چادر نشینی در خوی، زلزله زدگان توان اجاره خانه ندارند

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، با گذشت بیش از 100 روز از زلزله 5/9 ریشتری خوی تعدادی از شهروندان منطقه ها زلزله زده در بلاتکلیفی بسر برده و در چادر زندگی می نمایند.

چادر نشینی در خوی، زلزله زدگان توان اجاره خانه ندارند

ایلنا نوشت: بیش از 100 روز از زلزله 5/9 ریشتری خوی در آذربایجان غربی می گذرد برای بازدید از منطقه ها زلزله زده و روند بازسازی منطقه ها به خوی سفر کردیم.

دیروز ساعت 12 ظهر وارد خوی شدیم. هنوز تعدادی از چادر های هلال احمر در حاشیه جاده و داخل حیاط منازل پابرجاست با نزدیک تر شدن به داخل شهر از تعداد چادر ها کاسته شده و در داخل شهر دیگر چادری به چشم نمی خورد مردم مشغول زندگی روزانه خود هستند در یک کلام می توان گفت زندگی در خوی جریان دارد.

برای اطلاع از شرایط زلزله زدگان کانون اصلی زمین لرزه، به روستاهای پره، زاویه حسن خان، می رویم در این منطقه تعدادی از خانواده ها هنوز در چادر زندگی می نمایند از محمد پسر نوجوانی جویای اوضاع زلزله زدگان این منطقه ها می شویم در پاسخ به سئوال ما می گوید: تعدادی از منازل آسیب دیده بازسازی شدند و مردم در منازل خود سکونت پیدا کردند ولی تعدادی از منازل که در زلزله تخریب شده و احتیاج به احداث داشتند فعلا کار بازسازی آنها شروع نشده است.

یکی دیگر از شهروندان که در چادر زندکی می نماید می گوید: اجاره خانه در این منطقه ها بسیار بالا ست و ما را با مشکل روبرو نموده است به همین علت تصمیم گرفتیم تا سرانجام احداث منزل مسکونی خود در چادر زندگی کنیم.

با گذر از کوچه های روستا می توان مشاهده کرد که این منطقه ها از شرایط بحرانی خارج شده اما به گفته اهالی، مشکل فعلی، ناامنی خانه های ترک برداشته است و چون نمای بیرونی این خانه ها، سالم است، بنیاد مسکن این خانه ها را در ردیف خانه های تخریبی محسوب ننموده و در لیست تعمیری ها قرار داده در حالی که این خانه ها اصلا برای سکونت امن نیستند.

به همین علت هنوز تعداد زیادی از خانواده ها داخل چادر زندگی می نمایند چون از استحکام خانه های ترک خورده شان هیچ اطمینانی ندارند.

یکی از ساکنان این منطقه در گفت و گو با ما با بیان اینکه دیشب با شنیدن وقوع زلزله در سراب دوباره ترس و دلهره در این منطقه ها حاکم شده است می گوید: شب گذشته تعدادی از خانواده ها با شنیدن خبر وقوع زلزله در سراب شب را بیرون از منازل خود سپری کردند.

وی می افزاید: کار بازسازی منازل به کندی صورت می گیرد و توزیع وام های بازسازی یا یاری های بلاعوض نیز عادلانه صورت نگرفته است.

وی می گوید: در حال حاضر در این منطقه و حتی شهر خوی هیچ خانه ای برای اجازه پیدا نمی گردد و رقم اجاره ها هم به شدت افزایش یافته است.

مشاهدات خبرنگار ایلنا حاکی است پس از گذشت بیش از 100 روز از زلزله 5/9 ریشتری خوی عذاب زلزله هنوز در شهر خوی ادامه دارد بیشتر مردم نه پول دارند نه سرپناه، به همین علت نمی توانند خانه اجاره نمایند و در چادر سکونت می نمایند. اینجا خبری از وعده های داده شده برای بازسازی و احداث واحد های مسکونی و ارائه تسهیلات بلاعوض و کم بهره نیست.

منبع: عصر ایران

به "چادر نشینی در خوی، زلزله زدگان توان اجاره خانه ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چادر نشینی در خوی، زلزله زدگان توان اجاره خانه ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید