بلیط چارتر چیست و به نفع کیست ؟! سفرهای نیلوفرانه

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، آنچه که باید درباره رزروهای گروهی و مزیتهای آن بدانید ممکن است برایتان پیش آمده باشد که وقتی برای خرید توری به آژانس مسافرتی مراجعه نموده اید و یا در تبلیغات روزنامه ها و مجلات در پی تور مناسبی بوده اید با واژه تورهای چارترشده برخورد نموده باشید. گزارش این هفته ما به این موضوع مهم اختصاص داده شده است.

بلیط چارتر چیست و به نفع کیست ؟! سفرهای نیلوفرانه

چارترچیست؟

واژه چارتر (Charter) در لغت به معنی اجاره هواپیما و یا صندلی و در برخی موارد اجاره کامل هتل و یا بخشی از اتاقهای آن است که از سوی ایرلاین های هواپیمایی و صاحبان هتلها به عنوان (چارتر دهنده) که معمولاً به توراپراتورها٬ آژانس ها و موسسات گردشگری داخلی و خارجی (چارتر کننده)٬ برای ارائه پکیج های مسافرتی با قیمت های مناسب هستند. پرواز چارتری (Charter Flight) پروازهایی هستند که بنا به سفارش چارتر کننده در برخی از مسیرها برقرار میشوند و ممکن است برای یک مقطع بسیار کوتاه زمانی و ایام خاص مثل ایام نوروز و یا برای مقاطع طولانیتر مثل تابستان برنامه ریزی شده باشند؛ البته در برخی از مسیرهای پروازی مثل دبی و استانبول به علت وجود همیشگی تقاضا٬ پروازهای چارتری بطور سالیانه برگزار میشوند. یکی از تعیینه های اصلی اینگونه پروازها، ریسک ناشی از پر یا خالی بودن پرواز است که مستقیماً متوجه چارترکننده بوده و درهر شرایطی چارتردهنده هزینه کامل را دریافت خواهد نمود. مسئولیت حمل ونقل داخلی و بین المللی اشخاص و لوازم شخصی و یا کالا و مسئولیت بروز مشکلاتی مانند تاخیر در پرواز٬ گم شدن بار مسافر٬ لغو پرواز٬ بروز حوادث غیر مترقبه برای مسافرین و هواپیما و... به عهده ایرلاین بوده و چارتر کننده جوابگو نخواهد بود. چارترهواپیما از طرف آژانسهای میشوند و در حالت دوم که Seat Charter گفته میشود٬ تعداد محدودی صندلی از یک پرواز در مسیر خاص و برای دورهای تعیین به وسیله چارترکننده اجاره میشود. براساس مسافرتی به دو صورت عمده اتفاق میافتد. در حالت اول که به Full Charter شناخته میشود٬ کلیه صندلی های یک پرواز در مسیر خاص و برای دورهای تعیین٬ اجاره سیاستهای کاری چارتردهندگان و تقاضای چارترکنندگان٬ سیت چارتر انواع مختلفی دارد. قیمت مناسب میخواهید٬ چارتر بخرید مهمترین مزیت در خرید بلیت هواپیمای چارترشده برای تورهای مسافرتی برای مسافران عمومی٬ قیمت مناسب آنها نسبت به قیمت واقعیشان در زمانهای تعیین شده است بنابراین برای شما به عنوان یک مسافر٬ خرید بلیت چارترشده٬ مخصوصا در زمانهایی که سفر در پایین ترین حد خود قرار دارند٬ فرصتی مغتنم است.

وقتی آژانس مسافرتی از یکی از شرکتهای هواپیمایی هریکی از انواع چارتر را خریداری میکند در واقع آن پرواز را برای خود در مدت زمانی تعیین با تخفیف های ویژه خرید انبوه٬ پیش خرید میکند و این مسیر برای او از طرف ایرلاین مربوطه گارانتی میشود. اینجاست که آژانس مسافرتی کوشش میکند تا صندلی ها و یا اتاقهای چارترشده خود را در مراحل اول با درصد سودی اندک٬ همراه با تبلیغات و اطلاع رسانی و جذب مخاطب به فروش برساند. آژانس مسافرتی مجبوراست برای به دست آوردن هزینه های چارترخود٬ به هر ترتیب ممکن٬ بلیت ها و یا اتاق هایش را بفروشد برای همین است که گاهی شما میتوانید در فصلهای کم مسافرت٬ مثلا بسته های مسافرتی به کیش را به وسیله بلیت های چارتر شده 120 یا 130 هزارتومان همراه با اقامت شبانه در هتل٬ چند گشت تفریحی و حتی یک وعده غذایی بخرید. در این حالت شما توانسته اید٬ بلیت 90 هزارتومانی به کیش٬ اتاق هتل و دیگر امکانات را با پایین ترین قیمت بخرید. اطمینان زمانی نیز از دیگر مزیتهای استفاده از پروازها و تورهای چارترشده است. به این معنی که شما برای زمانی که موردنظرتان بوده٬ بلیت در دست دارید و با نبود بلیت و یا پر بودن خطوط پروازی و یا هر مشکل دیگری روبرو نمیشوید. استفاده از چارتر برای مسافران به نسبت فصل های کم مسافرت چندان ارزان نیست و قیمت آنها تفاوتی با قیمت واقعیشان ندارند چراکه درچنین زمانهایی مانند نوروز و تابستان٬ تقاضای سفر افزایش دارد و همه خدمات دهندگان گردشگری از ایرلاین ها گرفته تا آژانس های مسافرتی و هتل ها و... مسافران خود را دارند. پس در مواقع رونق سفر ممکن است حتی بلیت چارترشده با قیمت بیشتری به دست شما برسد. چارتر کننده با اجاره صندلی های یک ایرلاین و یا اتاق های یک هتل در واقع ریسک بزرگی انجام می دهد چراکه اگر نتواند مسافران خود را به موقع جذب کند٬ دچار ورشکستگی خواهد شد و این چارتر به ضرر او تمام میشود. شاید برایتان پیش آمده باشد که مثلا پکیج های مسافرتی استانبول با پرواز چارتر را با قیمتهای پایین 300 یا 400 هزارتومان خریده باشید. قیمت این پکیج حتی ممکن است تا لحظات پایانی بسته شدن تور به قیمت های کمتر هم برسد. این در حالتی است که چارترکننده نتوانسته است مسافر خود را جذب کند و ممکن است پرواز و یا هتل خالی بمانند. به همین علت او تمایل دارد تا تور خود را حتی با قیمتی کمتر به فروش برساند.

تهیه مطلب : آژانس مسافرتی نیلوفرانه

منبع: همگردی

به "بلیط چارتر چیست و به نفع کیست ؟! سفرهای نیلوفرانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلیط چارتر چیست و به نفع کیست ؟! سفرهای نیلوفرانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید