وزیر نیرو: ظرفیت نیروگاهی کشور در سال های پس از انقلاب 12 برابر شد

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، تهران (پانا) - وزیر نیرو با اشاره به سرمایه گذاری های خوب اجرا شده در بخش انرژی الکتریکی کشور، گفت ظرفیت نیروگاهی در زمان حاضر نسبت به سال های پیش از انقلاب رشد 12 برابری داشته است.

وزیر نیرو: ظرفیت نیروگاهی کشور در سال های پس از انقلاب 12 برابر شد

به گزارش وزارت نیرو، رضا اردکانیان اضافه نمود: عرصه انرژی برای کشوری مثل ایران که منابع سرشاری دارد، عرصه مهم و حائز توجهی است، اما نباید فراموش کرد که در کنار همه این جلوه ها به عنوان فرصت، ما همانند همه جوامع دنیا مصرف نماینده انرژی هم هستیم.

وی ادامه داد: بنابراین در کنار کار روی این منابع و ایجاد ارزش اضافه نموده از روش های مختلف اعم از تبدیل انرژی به کالا، صادرات انرژی و تبدیل آن به اشکال مختلف، اگر متناسب با عرصه فراوری روی بخش مصرف توجه و کار نکنیم ممکن است زمانی ببینیم که عظیمترین مصرف نماینده این فرصت ها خودمان هستیم.

این مقام مسوول ادامه داد: در این صورت بخش عمده ای از انرژی را به شکل خام با بازدهی پایین به میزان بالا مصرف می کنیم و آنچه را که باید برای ما فراوری ثروت، ایجاد اشتغال و پیوستگی و پیوند با کشورهای همسایه کند، به ناچار به عنوان نمونه از زیر زمین بیرون آورده یا در بخش تجدیدپذیرها از نیروی باد و خورشید استفاده، فراوری و خودمان مصرف کنیم.

اردکانیان اعلام نمود: باید در بخش مدیریت مصرف و تقاضای انرژی هم متناسب با مدیریت فراوری و عرضه کار کرد.

وزیر نیرو گفت: در کشور سرمایه گذاری خوبی روی انرژی الکتریکی صورت گرفته است، 42 سال پیش جمعیت ما نزدیک به 40 درصد جمعیت کنونی بود، در حالی که اکنون این میزان 2.3 برابر شده اما ظرفیت منصوبه نیروگاهی 12 برابر شده است.

وی اضافه نمود: این موضوع حاکی از آن است که متناسب با سرمایه گذاری از درآمدهای نفتی برای ساخت نیروگاه ها در توسعه علم، دانش و طراحی هم کار شده است و اکنون هم طراحی نموده و می سازیم و ظرفیت 85 هزار مگاوات نیروگاه نصب شده در کشور در مقایسه با هفت هزار مگاوات سال 57 حاکی از یک دستاورد عظیم است.

وزیر نیرو اضافه نمود: علاوه بر انرژی های متکی به سوخت های هیدروکربنی، در بخش تجدیدپذیرها هم 30 هزار مگاوات ظرفیت شناسایی شده برای ساخت نیروگاه های بادی داریم.

وی گفت: در زمینه نیروگاه های خورشدی هم در سال های اخیر کارهای خوبی آغاز شده و اکنون ظرفیت نصب شده در این بخش ها نزدیک به 900 مگاوات است.

اردکانیان در این باره که سرمایه گذاری ها در حوزه انرژی های تجدیدپذیر به صرفه است یا خیر؟ گفت: به طور قطع در مدار اولیه اش این گونه نیست، اما با رشد فناوری ها و کاهش قیمت تمام شده صرفه بیشتری خواهد داشت.

وی اضافه نمود: همچنین این امکان فراهم شده که سرمایه گذاران در بخش تجدیدپذیرها انرژی فراوریی خود را با استفاده از شبکه انتقال موجود در کشور به کشورهای همسایه هم صادر نمایند و این می تواند از توجیه بالاتری برای سرمایه گذاری برخوردار باشد.

وزیر نیرو ادامه داد: رشد مصرف انرژی ما در کشور طی 10 سال گذشته حدود 4.6 درصد بود؛ در بخش خانگی که بیشتر مصرف متعارف است رشد زیر چهار درصد بوده و در بخش های فراوریی کشور اعم از صنعت، کشاوری و معدن بالاتر از این است و نشان از سلامت کار دارد.

وی گفت: فعالیت های کشور در عرصه فراوری زیاد است که هر سال انرژی بیشتری به بخش های مولد کشور عرضه می گردد، علاوه بر این امکان صادرات هم وجود دارد.

اردکانیان یادآور شد: 40 سال پیش چنین شبکه ای وجود نداشت، اما اکنون با همه کشورهای همسایه ارتباط شبکه برق داریم، با بعضی هم سنکرون شده ایم و بعضی هم در دستور کار است.

وی درخصوص پویش #هرهفته-الف-ب-ایران هم گفت: تا انتها این هفته، 223 پروژه از 250 پروژه عظیم آب، برق و فاضلاب با سرمایه گذاری حدود 64 هزار میلیارد تومان طبق برنامه سال جاری پویش افتتاح خواهد شد که پروژه های این هفته در استان های اردبیل و فارس است.

وزیر نیرو این پروژه ها را شامل یک نیروگاه 160 مگاواتی، سد تنظیمی ملاصدرا، سد تنگه خمار، تصفیه خانه فاضلاب در شهر جدید صدرا، تصفیه خانه آب شهر فسا و تعدادی نیروگاه خورشیدی برشمرد و اضافه نمود: مجموع سرمایه گذاری های پروژه های عظیمی که در دهه فجر سال جاری به بهره برداری رسیده و به بهره برداری می رسد بیش از هشت هزار و 750 میلیارد تومان است.

به گزارش ایرنا، پیشتر مدیرعامل شرکت فراوری نیروی برق حرارتی کشور گفت: سالیانه پنج هزار مگا وات برق باید به ظرفیت کشور اضافه گردد که سهم نیروگاه های حرارتی سه هزار و800 مگاوات است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "وزیر نیرو: ظرفیت نیروگاهی کشور در سال های پس از انقلاب 12 برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر نیرو: ظرفیت نیروگاهی کشور در سال های پس از انقلاب 12 برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید