نمایش پرچم چین بر فراز میدان آزادی چرا کار غلطی بود؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، محسن امین زاده در روزنامه اعتماد نوشت؛ مقارن آغاز دهه فجر انقلاب، بنای میدان آزادی که در واقع بنای سمبلیک مرکز ایران است، با تاباندن تصویر پرچم جمهوری خلق چین در کنار پرچم جمهوری اسلامی ایران نورانی شد.

نمایش پرچم چین بر فراز میدان آزادی چرا کار غلطی بود؟

این ماجرا واکنش ها و انتقاد های تندی در پی داشت. اندکی، از جمله بعضی کانال های عملیات روانی با ظاهر مارکسیستی در فضای مجازی نیز، از موضوع حمایت کردند و یکی نوشت که با آغاز سال نو چینی، در تعدادی از کشورها، تصویر پرچم چین را بر بنای نمادین مرکز تابانده اند و مخالفان این کار در ایران عوامل غرب زده و بی اطلاع هستند.

چنین اقدامات فرهنگی در روابط میان کشور های دوست پیشینه های متنوعی دارد. این نوع اقدامات به طور اصولی، همیشه بر اساس توافقات رسمی میان دولت ها یا شهرداری مرکز ها یا شهر های بزرگ به عنوان عمل متقابل و همکاری های فرهنگی انجام می گردد.

در چنین توافقاتی مناسبت مورد نظر و جزییات و زمان و مدت اجرا در دو کشور مشخص می گردد. مثلا توافق می گردد که در روز اول سال نو چینی و روز اول سال نو ایرانی، اقدامات متقابلی انجام گردد و مثلا تصویر پرچم کشور روی بنای نمادین مرکز کشور مقابل برای ساعاتی مشخص تابانده گردد. یا در روز دوستی دو کشور چنین اقدامی به مدت مشخص در مرکز دو کشور همزمان انجام گردد.

طبعا چنین اقدامات متقابلی مثبت و به معنای احترام متقابل و نمایش متقابل دوستی کشورهاست. اگر توافق مستندی میان شهرداری تهران و پکن وجود داشته و قرار عمل متقابلی گذاشته شده است طبعا اقدام صورت گرفته مسئله ای ندارد و کافی بود که وجود این توافق متقابل به ملت ایران اعلام می شد.

در صورتی که اقدام صورت گرفته مبنای قراردادی و عمل متقابل نداشته باشد و به ابتکار فردی یا نهادی در ایران صورت گرفته باشد، قطعا موجب وهن ملی است و یک ماجراجویی و دخالت بی خردانه در امور سیاست خارجی کشور است.

اگر این عمل مبنای توافق برای عمل متقابل نداشته باشد هر نهادی اعم از شهرداری، وزارت خارجه و ریاست جمهوری که در این کار دخیل بوده یا از آن آگاه شده و مانع انجام آن نشده باشند، طبعا مقصرند و باید مواخذه شوند. اگر چنین کاری با همین ویژگی ها قبلا در خصوص پرچم کشور دیگری نیز صورت گرفته باشد باید به شکل مشابه با آن هم برخورد گردد.

در عین حال اگر این عمل، با بی توجهی و سهل انگاری صورت گرفته باشد، من امیدوارم هیچ نهاد نظامی و امنیتی، به هیچ شکلی در این ماجرا نقشی و دخالتی نداشته باشد و هیچ کدام از این موارد اعم از اقدام یا توصیه، یا تایید یا حمایت، یا حتی حمایت با هویت مجعول در فضای مجازی، هیچ ربطی به هیچ فرد و نهاد مرتبط با نیرو های مسلح کشور نداشته باشد.

پرچم هر کشور نزد نیرو های مسلح آن کشور مظهر اقتدار ملی است و احترام به آن به منزله احترام به ملت و کشور و اصول و ارزش های ملی، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی است. شیوه احترام به پرچم در مراسم رسمی نظامی همه کشورها، به خوبی این ویژگی ها را در فرهنگ نمادین نظامیان نشان می دهد و به همین علت متقابلا هر نوع تایید یا دخالت برای نمایش پرچم یک کشور بیگانه بر فراز مرکز، در ایام جشن ملی کشور یا هر ایام دیگری، عمیقا متعارض با هویت نیرو های مسلح و مایه وهن آن حاکمیت، آن ملت و آن نیروی مسلح است.

منبع: فرارو

به "نمایش پرچم چین بر فراز میدان آزادی چرا کار غلطی بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش پرچم چین بر فراز میدان آزادی چرا کار غلطی بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید