لباس عملیاتی آتش نشانی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، مشاغلی مانند آتش نشانی همیشه در معرض خطراتی مانند حریق هستند. حوادث مختلف نظیر خاموش کردن آتش سوزی ها ممکن است جان آنها را به خطر بیندازد. بنابراین آتش نشانان احتیاج به لباس و وسایل های استاندارد و باکیفیت دارند تا بتوانند ضمن اینکه از جان دیگران دفاع می نماید ؛ خود نیز از آسیب های احتمالی در امان باشد. در ادامه با ویژگی های یک لباس عملیاتی آتش نشانی خوب و استاندارد که جز مهم ترین فهرست تجهیزات آتش نشانی است، آشنا شوید.

لباس عملیاتی آتش نشانی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

لباس عملیاتی آتش نشانی چیست؟

آتش نشانان می توانند در معرض انواع مختلفی از خطرات حرارتی مانند قرار گرفتن در معرض مستقیم شعله ، گرمای تابشی ، گرمای همرفتی ، حرارت ناشی از فلز مذاب و پاشش جوش و گرما ناشی از قوس الکتریکی متفاوت باشند. به منظور محافظت در برابر این خطرات ، لباس عملیاتی آتش نشانی از پارچه های مقاوم در برابر حرارت و شعله ساخته شده است. لباس محافظ آتش نشانی از ترکیب دو ماده متا آرامید و پارا آرامید به نسبت های مختلف ساخته می شود.

چرا آتش نشان ها لباس مخصوص می پوشند؟

لباس عملیاتی آتش نشانی نوعی محافظ پرسنل آتش نشانی در برابر سوزش / تابش خیره نماینده و گرمای تابشی است که در هنگام اطفای حریق در مواقع ضروری از ماسک تنفسی اکسیژن نیز استفاده می شود. کلاه ، چکمه و دستکش از دیگر لوازم ضروری تجهیزات آتش نشانی و آتش نشان هاست.

چکمه های آتش نشانی چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

چکمه های آتش نشانی باید دارای گواهی استانداردهای ملی و بین المللی و دارای ویژگی ضد آب باشند. روی پایه آن باید یک صفحه فولادی با ضخامت تعیین داشته باشد. نوک آن باید روکش فولادی داشته باشد تا از پاها در برابر ضربه محافظت کند. زیره آن باید در برابر حرارت مقاوم بوده و نیز طوری طراحی شود که پوشیدن و درآوردن آن راحت باشد.

لباس عملیاتی آتش نشانی چگونه ساخته می شود؟

عملکرد حفاظت حرارتی لباس عملیاتی آتش نشانی به سیستم پارچه چند لایه ، پارچه های عایق مخصوص فراوری شده و فضاهای هوای خشک بین لایه ها بستگی دارد. از آنجایی که شکاف هوا عایق خوبی را فراهم می نماید ، لباس ها با ترکیب لایه های پارچه ای فراوری می شوند که عایق را ایجاد می نمایند.

چرا لباس عملیاتی آتش نشانی نمی سوزد؟

انواع و کیفیت های مختلفی از موانع رطوبتی در لباس عملیاتی آتش نشانی موجود است. موانع حرارتی ، سومین لایه درست زیر موانع رطوبتی است. این لایه با عبور از پارچه بیرونی و موانع رطوبت ، حباب های هوای بارگذاری شده با حرارت ورودی را جذب می نماید. انواع مختلف با وزن و کیفیت های موانع حرارتی در بازار موجود است.

ترکیب لباس عملیاتی آتش نشانی

پارچه های مورد استفاده در لباس عملیاتی آتش نشانی از الیاف و یا ترکیبات الیافی که مخصوص اطفاء حریق ساخته شده اند ، فراوری می شوند. شناخته شده ترین الیاف مقاوم در برابر شعله آرامید است. پرکاربردترین الیاف آرامید در این زمینه با توجه به نوع پیوندهای شیمیایی موجود در ساختار آنها به نام های متا آرامید و پارا آرامید نام گذاری می شوند.

الیاف آرامید مقاوم در برابر شعله به وسیله بسیاری از شرکت ها فراوری می شود. الیاف پاراآرامید استحکام و مقاومت در برابر شعله بالاتری نسبت به الیاف متاآرامید دارند. این الیاف که با برندهای مختلف به بازار عرضه می شوند خواص بسیار مشابهی با یکدیگر دارند. لباس های مقاوم در برابر حرارت و شعله از پارچه های متشکل از مخلوطی از یک یا چند الیاف آرامید فراوری شده با تکنولوژی پیشرفته فراوری می شوند. بسته به نسبت مخلوط آرامید مورد استفاده در این پارچه ها ، خواص عملکرد پارچه تعیین می شود.

موارد استفاده لباس عملیاتی آتش نشانی

با توجه به ویژگی های عملکردی تعیین شده ، از پارچه های به کار رفته در لباس عملیاتی آتش نشانی می توان در زمینه های مختلف زیر استفاده کرد ؛

  • صنعت (ریخته گری ، نفت و گاز ، سیمان ، آلومینیوم و آهن و فولاد) ؛
  • شرکت های برق ، ارتش ، نیروهای پلیس و سازمان آتش نشانی جنگل ها ؛
  • صنایع دریایی ، سازمان آتش نشانی ؛
  • آتش سوزی تانکر سوخت ، آتش سوزی هواپیما ، بلایای بزرگ و محیط هایی که گرما و شعله در آن بسیار شدید است.

انتخاب لباس عملیاتی آتش نشانی مناسب

تعیین نماینده ترین ویژگی در انتخاب لباس عملیاتی آتش نشانی در درجه اول خطرات موجود در محیط مورد استفاده است. در نتیجه تحلیل ریسک مناسب تعیین می شود که از چه نوع پارچه و چه نوع لباسی استفاده می شود. علاوه بر این ، استانداردهای مختلفی نیز به منظور تعیین عملکرد شعله این لباس ها ایجاد شده است.

منبع: اتاق

به "لباس عملیاتی آتش نشانی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لباس عملیاتی آتش نشانی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید