خدمات صدور مجوز در وزارت راه و شهرسازی از اتصال به پنجره ملی دولت هوشمند جا ماند

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، وزارت راه و شهرسازی بیشتر خدماتی که مستقیما با مردم درگیر است را در پنجره ملی دولت هوشمند ارائه نموده اما هنوز سامانه ای برای خدمات صدور مجوز در بعضی زیرمجموعه ها تعریف نشده است.

خدمات صدور مجوز در وزارت راه و شهرسازی از اتصال به پنجره ملی دولت هوشمند جا ماند

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند سامانه ای است که به منظور دسترسی راحت و سریع تر عموم مردم به خدمات دستگاه ها و وزارت خانه ها ایجاد شده و اکنون در راستا آماده سازی و بهره برداری قرار گرفته است. در قانون بودجه سال جاری، تمامی دستگاه های اجرایی و وزارت خانه ها موظف شدند که پنجره واحد خدمات خود را راه اندازی نمایند تا از رجوع دریافت نمایندگان خدمات به سامانه های مختلف و متعدد جلوگیری گردد.

دستگاه ها مکلف بودند پنجره خدمات خود را تا انتها شهریور ماه به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل نمایند. طبق آخرین آمار، مجموع دستگاه های اجرایی که خدمات آن ها شناسنامه دار شده، 170 دستگاه است که تا به امروز 137 دستگاه مصداق داشتن پنجره واحد را دارند. از این تعداد 68 دستگاه پنجره واحدِ متصل به پنجره ملی خدمات هوشمند دارند. بعلاوه حدود 69 دستگاه یا پنجره واحد ندارند و یا متصل نشده اند.

وزارت راه و شهرسازی تا به امروز هفت دستگاه زیرمجموعه خود را به پنجره خدمات دولت هوشمند متصل نموده که عموما از نوع خدمات دولت به مردم یا دولت به کسب و کار ها هستند.

my.gov.ir آدرس پنجره ملی خدمات دولت هوشمند است که کاربران می توانند با مراجعه به آن نسبت به ثبت نام و احراز هویت اقدام نمایند. پس از اولین ورود، برای دفعات بعدی یک رمز یکبار مصرف کافی است تا به این سامانه دسترسی داشته باشید. با ورود به بخش سامانه های ملی و استانی می توانید دستگاه ها و وزارت خانه های مختلف را مشاهده کنید و سپس وزارت خانه مربوطه را انتخاب کنید. در تصویر بالا وزارت راه و شهرسازی معین شده است.

وزارت راه و شهرسازی را می توان یکی از دستگاه های مهم و پرمراجعه دانست. بر اساس ارقامی که در درگاه اطلاع رسانی خدمات الکترونیکی دولت ارائه شده، برای این وزارت خانه 433 خدمت تعریف شده است. با انتخاب گزینه مربوط به این وزارت خانه دستگاه های تابعه نمایش داده می گردد که در ادامه قابل مشاهده است.

با نگاهی گذرا، جای خالی چند دستگاهی که در درگاه اطلاع رسانی خدمات الکترونیکی برای وزارت راه و شهرسازی تعریف شده به چشم می خورد.

شرکت راه آهن جمهوری اسلامی با 19 خدمت، سازمان هواشناسی با 10 خدمت، سازمان بنادر و دریانوردی با 47 خدمت، سازمان هواپیمایی کشوری با 142 خدمت و شرکت مادر تخصصی عمران شهر های تازه با 27 خدمت زیرمجموعه های وزارت راه هستند که به پنجره خدمات دولت متصل اند. البته تمامی خدمات و زیرخدمات این دستگاه ها به پنجره متصل نشده و به نظر می رسد که وزارت راه بیشتر خدماتی که مستقیما با عامه مردم درگیر هستند را در این پنجره ارائه نموده است. چراکه برخی خدمات از سازمان هواپیمایی کشوری مثل ارائه مجوزهای تاسیس و بهره برداری امور هوانوردی هنوز سامانه ای برای آن تعریف نشده است.

اگرچه تعداد دستگاه های وزارت راه و شهرسازی که به پنجره ملی خدمات هوشمند متصل شده اند، از تعداد دستگاه های تعریف شده کمتر است، اما می توان گفت این وزارت خانه به موظفی خود در ارائه یک سوم خدمات تا انتها شهریور ماه عمل نموده است.

وبلاگ ساعت زنانه مالی راه و شهرسازی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خدمات صدور مجوز در وزارت راه و شهرسازی از اتصال به پنجره ملی دولت هوشمند جا ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خدمات صدور مجوز در وزارت راه و شهرسازی از اتصال به پنجره ملی دولت هوشمند جا ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید