لزوم استفاده از فناوری های نوین در اجرای طرح نهضت ملی مسکن

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، تهران (پانا) - رییس بخش مهندسی سازه و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از معرفی سازه ها و فناوری های نوین ساختمانی برای ارتقای کیفیت و سرعت ساخت اجرای طرح نهضت ملی مسکن اطلاع داد

لزوم استفاده از فناوری های نوین در اجرای طرح نهضت ملی مسکن

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، فرهنگ فرحبد گفت: تحقق ساخت چهار میلیون واحد مسکونی باکیفیت در چهار سال دولت سیزدهم با تامین یکسری زیرساخت های اساسی از جمله تخصیص زمین، تامین اعتبار اقتصادی، تامین مصالح ساختمانی با کیفیت، در حد انبوه تا به کارگیری پیمانکاران، مجریان و سازندگان ذیصلاح، مشارکت انجمن های صنفی و فعالیت کارخانجات تولیدنماینده سیستم و فناوری های نوین پیشنهاد شده چراکه اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن فرصتی برای رونق اشتغال و صنعت در کشور است.

وی ادامه داد: همکاری بین تمامی زنجیره های فعال در صنعت ساخت وساز می تواند منجر به اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن گردد.

فرحبد کیفیت و سرعت را دو ویژگی اجرای طرح نهضت ملی مسکن بیان کرد و اضافه کرد: تضمین کیفیت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن با همکاری همه جانبه محقق می گردد و در این خصوص باید موضوعات مختلف از جمله نوع سیستم سازه ای، نوع مصالح، شیوه حمل و نقل، شرایط انتخاب پیمانکاران و نظارت مستمر، منسجم و در هماهنگی با هم انجام گردد.

وی توضیح داد: وظیفه مرکز تحقیقات است تا همسو با برنامه دولت مسائل و موانع موجود بر سر راه اجرای طرح نهضت ملی مسکن را هموار کند. در عین حال مرکز تحقیقات در صدد است تا سازه ها و فناوری های نوین برای تحقق هدف ساخت چهار میلیون واحد مسکونی باکیفیت برای متقاضیان مسکن را معرفی کند.

رییس بخش مهندسی سازه و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی شرح داد: آنالیز های مرکز تحقیقات نشان می دهد که باید انتخاب نوع سیستم سازه ای و سیستم ساختمانی برای مسکن انبوه با دقت نظر انجام گردد؛ به عنوان نمونه وقتی ساختمان ها زیر سه طبقه است، سیستم های دیوارهای باربر بتنی که سرعت در ساخت سازه و ارتقای کیفیت را در پی دارد، مناسب است، در حالی که وقتی تعداد طبقات بالاتر می رود، سیستم ها باید به سیستم قابی شکل تغییر ماهیت بدهد؛ بعلاوه برای ساختمان های هفت طبقه و بالاتر سیستم های قالب تونلی، قالب یکپارچه و .. می تواند موثر باشد.

فرحبد اضافه کرد: بنابراین انتخاب سیستم سازه ای با شرایط یک منطقه و با توجه به ارتفاع و تعداد طبقات ساختمان سبب ارتقای کیفیت می گردد و باید در انتخاب سیستم تعمق وجود داشته باشد.

این مقام مسوول پیشنهاد داد تا در اجرای طرح نهضت ملی مسکن موضوعات مربوط به اجزای غیرساختمانی همانند دیوارها، تاسیسات مکانیکی و برقی و بعلاوه نازک کاری هایی که بین 60 تا 70 درصد اجرای کار ساختمانی را شامل می گردد، بیشتر مورد توجه قرار بگیرد تا ویژگی سرعت نیز در اجرای طرح رعایت گردد.

وی بیان کرد: بعضی تصور می نمایند که اسکلت سازه ای، بخش عمده فعالیت ساختمانی است؛ در حالی که اسکلت و سازه بین 30 تا 40 درصد کار ساختمانی را شامل می گردد و بین 60 تا 70 درصد به اجزای غیرسازه ای مرتبط است. قفل کار در بسیاری از پروژه های ساختمانی مربوط به این بخش است که می توان سرعت لازم را به اجرای طرح داد.

فرحبد گفت: در طرح نهضت ملی مسکن باید راهکارهایی مورد توجه قرار بگیرد که علاوه بر کیفیت به کار اجرا نیز سرعت داد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "لزوم استفاده از فناوری های نوین در اجرای طرح نهضت ملی مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم استفاده از فناوری های نوین در اجرای طرح نهضت ملی مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید