بچه ها می توانند ناقلان کرونا به بزرگسالان باشند

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، ایرنا/ بسیاری از بچه ها در طول این روزهای کرونایی ممکن است بارها برای بازی با دوستان و هم سن و سال های خود به کوچه و خیابان رفته و پس از ساعاتی به منزل بازگردند، یا همراه والدین خود به مراکز عمومی همچون پاساژهای خرید بروند، آن هم در شرایطی که ممکن است در خانه با بزرگسالان از جمله پدربزرگ و مادربزرگ هایشان در ارتباط باشند.

بچه ها می توانند ناقلان کرونا به بزرگسالان باشند

حال این سوال جدی مطرح است که آیا بچه ها می توانند ناقل ویروس کرونا از بیرون از خانه به افراد بزرگسال و مسن اطراف خود باشند یا خیر؟

سوالی که خبرنگار ما آن را در گفت و گو با دکتر احسان مصطفوی اپیدمیولوژیست، رییس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران و عضو کمیته کشوری اپیدیمولوژی کووید 19 در میان گذاشته است.

دکتر مصطفوی می گوید: شواهد علمی نشان می دهد میزان ابتلای بچه ها به این ویروس احتمالا به اندازه ابتلای افراد بزرگسال به این بیماری است، اما بیماری در بچه ها و نوجوانان بیشتر به فرم های خفیف و بدون علامت بروز می کند.

وی با بیان اینکه، بستری بچه ها در بیمارستان و مرگ آن ها ناشی از بیماری کرونا کمتر از سایر گروه های سنی است، اضافه کرد:بیشتر بچه های که در بیمارستان بستری می شوند نیز دارای یک بیماری زمینه ای مانند بیماریهای ریوی، قلبی عروقی و یا بیماری های نقص سیستم ایمنی بدن هستند و علایم بیماری با افزایش سن در بچه ها هم تشدید می شود.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران در ادامه اظهارکرد:از آنجا که احتمال ابتلای افرادی که با افراد آلوده در یک خانه زندگی می کنند 6 برابر بیشتر از افرادی است که در بیرون از خانه با آنها در تماس نزدیک بوده اند، این موضوع نقش بچه ها را در گسترش ویروس به سایر اعضای خانواده بیشتر نشان می دهد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت رعایت فاصله اجتماعی و پیشگیری روزمره برای همه گروه های سنی به خصوص بچه ها بالای دو سال گفت: باید مراقبت کرد که بچه ها نیز برای نزدیک شدن به افراد مسن و یا دارای بیماری زمینه ای که در معرض ابتلا به فرم های شدیدتر بیماری هستند، از ماسک استفاده کنند و ملاحظات بهداشتی دیگر را نیز رعایت کنند.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران درعین حال به خانواده ها توصیه کرد: درصورتی که کودکشان به بیماری های مزمن یا حاد مانند نقص ایمنی، مشکل ریه، آسم یا سایر بیماری های خاص مبتلاست، در مورد نوع ماسک و شیوه کاربرد آن از پزشک اطفال راهنمایی دریافت کنند.

دلایل فرم های خفیف تر بیماری در بچه ها چیست؟

اما دکتر مصطفوی در ادامه در پاسخ به دلائل ابتلا خفیف تر بچه ها به ویروس کرونا نیز با اشاره به اینکه، دلایل متعددی برای ایمنی نسبی بچه ها علیه کووید-19 مطرح شده است، اضافه کرد: برخی از محققین معتقدند به علت اینکه سیستم ایمنی بدن بچه ها برای مقابله با سرماخوردگی های ناشی از کروناویروس ها حالت تهاجمی دارد، در برابر ویروس عامل کووید-19 از همان خانواده ویروس واکنش مناسب نشان می دهد.

این اپیدمیولوژیست همچنین اظهارکرد: به نوعی سرماخوردگی می تواند باعث ایمن شدن نسبی بدن در برابر فرم های شدید کووید-19 شود.

عضو کمیته کشوری اپیدیمولوژی کووید 19 ادامه داد: این البته بدان معنی نیست که بچه ها به هیچ وجه به کرونا ویروس مبتلا نمی شوند، بلکه بیشتر به این معنی است که آنها به فرم های شدید بیماری کرونا مبتلا نمی شوند.

وی با بیان اینکه، تحقیقات نشان می دهد که بچه ها در هر سال به طور متوسط 12 بار و افراد بزرگسال به طور متوسط 3 بار سرما می خورند، اضافه کرد:به همین دلیل لنفوسیت های T که نقش مهمی در ایمنی بچه ها برای مقابله با کووید 19 را به عهده دارند، آمادگی بیشتری برای مقابله با این ویروس را دارند.

مصطفوی در عین حال گفت: البته نکته مهم دیگر آن است که بیشتر بچه ها ریه های سالم تری نسبت به بزرگسالان دارند، ضمن اینکه افزایش سن نیز با تضعیف سیستم ایمنی بدن همراه است.

منبع: همگردی

به "بچه ها می توانند ناقلان کرونا به بزرگسالان باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها می توانند ناقلان کرونا به بزرگسالان باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید