ابرسیج، روستای جهانی نمدمالی

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، روستای ابرسج، قطب تولید نمد در استان سمنان به عنوان روستای جهانی نمدمالی معرفی می شود.

ابرسیج، روستای جهانی نمدمالی

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان به تولید 70 درصد نمد مورد نیاز کشور در روستای ابرسج واقع در شهرستان شاهرود اشاره کرد. جوارابلو در این مورد به مکاتبه های لازم برای ثبت این هنر از صنایع دستی به عنوان اثر فرهنگی غیرملموس با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اشاره کرد و گفت:

کارهای ثبت این اثر انجام شده است تا ابرسج از طریق این سازمان به عنوان روستای جهانی نمدمالی معرفی شود.

وی تایید سازمان میراث فرهنگی بر معرفی روستای ابرسج، را مقدمه معرفی هنر نمدمالی این روستا به یونسکو برای ثبت جهانی دانست. تولید صنایع دستی متناسب با نیاز جامعه موجب استقبال مشتریان می شود و رمز موفقیت هنرمندان روستای ابرسج در تامین بازار فروش، به کارگیری نوآوری و خلاقیت در تولید محصولات نمدی است.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت:

هنر نمدمالی در روستای ابرسج شاهرود 200 فرصت شغلی ایجاد کرده و هنرمندان در 50 کارگاه ایجاد شده در این روستا مشغول به فعالیت هستند.

وی اضافه کرد:

به منظور کاهش هزینه های تولید نمد و کمک به هنرمندان نمدمال روستای ابرسج شهرستان شاهرود برای این روستا دستگاه حلاجی پشم به منظور تامین پشم مورد نیاز برای تهیه نمد خریداری شده است. به گفته وی، نمدمالی از قدیمی ترین هنرهای سنتی است که در اثر فشار و رطوبت دست سازه های نمدی تولید شده و در گذشته از این روش در صنعت نساجی که از پشم به عنوان مواد اولیه استفاده می شد، کاربرد داشته است.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان استان های گیلان، مشهد، گرگان و مازندران را از علاقه مندان و خواهان دست بافته های نمدمالی استان سمنان معرفی کرد.

ابرسج یکی از روستاهای سردسیر و کوهپایه ای در 22 کیلومتری شهرستان شاهرود است که یک هزار و 380 نفر جمعیت و 54 خانوار عشایر در آنجا زندگی می کنند و بیشتر هنرمندان صنایع دستی این روستا در رشته نمدمالی اشتغال دارند.

منبع: کجارو / yjc.ir

به "ابرسیج، روستای جهانی نمدمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابرسیج، روستای جهانی نمدمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید