموال بدهکار قابل توقیف و مصادره است.

آیا تمام اموال بدهکار قابل توقیف است؟

در دنیای امروز دعوی برای احقاق حق زیاد است. این را از آمار پرونده های ورودی به دستگاه قضا می توان دریافت. در این میان یکی از دعوی های رایج مسائل اقتصادی و بده بستان های ریالی است. در این مطلب از وبلاگ ساعت زنانه به موضوع استثنائات توقیف اموال بدهکار می پردازیم.

توقیف اموال به چه معناست؟

ساده ترین تعریف توقیف اموال آن است که شخصی به دیگری بدهکار است و در نتیجه طلبکار اموال وی را توقیف می ‫کند. توقیف اموال معمولا زمانی اتفاق می افتد که اولا شخصی بدهکار باشد، ثانیا شخص بدهکار اموالی داشته باشد و ثالثا شخص طلبکار بتواند این اموال را شناسایی کند.

استثنائات توقیف اموال بدهکار

اگر فردی از فرد دیگر طلبی داشته باشد می تواند برای دریافت بدهی خود اموالی از بدهکار را توقیف کند تا از طریق آن بتواند طلب خود را وصول کند. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد همان طور که قبلا نیز بیان کردیم تمام اموال بدهکار را نمی توان توقیف کرد زیرا بعضی از امول برای ادامه زندگی بدهکار لازم و حیاتی است.

از جمله اموالی که قابل توقیف به نفع طلبکار نیستند منزل مسکونی که در شان بدهکار باشد، است. بعلاوه برای بدهکار و افراد تحت تکفل او یک سری وسایل منزل لازم و لازم است که توقیف کردن آن ها امکان ندارد. علاوه بر وسایل منزل آذوقه موجود برای برطرف احتیاج بدهکار را نیز نمی توان از وی و خانواده او گرفت. بعلاوه کتا ب ها و ابزار علمی و تحقیقاتی بدهکار که متناسب با شخصیت اوست را نمی توان توقیف کرد.

اگر فرد بدهکار کشاورز نیز باشد یا شغل خاصی داشته باشد نمی توان ابزاری که مخصوص کسب و کار وی است را از او گرفت. زیرا این وسایل برای بدهکار و افراد تحت تکفل وی ابزاری لازم است.

از دیگر مواردی که نمی توان توقیف کرد تلفن مورد احتیاج مدیون است که از طریق طلبکار غیر قابل توقیف است.

از موارد بسیار مهم آن است که اگر بدهکار در منزلی مستاجر باشد، مبلغی که در عقد اجاره برای پرداخت به صاحبخانه در نظر گرفته شده است هم قابل توقیف نیست.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب هرگز پشت تلفن فحش ندهید را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "آیا تمام اموال بدهکار قابل توقیف است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تمام اموال بدهکار قابل توقیف است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید