ایران به آمریکا هشدار داد، نامه ظریف به گوترش و احضار سفیر سوئیس توسط عراقچی

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، در پی مزاحمت آمریکا برای تانکرهای ایرانی حامل سوخت به ونزوئلا، وزیر خارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل نامه هشدارآمیز نوشت و عراقچی نیز سفیر سوئیس را احضار کرد.

ایران به آمریکا هشدار داد، نامه ظریف به گوترش و احضار سفیر سوئیس توسط عراقچی

به گزارش گروه سیاست خارجی وبلاگ ساعت زنانه، در پی تحرکات آمریکا در ایجاد مزاحمت برای تانکرهای ایرانی حامل سوخت به ونزوئلا، سفیر سوئیس در تهران توسط سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران احضار شد.

از سوی دیگر محمدجواد ظریف وزیر خارجه نیز نامه ای هشدارآمیز به دبیرکل سازمان ملل نوشت.

در پی انتشار بعضی گزارش ها مبنی بر تهدید مقامات دولت آمریکا به ایجاد مزاحمت برای تانکرهای حامل سوخت ایران به مقصد ونزوئلا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به تحرکات آمریکا در اعزام نیروی دریایی به منطقه کارائیب با نیت مداخله و ایجاد اختلال و مزاحمت در امر انتقال سوخت ایران به ونزوئلا هشدار داد.

ظریف در این نامه تهدیدات غیرقانونی، خطرناک و تحریک آمیز آمریکا را نوعی دزدی دریایی و خطری عظیم برای صلح و امنیت بین المللی دانسته و تاکید نموده است که آمریکا باید از زورگویی در عرصه جهانی دست برداشته و به حاکمیت قوانین بین المللی به ویژه آزادی کشتیرانی در دریاهای آزاد احترام بگذارد.

ظریف ضمن یادآوری مسئولیت دولت آمریکا در برابر پیامدهای هر گونه اقدام غیرقانونی، بر حق ایران برای اتخاذ تدابیر مناسب و ضروری در مقابله با این تهدیدات تاکید نموده است.

احضار سفیر سوئیس توسط عراقچی

متعاقب ارسال این نامه، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه نیز با احضار سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع دولت آمریکا، از وی خواست مراتب هشدار جدی جمهوری اسلامی ایران نسبت به هر گونه تهدید احتمالی از سوی آمریکا علیه نفتکش های ایرانی را به مقامات آن کشور منتقل کند.

عراقچی روابط تجاری ایران و ونزوئلا را روابطی کاملا مشروع و قانونی دانست و گفت: توسل به اقدامات قهری و یا دیگر رفتارهای قلدرمآبانه از سوی آمریکا تهدیدی برای آزادی کشتیرانی و تجارت بین المللی و جریان آزاد انرژی بوده و تجلی آشکار دزدی دریایی و نقض فاحش حقوق بین الملل و مغایر با اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد به شمار می آید.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه هشدار داد: هر گونه تهدید علیه نفتکش های ایرانی با واکنش فوری و قاطع ایران روبرو خواهد شد و دولت آمریکا مسئول عواقب آن خواهد بود.

سفیر سوئیس نیز گفت مراتب را بلافاصله به مقامات دولت آمریکا منتقل خواهد نمود.

به گزارش فارس، روز پنجشنبه یک مقام ارشد دولت آمریکا که حاضر به افشای نامش نشد، به خبرگزاری رویترز گفت واشنگتن در حال آنالیز اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین توسط ایران به ونزوئلا است.

این مقام آمریکایی مطرح نمود که ایالات متحده اطمینان بالایی دارد که دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا بهای این بنزین را با چندین تن طلا پرداخت نموده است.

پیش از این حجت الله سلطانی سفیر ایران در ونزوئلا و همچنین سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران این گزارش ها را تکذیب نموده بودند.

لازم به ذکر است، الیوت آبرامز مسئول امور ونزوئلا در دولت آمریکا، اخیرا مدعی شد که ایران مشغول اعزام هواپیماهای بیشتر و بیشتری به ونزوئلا بوده است.

وی گفت: حدس ما این است که آنها برای این خدمات طلا دریافت می نمایند. هواپیماهایی که از ایران وارد می شوند و تجهیزاتی برای صنعت نفت (ونزوئلا) می آورند، در ازای این تجهیزات طلا برمی گردانند.

از سوی دیگر، شبکه خبری بلومبرگ مدعی شد: دولت ونزوئلا این ماه 9 تن طلا - معادل حدودا 500 میلیون دلار - را در ازای خدمات ایران برای بازسازی پالایشگاه های این کشور با هواپیما به ایران ارسال نموده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ایران به آمریکا هشدار داد، نامه ظریف به گوترش و احضار سفیر سوئیس توسط عراقچی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به آمریکا هشدار داد، نامه ظریف به گوترش و احضار سفیر سوئیس توسط عراقچی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید