از دلیل تا درمان شکستگی کمر

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، شکستگی های ستون فقرات(Spinal fractures) به لحاظ شدت بسیار متنوع هستند. بعضی شکستگی ها صدمات بسیار جدی هستند که در اثر برخوردهای شدید به وجود می آیند و احتیاج به درمان فوری دارند. سایر شکستگی ها هم می توانند در نتیجه برخوردهایی با شدت کمتر مانند زمین افتادن های جزئی به خصوص برای سالمندان باشد که در اثر پوکی استخوان، استحکام استخوانی آن ها کاهش یافته است.

از دلیل تا درمان شکستگی کمر

شکستگی کمر یا ستون فقرات

شکستگی کمر یا ستون فقرات اصطلاحی برای توصیف شکستگی ستون فقرات است. شکستگی کمر می تواند در یک یا چند مهره یا 33 استخوان تشکیل دهنده ستون فقرات رخ دهد. آسیب دیدگی کمر می تواند نگران کننده باشد، اما لزوما به این معنی نیست که به نخاع آسیب وارد شده است.

سقوط بد، شایع ترین علت شکستگی کمر است. آسیب دیدگی ناشی از تصادف رانندگی یا برخورد دیگر نیز ممکن است منجر به شکستگی ستون فقرات شود. اما سایر شرایط مانند پوکی استخوان (ضعیف یا شکننده بودن استخوان) و تومورهای ستون فقرات نیز می توانند منجر به شکستگی مهره شوند.

عفونت باکتریایی یا قارچی مهره ها ممکن است استخوان ها را ضعیف نموده و باعث شکستگی شود. سوء تغذیه، سیستم ایمنی ضعیف، سرطان و چاقی نیز ممکن است خطر شکستگی را افزایش دهد.

آسیب های ستون فقرات می تواند از کشش نسبتاً خفیف رباط ها و عضلات (مانند شلاق زدن)، تا شکستگی و دررفتگی مهره های استخوانی، تا آسیب های ضعیف نخاع باشد. شکستگی و دررفتگی ستون فقرات می تواند نخاع را خرج نموده، فشرده و حتی پاره کند. درمان شکستگی ستون فقرات به نوع شکستگی و مقدار بی ثباتی بستگی دارد.1

علت شکستگی کمر

1- شکستگی به علت فشار بیش از حد بر روی استخوان رخ می دهد.

اگر استخوان آنقدر ضعیف باشد که قادر به تحمل فشار طبیعی نیست.

اگر نیروی فشار آنقدر شدید باشد که مهره قادر به تحمل آن نیست.

2- شایعترین علت شکستگی استرسی مهره های کمر ، پوکی استخوان است.

این بیماری، معمولاً استخوان ها را آنقدر ضعیف می نماید که قادر به تحمل فشار طبیعی نیستند.

استخوان های نازک شده ممکن است در طول فعالیت طبیعی، فرو بریزد واین موجب شکستگی ناشی از فشار بر ستون فقرات می شود.

شکستگی های فشاری ستون فقرات، شایع ترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان است.

در موارد شدید پوکی استخوان، حرکات ساده ای مانند خم شدن به جلو می تواند برای ایجاد یک شکستگی همراه با خرد شدگی و یا شکستگی فشاری ستون فقرات، کافی باشد.

3- تروما و آسیب شدید به مهره های ستون فقرات نیز می تواند منجر به شکستگی جزئی یا شدید مهره ها شود. این آسیب می تواند ناشی از سقوط، پرش پرقدرت، یک تصادف و یا هر حادثه ای باشد که بر نقطه شکستن ستون فقرات، فشار وارد می سازد.

4- یکی دیگر از علت های شکستگی مهره های کمر، سرطان متاستاتیک (توسعه سلول های سرطانی) است که استخوان ها را ضعیف می سازد، تا زمانی که فرو می ریزند. این فروریختن نشانه آن است که یک عامل داخلی در حال آسیب رساندن به استخوان است.2

نشانه ها و علائم شکستگی مهره های کمر

شکستگی خفیف مهره های کمر ممکن است هیچ گونه نشانه ها و علائمی به همراه نداشته باشد. اما به طور کلی ممکن است علائم شکستگی مهره کمر بصورت زیر باشد:

درد ناگهانی و شدید یا تیر کشیدن کمر

کمر دردی که در هنگام ایستادن یا راه رفتن شدیدتر می شود.

وقوع اسپاسم های مداوم عضلات کمر

مشکل در دفع ادرار و یا مدفوع

ضعف شدید و ناگهانی دست ها یا پاها.3

تشخیص شکستگی مهره های کمر

برای تشخیص شکستگی مهره های کمر، پزشک سئوالاتی در خصوص آسیب دیدگی ها و بیماری هایی که احتمالاً در گذشته به آن دچار شده اید، از شما می پرسد. بعلاوه یک معاینه فیزیکی بر روی شما انجام می دهد و شرایط ستون فقرات شما را آنالیز می نماید. ممکن است برای تشخیص دقیق این عارضه لازم باشد که یک یا چند مورد از آزمایش های زیر را انجام دهید:
عکسبرداری اشعه ایکس
سی تی اسکن یا ام آر آی، تصویر ستون فقرات شما به وسیله یکی از این روش ها تهیه می شود. ممکن است قبل از گرفتن این عکس ها، یک رنگ مخصوص به شما داده شود تا تصویری با کنتراست بیشتر به دست آید و به پزشک شما یاری کند که شرایط ستون مهره ها را بهتر ببیند.

اگر در گذشته نسبت به مصرف این نوع از رنگ ها حساسیت داشته اید، ضروری است که حتماً به پزشک خود اطلاع بدهید. دقت کنید که هنگام وارد شدن به اتاق ام آر آی نباید هیچ نوع وسیله فلزی همراه خود داشته باشید، زیرا وجود فلز می تواند باعث آسیب دیدگی شدید شما شود. بنابراین اگر هر نوع اشیاء فلزی در داخل یا روی بدن شما وجود دارد، حتماً به پزشک خود اطلاع بدهید.

اسکن استخوان که از مهره های ستون فقرات شما گرفته می شود. تصاویر اسکن استخوان می تواند وجود شکستگی یا هر نوع آسیب دیدگی احتمالی دیگر از قبیل عفونت در مهره ها را نشان دهد.3

گزینه های درمان شکستگی کمر

مانند هر نوع آسیب، درمان شکستگی ستون فقرات به شدت و محل آن بستگی دارد. شکستگی جزئی ممکن است به خودی خود و بدون جراحی بهبود یابد.

اگر آسیب دیدگی در ناحیه فوقانی (قفسه سینه) یا تحتانی (کمر) باشد، ممکن است پزشک از یک بریس خارجی برای ثبات ستون فقرات استفاده کند. از طرفی هم، شکستگی مهره گردن احتیاج به بریس گردن دارد. اگر آسیب گردن به تثبیت بیشتر و بدون هیچ حرکتی احتیاج داشته باشد، ممکن است درمان و تثبیت آن بههاله احتیاج داشته باشد. هاله، حلقه ای محکم است که در اطراف سر پوشیده می شود. در جای با سنجاق نگه داری و به جلیقه ای که روی تنه بیمار قرار می گیرد، متصل می شود.

آسیب دیدگی های شدید ناشی از شکستگی ناحیه کمر، قبل از گچ گرفتن ، احتیاج به جراحی دارند. نوع جراحی به نوع شکستگی بستگی دارد. در بسیاری از موارد، یک جراح باید قطعات استخوان را از بین ببرد. این قطعات ممکن است نخاع و ریشه های عصبی را تحت فشار قرار دهند و منجر به عوارض های جدی و خطرناک شود.

گزینه های استاندارد جراحی برای بعضی از شایع ترین شکستگی های کمر، عبارتند از:

جراحی شکستگی فشاری
معمولاً در صورت احتیاج به جراحی برای ترمیم مهره فشرده شدن، دو روش انجام می شود. ورتبروپلاستی یک روش نسبتاً تازه و شامل یک کاتتر است.

جراح کاتتر را به سمت محل شکستگی راهنمایی و سیمان استخوانی خاصی را به محل شکاف تزریق می نماید. این روش به ثبات استخوان و تسکین بعضی از درد یاری می نماید، اما هیچ گونه تغییر شکل ناشی از آسیب را درمان نخواهد کرد.

در پی vertebroplasty بیمار ممکن است تغییر شرایط بدنی و دامنه حرکتی محدودی داشته باشد.

کیفوپلاستی روشی مشابه است که به وسیله یک برش کوچک در پشت انجام می شود. جراح یک بالون بادی را درون استخوان شکسته قرار می دهد تا فضایی ایجاد کند. سپس از سیمان استخوان برای ساخت مهره تا ارتفاع اولیه استفاده شود.

شکستگی ناشی از آسیب دیدگی
برای شکستگی آسیب دیدگی، گزینه های درمانی شامل عمل از جلوی بدن برای انجام عمل جراحی است. این عمل جراحی برداشتن کامل یا بخشی از مهره ها است.

پس از این، جراح استخوان از دست رفته را با صفحات یا پیچ مصنوعی جایگزین می نماید. این کار زمانی انجام می شود که فشرده سازی روی یک یا چند مهره نیز وجود داشته باشد. این جراحی می تواند فشار بر روی استخوان ها و نخاع یا اعصاب را کاهش دهد.

اگر صدمه باعث برجستگی ستون فقرات به سمت خارج شود، همجوشی ستون فقرات که از پشت انجام می شود، می تواند شکستگی را درمان کند.

همجوشی برای اتصال دو یا چند مهره به یک ساختار استخوانی احتیاج به ابزار دقیق دارد. این روش به ثابت ماندن ستون فقرات و کاهش درد یاری می نماید. همجوشی ستون فقرات باعث کاهش انعطاف پذیری و دامنه حرکت می شود.

درمان شکستگی - دررفتگی
گزینه اول برای درمان شکستگی - در رفتگی معمولا همجوشی خلفی ستون فقرات با ابزار دقیق و بعلاوه تنظیم مجدد مهره است. اگر جوش خوردن و تنظیم مجدد ستون فقرات مسئله ای را رفع نکند، ممکن است عمل جراحی قدامی (قسمت جلویی) تجویز شود.1

عوارض و پیامدهای شکستگی مهره

اگر آسیب شدیدی به نخاع وارد شود، شکستگی های ستون فقرات کمر می تواند منجر به فلج شود. از عوارض دیگر آن، لخته شدن خون در پاها به علت عدم تحرک است که پس از مدتی، این لخته ها شکسته شده و به ریه ها و یا بخش دیگری از بدن منتقل می شود.

لخته های خون، با ممانعت از جریان خون موجب سکته مغزی یا آمبولی ریوی شده که می تواند مهلک و کشنده باشد. پنومونی و زخم های فشاری نیز می تواند به علت عدم تحرک ایجاد شود. بعلاوه عفونت و خونریزی می تواند پس از جراحی ستون فقرات رخ دهد و مهره شکسته ممکن است به خوبی التیام نیابد.

عوارض مرتبط با شکستگی قفسه سینه و ستون فقرات کمر عبارتند از:

لخته های خون در لگن و پاها که ممکن است در طول دوره های طولانی استراحت در بستر و یا عدم تحرک تشکیل شود.

آمبولی ریوی که ناشی از شکسته شدن یک لخته خون و انتقال آن به ریه ها است.

پنومونی

زخم های فشاری.2

پینوشتها

1.www.pezeshket.com

2.www.doctoryazdani.ir

3.www.painacademy.ir

منبع: راسخون

به "از دلیل تا درمان شکستگی کمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دلیل تا درمان شکستگی کمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید