کتابخانه سعدی توسعه یابد

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه در شیراز،محمدحسین فیروزی، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و سیدمؤید محسن نژاد، مدیرکل میراث فرهنگی فارس، به منظور آنالیز راه های همکاری بیشتر، ملاقات و مصاحبه کردند.

کتابخانه سعدی توسعه یابد

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این ملاقات با اشاره به کتابخانه های مراکز فرهنگی و تاریخی بیان کرد: کتابخانه های عمومی حافظیه و سعدی شیراز از جمله کتابخانه های شاخص در استان هستند این دو کتابخانه در سال های 1350 و 1351 آغاز به کار کردند. در کشور کمتر کتابخانه هایی در مکان هایی خاص جهانگردی وجود دارند. به دلیل وجود مخاطبان خاص، تنوع خدمات این کتابخانه ها با بقیه کتابخانه ها فرق دارد.

وی در ادامه گفت: کتابخانه حافظیه دارای منابع غنی و منحصر به فرد در حوزه ادبیات فارسی و ادبیات عرب است و بعلاوه از لحاظ مراجعه کننده نیز دارای تنوع زیادی است که غالب آن ها پژوهشگر و جهانگرد هستند. و بخش زیادی از احتیاج حافظ پژوهان را برطرف می نماید.

فیروزی به کتابخانه سعدی نیز اشاره نمود و گفت: ضروری است کتابخانه سعدی توسعه یابد؛ بعلاوه این کتابخانه به خاطر آسیب های اجتماعی که در آن منطقه وجود دارد، احتیاجمند توجه بیشتری است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس گفت: احتیاج جهانگردان ایرانی و خارجی در این کتابخانه ها و کتابخانه های دیگر سطح استان فارس که میزبان جهانگردان هستند، باید برآورده گردد.

به گفته فیروزی، ایجاد کتابخانه در بافت تاریخی شیراز نیز مورد توجه دو سازمان است؛ امید است با هم افزایی و تفاهم، به نقطه اجرا در این موضوع نزدیک شویم.

سیدموید محسن زاده، مدیرکل میراث فرهنگی فارس نیز به همکاری خوب دو مجموعه اشاره نمود و گفت: میراث فرهنگی و کتابخانه های عمومی یک خانواده هستند و هر دو در راستای اعتلای فرهنگ گام برمی دارند. امیدواریم این همکاری با برنامه ریزی بیش از پیش ادامه داشته باشد.

وی به کتابخانه سعدی اشاره نمود و گفت: با توجه به بازدیدی که از این کتابخانه انجام شد، کتابخانه سعدی احتیاجمند توسعه است. البته باید ساختمان با شکل اصلی حفظ گردد.

محسن نژاد با اشاره به اهمیت کتابخانه حافظیه بیان کرد: مرکز حافظ شناسی از دل این کتابخانه شکل گرفت. این کتابخانه همچنان پذیرای دوستداران خاص حافظ از جمله پژوهشگران، دانشجویان، جهانگردان داخلی و خارجی و حتی عموم علاقه مندان حافظ است. در واقع کتابخانه خاستگاهی برای این مخاطبان است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس با تاکید بر اینکه اداره کل میراث فرهنگی فارس این آمادگی را دارد با همکاری کتابخانه های عمومی، در این دو مرکز مهم جهانی رویدادهای فرهنگی را تعریف و اجرا کند، توضیح داد: باید این فضاها برای مردم مجذوب کننده گردد. برای این کار ضروری است رویدادهای فرهنگی تعریف گردد. محفل های حافظ خوانی، گلستان خوانی با شکل و فرمتی تازه و مجذوب کننده راه اندازی گردد تا مردم به ویژه قشر نوجوان و جوان به این محافل ادبی سوق داده شوند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "کتابخانه سعدی توسعه یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه سعدی توسعه یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید