راسو و خرگوش های بازار ووهان، ناقلان احتمالی ویروس کرونا

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، تیمی از سازمان جهانی بهداشت که درباره منشا ویروس کرونا تحقیق می نماید، راسوهای سرنواری و خرگوش های فروخته شده در بازار چینی گوشت حیوانات را به عنوان ناقل احتمالی این ویروس در انتقال از حیوان به انسان معرفی کرد.

راسو و خرگوش های بازار ووهان، ناقلان احتمالی ویروس کرونا

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، به نقل از نشریه وال استریت ژورنال هر دو حیوان در بازار ووهان فروخته شده اند و با اولین موارد گزارش شده از شیوع ویروس کرونا در دسامبر 2019 مرتبط هستند.

لاشه منجمد راسوی نواری و خرگوش در این بازار پیدا شده که گرچه پاسخ آزمایش ابتلای خود آنها به ویروس کرونا منفی است اما قادر به انتقال و سرایت این ویروس هستند.

به رغم این یافته ها، تیم محققان سازمان دنیای بهداشت که اخیرا سفری یک ماهه به چین داشته است، گفت به تحقیقات بیشتری احتیاج است تا فهرست کاملی از تمام حیواناتی که در این بازار فروخته می شوند، ارزیابی گردد. زنجیره عرضه فروشندگان این بازار نیز که گوشت حیوانات را زنده و مرده، قانونی و غیرقانونی خرید و فروش می نمایند باید آنالیز گردد.

این تیم همچنین از چین خواسته است که مراکز نگهداری راسو در کشور را آنالیز کند، چرا که چند مورد از شیوع این ویروس در مزارع راسوها در اروپا گزارش شده است.

دانشمندان در این مورد که این ویروس در آن بازار از حیوانات به انسان سرایت نموده یا پیش از آن در همه جا شیوع یافته هنوز مطمئن نیستند. آنان معتقدند که این ویروس در اصل در خفاش ها ایجاد شده و به وسیله گونه های جانوری دیگر به انسان ها منتقل شده است. برخی از کارشناسان، تجارت غیرقانونی حیات وحش در چین را نیز در این باره مقصر می دانند.

از سوی دیگر پکن همیشه تاکید نموده است که این ویروس ابتدا در خارج از چین بوده و سپس به وسیله مواد غذایی منجمد به کشور وارد شده است. تیم سازمان دنیای بهداشت می گوید سایر کشورهای منطقه نیز باید مورد تحقیق قرار گیرند چرا که تایلند و کامبوج هم اخیرا ویروس های کرونای مشابهی را شناسایی نموده اند.

پیتر داسزاک، جانورشناس عضو تیم سازمان دنیای بهداشت به وال استریت ژورنال گفت: به نظرم کاملا ممکن است که حیوانی از مرز عبور نموده باشد، حتی ممکن است که لاشه منجمد حیوانی از آن طرف مرزها به کشور وارد شده باشد.

این ویروس می تواند در دمای منجمد به زندگی خود ادامه دهد. ولی دوباره گرم و باز شدن پس از انجماد موجب تضعیفش خواهد شد. دانشمندان نمی دانند که این ویروس در چنان شرایطی مسری خواهد بود یا نه؟

پیتر بن امبارک، دبیر تیم سازمان دنیای بهداشت نیز پیشتر گفته بود بعید است که ویروس کرونا به وسیله مواد غذایی منجمد به ووهان رسیده باشد، چرا که در آن موقع شیوع گسترده کووید-19 در هیچ کارخانه فراوری مواد غذایی در هیچ جایی از دنیا گزارش نشده بود.

او در مصاحبه با نشریه ساینس، سناریوی خیلی محتمل تری را تبیین کرد که بر اساس آن، احتمالا این ویروس از حیوانات وحشی فروخته شده در آن بازار به انسان منتقل شده است، چرا که بسیاری از آن حیوانات نسبت به بیماری های وخیم تنفسی آسیب پذیر هستند. برخی از این گونه های جانوری نیز در استان هایی پرورش یافته اند که ویروس کرونا در آنجا در خفاش ها شناسایی شده است.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، این تیم در عین حال فرضیه خلق شدن ویروس کرونا در آزمایشگاهی در چین را رد کرد و در مصاحبه مطبوعاتی خود آن را شدیدا نامحتمل دانست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "راسو و خرگوش های بازار ووهان، ناقلان احتمالی ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راسو و خرگوش های بازار ووهان، ناقلان احتمالی ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید