ترفند هایی برای خرید میوه عید 1402؛ چگونه میوه های عید را طولانی مدت نگه داریم؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، یکی از نگرانی های خانواده ها این است که چگونه میوه ایام نوروز را مدت بیشتری در خانه نگهداری نمایند؛ این کار چندان سخت نیست، فقط کافی است اطلاعات لازم را در این باره داشته باشند.

ترفند هایی برای خرید میوه عید 1402؛ چگونه میوه های عید را طولانی مدت نگه داریم؟

این روز ها بازار میوه و تره بار با نزدیک شدن ایام نوروز داغ است. اگر شما هم قصد خرید دارید بهتر است در خرید میوه به نکات زیر دقت کنید:

نکات مهم در خرید میوه

اگر می خواهید برای نوروز یا سفره هفت سین خود میوه در نظر بگیرید باید بدانید چگونه و بر اساس چه معیاری خرید کنید:

1. دور میوه های لک دار و خراب را خط بکشید و اصلا این نوع میوه ها را نخرید. میوه های لک دار و خراب را نمی توانید مدت طولانی نگه دارید. بعلاوه لک این میوه ها می توانند به تمام سطح خود میوه و حتی سایر میوه ها هم منتقل و باعث غیرقابل استفاده شدن آن ها شوند.

2. اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید میوه های خیلی درشت نخرید. بهتر است میوه را با میزان طبیعی خودش خرید کنید. زیرا برای درشت شدن میوه ها از کود و سم بیشتری استفاده می گردد که سرطان زا هستند.

3. میوه هایی را که بریدگی و شکستگی دارند نیز از سبد خرید خود حذف کنید. اکسیداسیون باعث کاهش ارزش غذایی در این میوه ها شده است.

4. بهتر است میوه های فصلی را برای خرید انتخاب کنید. میوه های انباری ارزش غذایی پایین تری دارند.

5. از خرید میوه های گلخانه ای هم اجتناب کنید، زیرا در معرض نور خورشید نبوده اند و ویتامین کمتری دارند.

شرایط خرید انواع میوه

توت فرنگی: توت فرنگی های تازه و سالم باید کاملا قرمز، سفت و حداکثر به ارتفاع دو بند انگشت باشند. توت فرنگی های سبزرنگ، درشت، کمی نرم و حتی لهیده اصلا گزینه های خوبی برای خرید نیستند.

سیب: پوست سیب های تازه یا کاملا زرد یا کاملا قرمز است. سیب هایی که پوست زرد مایل به سبز یا صورتی دارند، بی مزه و کم شیرین هستند. پوست سیب های زرد و شیرین باید کمی هم زبر باشد و انگشتان دست به راحتی روی آن کشیده نگردد. بعلاوه سیب های سالم، وزن بیشتری نسبت به سیب هایی که داخلشان پوک و خراب است، دارند.

موز: موز های سالم، رسیده و شیرین، حداکثر به میزان یک کف دست هستند و پوستی کاملا زردرنگ دارند. اگر دانه های کوچک و کمی زبر و تیره رنگی روی پوست موز مشاهده کردید، نگران نشوید؛ این دانه های ریز می توانند نشان دهنده رسیدگی بیش از حد موز باشند.

خیار: خیار های سالم، خوشمزه و آبدار باید میانه و کاملا سبزرنگ باشند. خیار های شکسته اصلا مناسب نیستند. بهتر است از خریدن خیار های درختی یا گلخانه ای هم خودداری کنید.

پرتقال: پوست پرتقال های شیرین و آبدار معمولا نازک و وزن پرتقال های پوک و تلخ کمتر از پرتقال های آبدار و شیرین است. اگر پرتقالی تازه و آبدار باشد، نباید پوست آن با فشار انگشتان دست به سادگی فرو رود.

نارنگی: نارنگی های تازه و شیرین، پوستی پفکی و سبک دارند که به سادگی از گوشت آن ها جدا می گردد. معمولا تکه ای از چوب و برگ نارنگی هم به سر آن چسبیده است که این موضوع، تازگی این میوه را نشان می دهد. پوست نارنگی رسیده باید کاملا نارنجی و بدون لکه های سبزرنگ باشد.

ترفند هایی برای نگهداری میوه در زمان طولانی

نگهداری و تازه نگه داشتن سبزیجات و میوه هم کار چندانی سختی نیست، اگر به برخی نکات برای نگهداری آن ها مطلع باشید:

توت ها

برای نگهداری انواع توت ها بهتر است آن ها را با سرکه شست وشو دهید؛ قبل از اینکه آن ها را در یخچال نگه دارید، با ترکیبی از سرکه و آب بشویید. این روش ضد عفونی طول عمر توت ها را به مدت چند هفته افزایش می دهد. سپس با آب بشوئید و کاملا خشک کنید.

سیب

حتما سیب های کوچک انتخاب کنید تا مدت زمان طولانی تری سالم بمانند. برخی از سیب ها روی خود لکه یا فرورفتگی یا کرم خوردگی دارند که اگر خیلی شدید باشد، باید آن ها را دور بیندازید. اگر می خواهید این میوه عمر زیادی داشته باشد، هنگام خرید دقت کنید که زیاد رسیده نباشد. کمی باید سفت تر باشد و روی آن هیچ لکه ای دیده نگردد. در کل نگه داشتن سیب ها در یک محیط خنک به تازه ماندن آن ها یاری می نماید.

نگهداری سیب در جای خنک و تاریک آن ها را ترد و تازه نگه می دارد. برترین جا برای نگهداری سیب ها در کشو های خشک یخچال و در پلاستیک های جداگانه است.

اگر سیب را به صورت جعبه ای برای نوروز خریداری می کنید، جعبه و تراشه چوب هم برای ذخیره کردن این میوه خوب است. تراشه ها باید از چوب سخت باشد. با این روش سیب برای مدت طولانی خراب نخواهد شد.

پرتقال

سیب و پرتقال را هم باید در محلی جدا نگهداری شوند. میوه ها گازی به نام اتیلن فراوری می نمایند که نقش مهمی در رسیدن آن ها دارد. از آنجا که این گاز می تواند موجب پوسیدگی دیگر میوه ها گردد، بهتر است سیب و پرتقال را جدا نگهداری کنید. برای پرتقال، بهتر است که شما آن ها را در کیسه ای توری قرار دهید تا هوا جریان داشته باشد. کیسه های پلاستیکی سبب پوسیدگی پرتقال می شوند.

در کل برای آن که بتوانید مرکبات را به مدت بیشتری نگه دارید، آن هایی را که وزنشان نسبت به میزان شان سنگین تر است انتخاب کنید. این نوع مرکبات آبدارتر هستند و دیرتر تازگی خود را از دست می دهند.

کیوی

اگر قصد دارید کیوی ها را برای مدت طولانی تری یعنی حدود یک تا چندین هفته نگهداری کنید، باید آن ها را در یخچال بگذارید. کیوی هایی که رسیده باشند، برای هفته ها در یخچال سالم باقی می ماند؛ اما اگر می خواهید کیوی ها را برای مدت بسیار طولانی تر نگهداری کنید، باید آن ها را در فریزر بگذارید.

اگر کیوی هایی که خریداری کردید و قصد نگهداری طولانی آن ها را دارید، کال و سفت هستند، 3 تا 7 روز آن ها را در گوشه ای از آشپزخانه روی کانتر قرار دهید تا کاملاً برسد.

خیار

بهتر است خیار را از میوه های دیگر جدا کنید. بسیاری از میوه ها مانند گوجه فرنگی، موز و هندوانه گاز اتیلن فراوری می نمایند. خیار میوه ای است که به این گاز حساس است، بنابراین باید آن را در جایی دور از میوه های دیگر نگه دارید.

جالب است بدانید که برای نگهداری بیشتر خیار می توانید آن را در قابله های روحی بچینید. در این روش خیار ها را بشویید و کاملا خشک کنید، در کف قابلمه روی یک پارچه نخی بیندازید به صورتی که اضافه های پارچه از اطراف قابلمه بیرون بزند. خیار ها را در قابلمه بچینید و قسمت های اضافه پارچه را روی خیار ها برگردانید سپس در قابلمه را ببندید و آن را در یخچال قرار دهید.

موز

موز ها به طور همزمان می رسند. بهتر است که ابتدا آن ها را از هم جدا کنید. یعنی برخی از موز ها را روی کابینت بگذارید و باقی را در یخچال نگه دارید تا دیرتر برسند. بعلاوه موز در زمان رسیدن، گاز اتیلن فراوری می نماید. با پوشاندن ساقه با فویل پلاستیکی یا آلومینیومی، می توانید از پخش شدن آن به سایر قسمت های میوه جلوگیری کنید و از نرم شدن سریع ساقه موز جلوگیری کنید. برای حفظ موز رسیده هم، پوست آن را جدا کنید، آن را از وسط برش دهید و در یک کیسه محفوظ از هوا قرار دهید. سپس آن ها را در فریزر بگذارید.

نارنگی

اگر می خواهید نارنگی ها را در یخچال نگه دارید، باید آن ها را در یک جعبه مخصوص یا در قفسه پایین در یک جعبه، تور یا سبد قرار دهید. کیسه های پلاستیکی برای نگهداری نارنگی مناسب نیستند. نارنگی در کیسه پلاستیکی به هوا دسترسی ندارد، در نتیجه آغاز به پوسیدن می نماید. بهتر است نارنگی ها را با تعداد زیاد و فشرده در ظرف نچینید تا له نشوند.

منبع: همشهری

منبع: فرادید

به "ترفند هایی برای خرید میوه عید 1402؛ چگونه میوه های عید را طولانی مدت نگه داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفند هایی برای خرید میوه عید 1402؛ چگونه میوه های عید را طولانی مدت نگه داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید