کانابیدیول روان پریشی را درمان می نماید؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، کانابیدیول در حال حاضر فقط در سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا (ان اچ اس) برای بچه ها و بزرگسالان مبتلا به صرع نادر و شدید و بزرگسالان مبتلا به استفراغ یا حالت تهوع ناشی از شیمی درمانی تجویز می گردد.

کانابیدیول روان پریشی را درمان می نماید؟

بنیاد خیریه ولکام (Wellcome) به بخش روانپزشکی دانشگاه آکسفورد 16.5 میلیون پوند اعطا کرد تا اواخر سال جاری آزمایشی بالینی را راه اندازی کند.

این برنامه با عنوان طبقه بندی و درمان روان پریشی اولیه (استپ/Step) را پروفسور فیلیپ مک گوایر در آکسفورد راهنمایی می نماید و یک هزار نفر از جمله افرادی که از نظر بالینی در معرض خطر روان پریشی قرار دارند، افرادی که مراحل اولین روان پریشی را می گذرانند و مبتلایان به روان پریشی را که به درمان مرسوم واکنش نشان نمی دهند، در برمی گیرد.

در این مطالعه از اپیولکس (Epidyolex) استفاده خواهند کرد؛ شکلی از کانابیدیول که برای بعضی بچه ها و بزرگسالان مبتلا به صرع تایید شده است. کانابیدیولِ این مطالعه را شرکت دارویی جاز فارماستیکال بدون هیچ هزینه ای تامین می نماید.

این برنامه 35 مرکز عمدتا در اروپا و آمریکای شمالی را شامل خواهد شد که آکسفورد آن ها را راهنمایی می نماید.

کانابیدیول یک ماده شیمیایی است که در ماری جوآنا یافت می گردد، اما تتراهیدروکانابینول (تی اچ سی) ندارد؛ یعنی ماده ای که در ماری جوآنا وجود دارد و احساس بالا رفتن انرژی را ایجاد می نماید.

پروفسور مک گوایر گفت این مطالعه بعلاوه آنالیز خواهد نمود که آیا کانابیدیول می تواند از آغاز روان پریشی در افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به آن قرار دارند، جلوگیری کند یا نه.

او ادامه داد: کانابیدیول یکی از امیدبخش ترین درمان های نو برای افراد مبتلا به روان پریشی است. بسیاری از افراد مبتلا به روان پریشی تمایل دارند کانابیدیول را امتحان نمایند و مطالعات قبلی در مقیاس کوچک تر نشان داده اند که این ماده دارای آثار مفیدی است.

این مطالعه می تواند نوع نوی از درمان روان پریشی را به ما ارائه دهد و ما از بنیاد ولکام و شرکت دارویی جاز فارماستیکال برای یاری به این پژوهش بسیار سپاسگزاریم.

لینزی بیلسلند، سرپرست ترجمه سلامت روان در ولکام، گفت: این برنامه هیجان انگیز به ما یاری می نماید تا با آزمایش در مقیاس بزرگ، دریابیم آیا کانابیدیول در درمان روان پریشی در مراحل مختلف موثر است یا نه.

در حالی که دارو های ضدروان پریشی معمولا برای درمان روان پریشی استفاده می شوند، اما ممکن است عوارض جانبی قابل توجهی داشته باشند، بیماران اغلب مصرف آن ها را متوقف می نمایند و برای همه موثر نیستند. این به معنی آن است که ما باید برای درمان های نو راه هایی مانند این راه را کشف کنیم.

علاوه بر این، بخشی از این کارآزمایی ها با هدف شناسایی علائم زیستی علائم بیولوژیکی صورت می گیرد که نشان می دهند بیمار ممکن است به خوبی به درمان پاسخ دهد. این امکان شخصی سازی بیشتر درمان در آینده را فراهم می نماید.

مطالعه ای در سال 2019 نشان داد که کانابیدیول می تواند با آثار سویه های اسکانک (skunk) با قدرت بالا مقابله کند و ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری های روانی جدی مانند روان پریشی یاری کند.

آن ها دریافتند سویه هایی با سطح یکسان تی اچ سی (THC)، اما کانابیدیول بالاتر در بخش هایی از مغز که با اعتیاد و روان پریشی مرتبطند، کمتر اختلال ایجاد می نماید.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرارو

به "کانابیدیول روان پریشی را درمان می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانابیدیول روان پریشی را درمان می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید