پیدا شدن بقایای موجودات غول پیکر باستانی پس از طوفان، عکس

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، گجت نیوز نوشت: وقوع یک طوفان موسمی در نیوزیلند، فسیل دو جانور غول پیکر آبزی را از زیر گل و لای بیرون آورد؛ خزندگانی که 80 میلیون سال قبل می زیستند.

پیدا شدن بقایای موجودات غول پیکر باستانی پس از طوفان، عکس

چندی پیش، طوفان موسمی گابریل، نورث آیلند کشور نیوزیلند را درنوردید و جان 11 نفر را گرفت تا مرگبارترین طوفان این کشور از سال 1968 به بعد باشد. اما فارغ از خسارات جانی و مالی ایجاد نموده، گابریل برای دیرین شناسان سبب خیر شد. در اثر وقوع این طوفان، آبراه های کوهستانی لبریز شدند و جریان خروشانی که از میلیون ها متر مکعب آب قدرت می گرفت، تخته سنگ های بزرگ اطراف را به حرکت درآورد. نتیجه، کشف فسیل دو جانور غول پیکر دریایی در جنگل مانگاتانیوا بود.

به باور محققان، اولی متعلق به گونه Elasmosaurus است؛ یک خزنده آبزی گردن دراز که می توانست تا 14 متر رشد کند. دومی اما ظاهرا بقایای یک موساسور بوده؛ خزنده ای غول پیکر و دریازی که در عصر دایناسورها، در راس زنجیره غذایی اقیانوس ها قرار داشت.

بیشتر بخوانید:

  • عجیب ولی واقعی؛ انسان هایی که با دم به جهان می آیند/ عکس

  • ماشین هایی که خارج از ایران می توان با پول یک پژو 207 خرید!/ عکس

  • خرس باستانی با رژیم غذایی عجیب و خطرناک / عکس

البته پیش تر هم دندان ها و آرواره فسیل شده موساسور، در بستر رود مانگاهوانگای نیوزیلند یافت شده بود؛ اما برخوردن به فسیل موساسور در آن منطقه، اتفاق رایجی نیست.

پیت شاو، یکی از مدیران جنگل داری منطقه، در توصیف آنچه دیده می گوید: انگار که یک غول در بستر رودخانه راه رفته، به سنگ ها و تخته سنگ ها لگد زده و همه چیز را به هم ریخته باشد.

مانگاهوانگا، منبع کشف بسیاری از فسیل های دوره کرتاسه (165 تا 66 میلیون سال قبل) است. کشف بقایای نخستین دایناسور هم در آنجا به سال 1975 بازمی گردد. به قول شاو: اگر یک منطقه، کانون دیرین شناسی نیوزیلند باشد؛ همین جنگل مانگاتانیوا و به طور خاص، نهر مانگاهوانگا است.

حالا با این کشفیات ارزشمند، محققان امیدوارند بقایای ماقبل تاریخ بیشتری هم در اثر وقوع طوفان گابریل، از زیر خاک بیرون آمده باشد و به زودی کشف گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "پیدا شدن بقایای موجودات غول پیکر باستانی پس از طوفان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیدا شدن بقایای موجودات غول پیکر باستانی پس از طوفان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید