بچه ها کار ابزار تبهکاران برای جابجایی مواد مخدر

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، عضو شورای شهر تهران گفت: ضمن اینکه اصل به کارگیری بچه ها ممنوع است، باندهای تبهکاری برای جابجایی مواد مخدر از آنها استفاده می نمایند.

بچه ها کار ابزار تبهکاران برای جابجایی مواد مخدر

الهام فخاری عضو شورای شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به گسترش به کارگیری بچه ها در محیط های کارگاهی و خیابانی گفت: پیوستن ایران به کنوانسیون منع به کارگیری بچه ها موجب شد تا بسیاری از کارگاه ها و نهادهای شغلی به طور رسمی از به کارگیری بچه ها منع شوند.

عضو شورای شهر تهران توضیح داد: دستگاه های دولتی و بخش های خصوصی که شفاف و قانونمند کار می نمایند، به کارگیری بچه ها در آنها رخ نمی دهد و آنجا که شاهد به کارگیری بچه ها هستیم در حاشیه شهر و فضاهای تبهکارانه است.

او اضافه نمود: باندهای تبهکارانه زیرزمینی در بعضی موارد برای جابجایی مواد مخدر از بچه ها استفاده می نمایند. به این معنا که ضمن زیر پا گذاشتن اصل قانون منع به کارگیری بچه ها، از آنها برای اقدامات خلافکارانه و خطرناک که جان بچه ها را تهدید می نماید استفاده می نمایند.

فخاری اعلام نمود: کارگاه هایی که دور از دید همگان هستند و نظارت کمتری نسبت به آنها وجود دارد، معمولا این ریسک را می پذیرند و اقدام به کارگیری بچه ها می نمایند.

او با تاکید بر اینکه اگر هزینه تخلف بالا رود و این تخلفات برای متخلفین به صرفه نباشد، کمتر شاهد آن خواهیم بود، اظهار کرد: هزینه تخلف فقط جریمه مالی نیست و احکام قانونی که باید در خصوص به کارگیری بچه ها صادر گردد هم باید با جدیت دنبال گردد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه پلمپ کارگاه های متخلف می تواند به عنوان یک جریمه اجتماعی موثر واقع گردد، گفت: ریشه کار کودک فقر خانواده ها است و کمتر خانواده متوسط را می بینیم که کودک او وادار به کار گردد.

او ادامه داد: وقتی توان مالی و شرایط سرپرست خانوار به طور ناگهانی افت پیدا می نماید، کودک به عرصه کار وارد می گردد.

او با بیان اینکه در 100 سال گذشته کار کودک به معنای کارآموزی و استاد شاگردی بوده، اظهار کرد: در آن دوران کار کودک صرفا برای حرفه آموزی و در یک محیط خانوادگی بوده است و به عنوان بهره کشی تلقی نمی شده است و به تغذیه و بازی کودک هم توجه می شد. اما آنچه امروز شاهدیم کاریست که به ناچار و به دلیل شرایط خانواده در بافت پرخطر و کارگاه های دور از نظارت عمومی شکل می گیرد.

فخاری با بیان اینکه رسیدگی به کار کودک را بهزیستی به عنوان متولی و شهرداری به عنوان همکار دنبال می نمایند، گفت: ارتقا کیفیت زندگی سرپرست خانوار تکالیفی دارد که به وسیله مراکز پرتو و مدارس خاص دنبال می گردد و خانواده های دارای مشکل تحت پوشش قرار می گیرند.

او در انتها اظهار کرد: برای جلوگیری از کار کودک، کمبود قوانین نداریم، ولی برای فرایند جمع آوری بی برنامگی داریم که البته به تازگی سازمان بهزیستی برنامه ای آورده که برای اقشار مختلف بچه ها کار متفاوت است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بچه ها کار ابزار تبهکاران برای جابجایی مواد مخدر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها کار ابزار تبهکاران برای جابجایی مواد مخدر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید