تاثیر دیابت بر بینایی چشم و راه های کنترل آن

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، دیابت می تواند سبب بروز انواع مسائل مانند آب مروارید، خونریزی رگ های خونی، آب سیاه و ... می گردد.

تاثیر دیابت بر بینایی چشم و راه های کنترل آن

دیابت یکی از بیماری های زمینه ای دردسرساز است که می تواند سلامت اندام های بدن را به مخاطره بیندازد. یکی از اندام هایی که در این بیماری تحت تاثیر قرار می گیرد، چشم است. همزمانی ابتلا به بیماری های زمینه ای مانند دیابت و مدیریت بیماری های چشم بسیار سخت است.

تحقیقات دانشمندان نشان داده است افراد مبتلا به دیابت 2 تا 5 برابر بیشتر در خطر ابتلا به آب مروارید قرار دارند. این امر به علت آن رخ می دهد که سطح بالای قند خون در این افراد متابولیسم (سوخت وساز) در منطقه لنز چشم را با اختلال روبرو نموده و در نهایت منجر به تشکیل آب مروارید می گردد. از آنجا که تنها راه درمان این بیماری عمل جراحی است، جلوگیری از ابتلا به آن بسیار ضرورت دارد.

به گفته محققان؛ دیابت خطر ابتلا به گلوکوم (آب سیاه) را در چشم 2 برابر بیشتر می نماید. گلوکوم به مجموعه ای از بیماری ها اطلاق می گردد که به علت آسیب به عصب بینایی رخ می دهد. متاسفانه اگر فرد به این بیماری بی توجهی نموده و اقدام به درمان آن نکند، بینایی خود را از دست خواهد داد.

با این حال، تشخیص به موقع و آغاز اقدامات درمانی می تواند به توقف پیشرفت بیماری یاری کند. متخصصان هنوز نمی دانند که چگونه دیابت بر روی بروز گلوکوم تاثیر می گذارد، اما این امر احتمالاً به علت آن رخ می دهد که سطح بالای قند خون باعث افزایش فشار در داخل چشم شده و در نهایت به عصب بینایی آسیب وارد می نماید.

دانشمندان تاکید دارند از آنجا که تحقیقات متعدد بر ارتباط میان بیماری های چشمی و دیابت صحه گذاشته است، افراد مبتلا به دیابت باید نسبت به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند. سطح قند خون بالای مزمن در این افراد اصلی ترین عامل نگرانی است.

به افراد مبتلا به دیابت توصیه می گردد سطح قند خونشان را به طور مرتب کنترل نموده و آن را در سطح طبیعی نگه دارند. این امر جز با مصرف دارو، داشتن سبک زندگی سالم، رژیم غذایی مناسب، و تحرک کافی امکان پذیر نیست.

بعضی مواد مغذی می تواند به سلامت چشم یاری کند. بتاکاروتن که در بدن به ویتامین A تبدیل می گردد یکی از آنتی اکسیدان های قدرتمند است که می تواند باعث کاهش فشار اکسیدانی در چشم و جلوگیری از ابتلا به بیماری گردد. این ویتامین در مواد غذایی نارنجی مانند هویج، سیب زمینی شیرین، و زرده تخم مرغ به وفور یافت می گردد.

ویتامین C، E، اسید چرب امگا 3، و روی از دیگر مواد مغذی هستند که بدن برای حفظ سلامت چشم به آن ها احتیاج دارد. توصیه می گردد نه تنها افراد مبتلا به دیابت، بلکه افرادی که بیماری زمینه ای ندارند نیز برای حفظ سلامت چشمان خود از رژیم غذایی غنی از این مواد استفاده نمایند.

منبع: ایتینگ وِل

بیشتر بخوانید

وبلاگ ساعت زنانه علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تاثیر دیابت بر بینایی چشم و راه های کنترل آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر دیابت بر بینایی چشم و راه های کنترل آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید