تعمیرات لوازم خانگی این روز ها چقدر خرج برمی دارد؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، برخی وقت ها نو کردن یک وسیله خیلی هزینه دارد، به خصوص این روز ها که وارد هر فروشگاهی که بشوی این جمله تکراری نخ نما را تحویلت می دهند که با این شرایط دلار دیگر خودمان هم نمی توانیم خرید کنیم و بهتر است جنس نفروشیم و… به همین علت برخی از خانواده ها برای اینکه قیمت لوازم خانگی برق از سرشان نپراند و از هوش نروند، فعلا فقط به تعمیر فکر می نمایند. اینکه در این بازار گران لوازم خانگی باز هم از همان وسیله قدیمی و با وفای خودشان استفاده نمایند و از قیمت های سر به فلک کشیده یخچال و ماشین لباسشویی و… فاصله بگیرند و در دنیای خودشان بمانند.

تعمیرات لوازم خانگی این روز ها چقدر خرج برمی دارد؟

به گزارش هفت صبح، البته یک نگاه دیگر هم وجود دارد، برخی از وسایل یک جور حس نوستالژی برای ما دارند و انگار جدایی از آن ها خیلی سخت است. لوازم خانگی جان ندارند، اما به خانه روح می دهند و وقتی به آن ها عادت کنیم دیگر جدایی خیلی سخت می گردد. دردسرتان ندهیم، داستان درباره هزینه تعمیر لوازم خانگی پر مصرف است. درباره اینکه مثلا اگر بخواهیم چند سال دیگر یخچال قدیمی گوشه آشپزخانه کار کند و ماشین لباسشویی برای خودش بچرخد و صدای جارو برقی در خانه بپیچد چقدر باید هزینه کنیم؟

هزینه تعمیر موتور سوخته یخچال یا برد ماشین لباسشویی یا سیم پیچی موتور جارو برقی یا تعویض سبد ماشین ظرفشویی چقدر است؟ در این مطلب درباره همه مسائل و هزینه تعمیر آن ها نوشته ایم، مثلا هزینه تعمیر موتور یک یخچال با حساب شارژ گاز آن بین سه تا چهار میلیون تومان هزینه دارد، اما اگر بخواهید یک یخچال فریزر نو 16 فوت ایرانی مثلا از برند امرسان خریداری کنید، حداقل باید حدود 14 میلیون و 300 هزار تومان هزینه کنید.

همه چیز درباره تعمیر یخچال

مقرون به صرفه ترین یخچال موجود در بازار سه فوت ها یا همان یخچال های هتلی هستند که حدود چهار میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارند، به همین علت یخچال این روز ها در صدر لوازم خانگی تعمیری قرار گرفته است و تا جایی که صرف کند انتخاب اول همین تعمیر کردن است. مهمترین خرابی مربوط به یخچال از قطعات و طبقه های آن آغاز می گردد. مثلا جای شیشه، جای تخم مرغ یا یکی از طبقات یخچال می شکند و باید آن را تعویض کنید.

هزینه تعویض قطعات بسته به نوع یخچال که ایرانی یا خارجی باشد، فرق دارد؛ یعنی از 200 تا 700 هزار تومان باید برای خرید این قطعات کنار بگذارید. یکی دیگر از ایراد های مهم یخچال مشکل موجود در برد است. مثلا سرمایش آن کم می گردد و دمای یخچال بالا می رود و باعث می گردد گوشت و سبزیجات درون فریزر آب بیندازند. تعمیر برد یخچال اگر ایرانی باشد بین 300 تا 450 هزار تومان خرج بر می دارد، اما اگر یخچال شما خارجی است خرجتان بالاتر می رود؛ حدود یک میلیون و 500 هزار تومان تا دو میلیون تومان.

اما سنگین ترین هزینه تعمیر یخچال مربوط به موتور آن است. اگر موتور یخچال بسوزد فقط بین دو تا دو میلیون و 500 هزار تومان باید برای خرید یک موتور هزینه کنید و بعد یک میلیون و 700 هزار تومان برای شارژ گاز آن کنار بگذارید و البته حدود 300 تا 500 هزار تومان نیز اجرت تعمیرکار بدهید.

اما یکسری خرابی های ریز هم هست که ممکن است با آن ها روبرو شوید، مثلا اگر چراغ روشنایی داخل یخچال که تا درش را باز می کنید روشن می گردد، بسوزد باید بین 15 تا 40 هزار تومان برای تعمیر آن بپردازید. یا اگر لاستیک دور یخچال خراب گردد بسته به مارک یخچال اگر ایرانی باشد باید بین 130 تا 150 هزار تومان هزینه کنید. تعمیر لاستیک دور در یخچال خارجی هم 400 تا 500 هزار تومان برایتان آب می خورد. برخی از یخچال ها آبسردکن دارند که ممکن است چکه کند، یا خراب گردد تعمیر این قسمت باز با توجه به نوع یخچال بین 200 تا 500 هزار تومان هزینه دارد.

همه چیز درباره تعمیر جاروبرقی

بعد از یخچال تعمیر جاروبرقی در رده دوم است و مردم ترجیح می دهند تا جایی که می گردد آن را تعمیر نمایند و بعد اگر دیگر هیچ جایی نداشت بروند و جاروی نو بخرند. به گفته آقای حمزه که یکی از تعمیرکاران ماهر جاروبرقی است، جارو ها بیشتر از کابل، مدار برد و موتور مشکل پیدا می نمایند. قطعی کابل سیم جمع کن و قطعی برق مهمترین اتفاقی است که برای سیستم برقی جارو رخ می دهد. هزینه تعمیر این قسمت بین 150 تا 200 هزار تومان خرج دارد.

اما مهمترین مشکل وقتی پیش می آید که کم کم خاک های موجود در خانه روی موتور می نشیند و آن را می سوزاند. هزینه تعمیر موتور سوخته جاروبرقی بسته به مارک و قدرت آن از 600 هزار تومان آغاز می گردد و تا یک میلیون و 200 هزار تومان هم می رسد. جاروبرقی دو مدل موتور دارد، آلومینیوم و مس. موتور مس از آلومینیوم گران تر است و ممکن است هزینه شما را تا یک میلیون و 500 هزار تومان هم بالا ببرد.

جاروبرقی ها برد هم دارند. اگر برد جاروبرقی خراب گردد باید بین 250 تا 400 هزار تومان کنار بگذارید. اما قطعات جارو هم ممکن است خراب گردد که از همه مهمتر همان خرطومی آن است. اگر نو خریداری کنید باید برای یک خرطومی تازه بین 100 تا 200 هزار تومان بپردازید. هر تکه لوله جاروبرقی بین 170 تا 200 هزار تومان قیمت دارد. قسمت سری جاروبرقی که روی زمین قرار می گیرد بین 100 تا 300 هزار تومان بسته به کیفیتی که انتخاب می کنید برایتان آب می خورد.

همه چیز درباره تعمیر لباسشویی

به گفته مهرداد عبدی که کارش تعمیر لباسشویی است، بیشترین بلایی که سر ماشین لباسشویی می آید، خرابی برد، خرابی بلبرینگ، شفت و یاری پمپ تخلیه است. اگر برد ماشین لباسشویی شما خراب گردد، اما قابل تعمیر باشد بسته به این که از چه برندی است بین 500 هزار تومان تا دو میلیون تومان خرج روی دست شما می گذارد. اما اگر بدشانسی بیاورید و مجبور شوید برد ماشین لباسشویی را به کل عوض کنید و یک برد نو خریداری کنید باید حداقل بین چهار تا 10 میلیون تومان کنار بگذارید، تازه دستمزد تعمیرکار هم هست که باید بین 400 تا 600 هزار تومان به آن اضافه کنید.

اما اگر خرابی ماشین لباسشویی به بلبرینگ آن ربط داشته باشد یعنی دیگ ماشین شما خوب نچرخد، در حال حاضر قیمت بلبرینگ ژاپنی حدود 750 هزارتومان، بلبرینگ ایرانی 350 هزار تومان و بلبرینگ چینی نیز حدود 450 هزار تومان است. یکی دیگر از بلا هایی که سرماشین لباسشویی می آید خراب شدن شفت آن است. شفت یک حلقه دایره ای فلزی است که به دیگ ماشین وصل می گردد. تعمیر شفت نیز بین 550 تا 700 هزار تومان هزینه دارد.

پمپ تخلیه هم اگر خراب گردد باید بسته به مارک ماشین لباسشویی بین 250 تا 700 هزار تومان برای تعمیر آن هزینه کنید. پمپ تخلیه یا مسدود می گردد یا می شکند؛ اگر مسدود گردد ناگهان آب از زیر ماشین نشت می نماید اگر بشکند هم صدایش آنقدر بد است که فکر می کنید ماشینتان عن قریب است که از کار بیفتد. تازه ممکن است یاری ماشین لباسشویی هم بشکند و از کار بیفتد و خرج روی دستتان بگذارد. هزینه تعویض یاری بسته به نوع ماشین حدود 180 تا 400 هزار تومان هزینه دارد.

همه چیز درباره تعمیر ظرفشویی

برخی ها عاشق ظرف شستن هستند و برایشان مثل مدیتیشن است، اما برخی ها هم دلشان نمی خواهد وقتشان را با ظرف شستن هدر بدهند. این دسته دوم اگر یک روز ماشین ظرفشویی شان خراب گردد آرام و قرار ندارند. اما مهمترین اتفاقی که برای یک ماشین ظرفشویی پر کار رخ می دهد خراب شدن جت پمپ است. وظیفه جت پمپ ظرفشویی چرخش آب و شست و شوی ظروف است، یعنی اگر از کار بیفتد ظرفشویی دیگر به درد نمی خورد.

هزینه تعمیر و تعویض آن هم خیلی سنگین است و بسته به مدل و سایز ماشین بین سه میلیون و 500 هزار تومان تا 10 میلیون تومان بالا می رود. یکی دیگر از مسائلی که برای ماشین ظرفشویی پیش می آید پوسیدگی سبد آن است که اگر بخواهید تعمیر کنید فایده ای ندارد و باید یک سبد نو برای آن انتخاب کنید. هزینه تعویض سبد ماشین ظرفشویی نیز بسته به مارک و مقدار آن بین یک میلیون و 300 تا دو میلیون تومان است. اگر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی شما خراب گردد حداقل باید بین 700 تا یک میلیون و 200 هزار تومان برای تعمیر آن کنار بگذارید. ماشین ظرفشویی بند در یا همان لاستیک دور در هم دارد که اگر خراب گردد باید بین 50 تا 70 هزار تومان برای یک بند تازه بپردازید.

همه چیز درباره تعمیر مایکروویو

آقای حمزه می گوید مایکروویو دستگاه پیچیده ای است که خیلی خوب کار می نماید، اما اگر از کار بیفتد کمی عیب یابی آن مشکل است و به همین علت هزینه ها را بالا می برد. یعنی یک باز و بسته کردن مایکروویو بالای 500 هزار تومان خرج دارد. قطعی مدار و اتصالات نیز بین 500 تا 600 هزار تومان شما را توی خرج می اندازد.

اما مهمترین ایرادی که ممکن است مایکروویو را فلج کند، خرابی مگنترون است. مگنترون همان قطعه ای است که اشعه و گرما را فراوری می نماید که اگر از کار بیفتد عملا دیگر مایکروویوی ندارید. هزینه تعویض مگنترون بین یک میلیون و 500 هزار تومان تا یک میلیون و 700 هزار تومان است. اگر مشکل از ترانس مایکروویو باشد بین یک میلیون تا یک میلیون و 500 هزار تومان هزینه تعمیر و تعویض آن است.

همه چیز درباره تعمیر چرخ گوشت

چرخ گوشت شاید مثل قدیم خیلی استفاده نگردد، اما هنوز برخی از خانم ها دوست دارند خودشان گوشت چرخ نمایند یا گردوی فسنجان را چرخ نمایند تا خوب روغن بیندازد. اگر چرخ گوشت خراب گردد باید دنبال ایراد در دو قسمت آن باشید. یکی در چرخ دنده و دیگری در موتور دستگاه. چرخ گوشت بیشتر دنده خرد یا رد می نماید. یعنی نوک چرخ دنده یا می شکند یا ساییده می گردد.

هزینه تعمیر چرخ دنده چرخ گوشت بین 250 تا 300 هزار تومان است. اما اگر مشکل از موتور باشد بیشتر در خرج می افتید، چون موتور چرخ گوشت اگر سوخته باشد به سیم پیچی دوباره احتیاج دارد. هزینه سیم پیچی موتور چرخ گوشت هم بین 700 تا 850 هزار تومان است. کندی تیغه های چرخ گوشت نیز ممکن است برای شما خرج درست کند، اما خیلی نه. چرخ دنده بسته به نوع چرخ گوشت بین 70 تا 150 هزار تومان قیمت دارد.

همه چیز درباره تعمیر آبمیوه گیری و مخلوط کن و آسیاب

موتور آبمیوه گیری و آسیاب و مخلوط کن یکی است و فقط سری آن عوض می گردد به همین علت بیشترین بلا هم سر آن قسمت بالایی به نام کوبلینگ می آید. همان چیزی که سر موتور است و می چرخد و کار اصلی را انجام می دهد. هزینه تعمیر کوبلینگ خیلی زیاد نیست بین 150 تا 250 هزار تومان.

گاهی این دستگاه مشکل قطعی سیم و میکرو سوئیچ پیدا می نماید که تعمیر آن 150 تا 250 هزار تومان خرج روی دستتان می گذارد. گاهی هم پارچ مخلوط کن می شکند یا سری آسیاب خراب می گردد که باید آن ها را عوض کنید و نو خریداری کنید. قیمت یک پارچ مخلوط کن بسته به طلقی یا شیشه ای بودن آن بین 130 تا 150 هزار تومان قیمت دارد. برای سری آسیاب بین 100 تا 150 هزار تومان باید هزینه کنید.

همه چیز درباره تعمیر اتو

اتو خیلی دردسرساز نیست و برخی از آن ها چند سال بدون هیچ مسئله ای لباس ها را خط می اندازند و صاف می نمایند. اگر اتو خراب گردد باید دنبال دو علت باشید یا از ترموستات آن است یا مشکل برقی دارد. وجود ترموستات خیلی مهم است، چون وظیفه قطع و وصل برق المنت اتو را بر عهده دارد که زیر گردن تنظیم درجه اتو قرار گرفته. به همین علت اگر خراب گردد اتو دیگر مثل قبل کار نمی نماید. هزینه تعمیر ترموستات بسته به نوع آن بین 250 تا 350 هزار تومان خرج دارد. اما اگر برق اتو مشکل داشته باشد یعنی اتصالی ترمینال آن بر اثر حرارت آب گردد باید برای تعمیر آن بین 100 تا 150 هزار تومان خرج کنید.

همه چیز درباره تعمیر جارو شارژی

بیشترین بلایی که سر این مدل جارو ها می آید خراب شدن باتری است که باید حتما باتری نو بیندازید تا دوباره کار کند. برخی از این جارو ها با باتری کتابی کار می نمایند که هزینه تعویض آن بین 400 تا 550 هزار تومان است. اما اگر جاروی شما باتری لیتیومی داشته باشد خرجتان کمتر می گردد.

هزینه تعویض این باتری ها حدود 100 تا 250 هزار تومان است. گاهی اوقات اگر زیاد از جارو کار بکشید یک بوی عجیب از آن بیرون می زند که یعنی آخر مرا سوزاندید. وقتی موتور جارو شارژی بسوزد باید آن را تعمیر کنید تا دوباره راه بیفتد، تعمیر موتور سوخته جارو شارژی بسته به نوع و مدل و مقدار آن بین 250 تا 600 هزار تومان هزینه دارد. گاهی ممکن است چراغ های نشانگر جارو از کار بیفتد که اصلا جای نگرانی نیست و با یک هزینه 50 تا 60 هزار تومانی این چراغ ها دوباره روشن می شوند.

همه چیز درباره تعمیر چای ساز و قهوه ساز

با اینکه چای فقط روی سماور و قوری گل قرمزی می چسبد، اما خیلی ها حال و حوصله ندارند منتظر بمانند که آب سماور بجوشد و بعد تازه چای دم نمایند. به همین علت چای ساز که در یک دقیقه آب را به نقطه جوش می رساند این روز ها خیلی هوادار دارد. مهمترین مشکل و خرابی چای ساز مربوط به کانکتور سینی است.

یعنی همان قسمتی که کتری یا قوری روی آن قرار می گیرد و اتصال برقرار می گردد. اگر کانکتور خراب گردد بسته به نوع چای ساز باید بین 270 تا 400 هزار تومان خرج کنید تا درست گردد. اگر کلید روشن و خاموش کردن چای ساز خراب گردد بین 100 تا 150 هزار تومان خرج روی دست شما می گذارد. اما برخی از چای ساز ها مداری هستند؛ اگر مدار خراب گردد باید بین 400 تا 600 هزار تومان برای تعمیر آن هزینه کنید.

اگر اسپرسو خور حرفه ای هستید و روزتان را با تلخی آغاز می کنید که شیرین تمام گردد حتما روی دستگاه قهوه ساز و اسپرسو سازتان خیلی غیرت دارید. پس بهتر است بدانید مهمترین مسئله ای که برای دستگاه شما پیش می آید رسوب گرفتن آن است. اجرت رسوب گیری بین 180 تا 300 هزار تومان هزینه دارد.

منبع: فرارو

به "تعمیرات لوازم خانگی این روز ها چقدر خرج برمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعمیرات لوازم خانگی این روز ها چقدر خرج برمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید