چرا هر ساله تعداد بیشتری از افراد به آلرژی فصلی مبتلا می شوند؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، با این حال برای تعدادی زیادی از بزرگسالان در دهه های 30، 40 و 50 میلادی این علائم نشانه هایی از چیزی است که پیش از این هرگز با آن مقابله نکرده اند: آلرژی فصلی.

چرا هر ساله تعداد بیشتری از افراد به آلرژی فصلی مبتلا می شوند؟

دکتر کلیفورد باست، متخصص آلرژی در نیویورک گفت: آنچه من می بینم این است که افراد زیادی برای اولین بار دچار آلرژی می شوند به خصوص در طول پنج تا هفت سال گذشته یا بیشتر. وی تاکید نمود که بیماران نو همواره می گویند که نمی دانند چطور این اتفاق برای آن ها به یکباره پیش آمده است.

دکتر مایکل فام متخصص آلرژی و ایمونولوژیست در سانفرانسیسکو نیز متوجه این این روند شده است.

فام گفت: ما بیمارانی داریم که به ما مراجعه می نمایند و می گویند که این مشکل را در گذشته نداشتند. اما اکنون آن ها علائم آلرژی را دارند یا علائم آلرژی آن ها به طور قابل توجهی بدتر شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده آمریکا اخیرا گزارش نموده است که حدود یک چهارم بزرگسالان در ایالات متحده در سال 2021 آلرژی فصلی داشته اند.

به نظر می رسد یکی از عوامل اصلی آلرژی فصلی در بزرگسالان تغییر آب و هوا باشد.

دکتر نیلو تامالا، متخصص گوش، حلق و بینی و یکی از مدیران موسسه بهداشت آب و هوا در دانشگاه جورج واشنگتن می گوید: فصل گرده در حال حاضر حدود سه هفته طولانی تر از 30 سال پیش است و حدود 20 درصد گرده بیشتری در هوا وجود دارد. این آمار از تحقیقات منتشر شده در سال 2021 به دست آمده است.

تامالا شرح می دهد که با افزایش دمای هسته زمین، در اوایل سال زمین گرم می گردد و درختان را از خواب زمستانی بیدار می نماید و باعث می گردد زودتر از همواره گل دهند و گرده فراوری نمایند.

طوفان گرده

تنها این موضوع باعث افزایش گرده ها در هوا نیستند بلکه احتراق سوخت های فسیلی که به عنوان یکی دیگر از دلایل گرم شدن کره زمین شناخته می گردد باعث افزایش دی اکسید کربن می شوند. با افزایش سطح دی اکسید کربن گیاهان و درختان گرده بیشتری فراوری می نمایند.

دکتر استنلی فاینمن، متخصص آلرژی در آتلانتا و سخنگوی کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی این پدیده را طوفان گرده می نامد.

او می گوید: تعداد گرده ها به ویژه در این فصل بسیار بسیار بیشتر از گذشته بوده است.

افزایش آلرژی های علامت دار به هزینه های بیشتری برای درمان، مراجعه به پزشک و تاثیر بر کیفیت زندگی منجر می گردد.

تامالا می گویند که این موضوع روی عملکرد شناختی فرد تاثیر می گذارد. بعلاوه بر روی کیفیت خواب هم اثر دارد.

کارشناسان می گویند که بسیاری از افراد احتمالا از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آلرژی هستند، اما پیش از این برای آن ها آزاردهنده نبوده است.

فایمن می گوید: اکنون گرده ها افزایش یافته است و فکر می کنم بیشتر روی این نوع افراد هم اثر می گذارد.

علائم آلرژی فصلی چیست؟

در حالی که بسیاری از علائم آلرژی می تواند با بیماری های مربوط به ویروس های تنفسی همپوشانی داشته باشد، اما یک علامت نشانه ای از یک واکنش آلرژیک است: خارش.

باست می گوید: بیشترین علامت خارش چشم، بینی و گلو است. اگر سرماخوردگی یا عفونت سینوسی داشته باشید خارش ندارید.

با این حال علائم همواره واضح نیستند و می توانند با سایر بیماری های تنفسی همپوشانی داشته باشند.

فام می گوید: ما بیمارانی را در کلینیک خود داشتیم که فکر می کردند آلرژی دارند، اما در واقع مبتلا به کووید بودند.

آلرژی فصلی چگونه درمان می گردد؟

طیف گسترده ای از دارو های آلرژی در دارخانه ها وجود دارد. فام می گوید که درمان های موضعی که احساس خارش را هدف قرار می دهند موثرترین هستند. این درمان شامل اسپری بینی، قطره چشم و کرم های پوستی می شوند.

طولانی شدن فصل آلرژی و میزان فزاینده گرده در هوا پزشکان را بر آن داشته تا هدایت های درمانی را تغییر دهند.

تامالا می گوید که بعضی از بیماران احتیاج به استفاده بیشتر از دارو های ضد آلرژی در دُزهای بالاتر یا در ترکیب با استراتژی های دیگر دارند.

او اضافه می نماید: قبلا می توانستید با استفاده از استروئید داخل بینی از شر آلرژی برای مدتی خلاص شوید، اما اکنون باید ابتدا بینی شسته گردد سپس از استروئید استفاده گردد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرارو

به "چرا هر ساله تعداد بیشتری از افراد به آلرژی فصلی مبتلا می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا هر ساله تعداد بیشتری از افراد به آلرژی فصلی مبتلا می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید