روش های کاربردی برای تمیز کردن شیشه و پنجره

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، برای تمیز کردن شیشه و پنجره روش ها و پاک کننده های مختلفی وجود دارد. در این آموزش طی چند مرحله یاد می گیرید که چگونه شیشه و پنجره ها را با روش های اصولی، تمیز و براق کنید.

روش های کاربردی برای تمیز کردن شیشه و پنجره

وبلاگ ساعت زنانه | سرویس خانه داری - تمیز کردن شیشه و پنجره به ویژه شیشه های بیرونی کار سختی به نظر می رسد، اما وبلاگ ساعت زنانه روش هایی را به شما می آموزد که بتوانید به راحتی شیشه و پنجره های خود را با محلول های خانگی و شیمیایی به شکل حرفه ای تمیز کنید.

مرحله اول: عملیات قبل از تمیز کردن شیشه و پنجره

1- ابتدا باید لکه های گرد و غبار، رسوب گل و لای باران و یا جای خراب کاری پرندگان را از روی شیشه و پنجره پاک کنید. برای این کار از یک تمیز کننده شیمیایی و یک اسفنج یاری بگیرید. قسمت لکه را با اسپری خیس کنید و با اسفنج روی آن بکشید و سپس با آب بشویید یا با یک دستمال مرطوب روی آن را تمیز کنید.

بعد مقداری سرکه سفید درون یک آبپاش بریزد و آن را روی محل لکه اسپری کنید. پنج دقیقه منتظر بمانید و سپس با اسفنج یا پارچه مناسب، لکه را از روی شیشه بردارید.

اگر لکه روی شیشه خیلی سفت بود، می توانید با استفاده از یک تیغ به آرامی کناره های لکه را خراشیده و آن را به آرامی از روی شیشه جدا کنید.

2- برچسب ها و اتیکت های تبلیغاتی چسبیده روی شیشه را نیز باید از روی شیشه و پنجره تمیز کنید. از بین بردن چسب و لایه های چسبنده کار دشواری است، اما با خرید یک اسپری تمیز کننده چسب و بر چسب مشکل شما حل می گردد.

اسپری را روی برچسب بزنید و چند دقیقه صبر کنید. یک تیغه باریک زیر برچسب قرار دهید و به آرامی آن را از شیشه جدا کنید و برای پاک کردن مواد باقی مانده روی شیشه از یک حوله بهره ببرید.

3- پنجره باز شو را نیز باید جدا کنید و درز ها و لولا های آن را به خوبی تمیز کنید. بعد از جدا کردن قسمت بازشو پنجره، مقداری اسپری تمیز کننده روی آن بپاشید و یا مقداری سرکه یا مایع ظرف شویی درون یک لیوان آب ریخته و با یاری اسفنج به آرامی روی همه قسمت ها بکشید. سپس آشغال هایی که در درزها وجود دارد را با دستمال یا حوله نرم پاک کنید و پنجره را سر جای خود قرار دهید.

4- پنجره های بیرونی در معرض انواع آلودگی و چربی هستند. اگر پنجره ها خیلی کثیف باشند از شلنگ آب بهره ببرید. لکه ها و گرد و غبار روی لولا ها و چهار چوب پنجره ها را با استفاده از شلنگ آب یا یک دستمال بدون پرز و آب پاک کنید و درز بین لولا ها و هرجایی که آشغال خرده وجود دارد را با جارو برقی خوب تمیز کنید.

5- در سرانجام دوباره با جارو برقی بین درزها و لولاها را جارو بکشید. قبل از آغاز به تمیز کردن پنجره یک حوله عظیم زیر آن بگذارید تا آب به داخل خانه نشت نکند.

همچنین بخوانید:

مرحله دوم: تمیز کردن داخل و خارج پنجره

وسایل مورد احتیاج:

  • اسفنج یا فرچه
  • طی پلاستیکی مخصوص شیشه برای خشک کردن
  • پارچه مناسب برای خشک کردن یا پارچه میکرو فیبر
  • سطل آب
  • محلول تمیز کننده
  • حوله عظیم برای جلو گیری از نشت آب به داخل

1- ابتدا با استفاده از محلول تمیز کننده و حوله کاغذی یا روزنامه خاک روی شیشه و پنجره ها را پاک کنید. همچنین به جای استفاده از پاک کننده می توانید از مخلوط یک لیتر آب و سه قطره مایع ظرف شویی یا مخلوط یک لیوان سرکه سفید و یک لیوان آب، استفاده نمایید.

2- اگر پنجره های شما قسمت بندی های کوچک دارد برای تمیز کردن آن از یک اسفنج بهره ببرید. اما اگر شیشه های عظیمی دارد می توانید از یک طی با سر حوله یا اسفنج استفاده نمایید. مقدار مناسبی از محلول تمیز کننده خود را درون یک سطل بریزید (می توانید با روش های گفته شده در قسمت قبل خودتان محلول تمیزکننده خانگی بسازید فقط نسبت ریختن را از قلم نیاندازید). اسفنج را درون سطل فرو کنید و آن را درون سطل بچلانید تا آب اضافی خارج گردد و تمام قسمت های پنجره را با اسفنج پاک کنید. سپس شیشه را با دستمال مناسب خشک کنید.

3- حالا باید آب را روی پنجره اسپری کنید یا با شلنگ مقداری آب روی پنجره بپاشید و با طی مخصوص شیشه به صورت حرکت های عمودی شیشه را تمیز کنید. مطمئن شوید که طی کوچک کامل به پنجره می چسبد، هر قسمت را که طی می کشید، طی را روی قسمت بعدی دقیقا کنار قسمت قبل یا چند سانتی متر داخل قسمت قبل بگذارید و بکشید تا روی شیشه رد ایجاد نگردد.

اگر طی خیس شد و احساس کردید روی شیشه رد می اندازد آن را با یک دستمال خوب خشک کنید و به کار خود ادامه دهید.

4- روی شیشه ها و هر جایی که خیس شده و آب ریخته را با یک پارچه مناسب که آب را به خوبی جذب می نماید خشک کنید. با این کار از لکه شدن شیشه جلوگیری خواهید کرد. بعد از خشک شدن، شیشه و پنجره شما تمیز و درخشان می گردد.

همچنین بخوانید: ترفند های کاربردی برای تمیز کردن سرامیک

برگرفته از:

منبع: setare.com

به "روش های کاربردی برای تمیز کردن شیشه و پنجره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های کاربردی برای تمیز کردن شیشه و پنجره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید