5 علامت مهم روی زبان که به شما هشدار می دهند!

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، گاهی اوقات لکه های سفید یا رسوب کرم مانند روی زبان ظاهر می شود. به طور کلی، این پدیده به دلیل عفونت قارچی یا استرس مزمن است که منجر به رشد قارچ هایی می شود؛ قارچ هایی که به طور طبیعی در بدن زندگی می کنند.

5 علامت مهم روی زبان که به شما هشدار می دهند!

ویروس ها، باکتری ها و کمبود برخی از عناصر روی زبان قابل مشاهده است. دهان و به ویژه زبان از طریق متخصصان به عنوان آینه سلامت عمومی بدن توصیف می شود. بنابراین، جنبه های مختلف زبان می تواند نشانه های واقعی از شرایط بدن باشد.

در اینجا 5 سیگنال مهمی که ممکن است روی زبان مشاهده شود و هشداری برای سلامت باشند، ذکر کرده ایم.

زبان و 17 ماهیچه ای که از آن تشکیل شده، یکی از قوی ترین اندام های بدن انسان به حساب می آیند، عضوی که روزانه در بسیاری از عملکرد های مفید برای کارکرد درست بدن نقش دارد. زبان نه تنها برای بلعیدن غذا و تولید بزاق، بیان و آواسازی که پایه های زبان هستند، بلکه برای جویدن غذا و امکانی که تشخیص طعم ها را ممکن می سازد، ضروری است، بنابراین زبان چندین نقش دارد که هر یک به میزان خود مهم هستند.

به قول دکتر برونو دوناتینی، متخصص گوارش و کبد، نویسنده کتاب دهان، آینه سلامتی شما، همه چیز را می توان روی زبان خواند! آنچه تنفس می کنیم، آنچه وارد دهان می شود و در دستگاه گوارش پایین می رود، همه و همه از دهان می گذرند و چه چیزی منطقی تر از این است؟ آینده پزشکی را نمی توان در خطوط دست خواند، بلکه می توان آن را در دهان مشاهده کرد.

بنابراین، بسیاری از باکتری ها و ضایعات می توانند در دهان و به ویژه روی زبان، بنشینند بدون اینکه توجه خاصی به آن ها شود. با این حال، حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان ضروری است تا بتوان از عملکرد عمومی خوب بدن اطمینان داشت.

فرانسه پس از هند در فهرست کشور های دارای بیشترین سرطان دهان در جایگاه دوم واقع شده است. دلیل آن چیست؟ عوامل خطر عمدتاً در مصرف الکل و تنباکو یافت می شوند.

میکروبیوتای دهان: لانه ای از باکتری ها در دهان قرار گرفته است

دهان برای انجام تمام عملکرد های اساسیش، به اکوسیستم خود متکی است، یعنی میکروبیوتای دهان. دکتر دوناتینی در کتاب خود تصریح می کند که همه قارچ ها، باکتری ها و ویروس هایی را که به صورت همزیستی در دهان زندگی می کنند، همان هایی هستند که دومین فلور فراوان در بدن پس از روده بزرگ را نشان می دهند.

او اضافه می کند: تعادل این میکروبیوتا، کیفیت بزاق و قدرت جویدن همه عوامل کلیدی برای سلامت عمومی ما هستند، هم سلامت جسمی و هم سلامت روانی، و به این ترتیب برای کیفیت زندگی و طول عمر ما مهم و حیاتی خواهند بود. دهان ما و عملکرد صحیح آن بر تعادل سیستم گوارش و همچنین بر روی تمام سیستم های دیگر (ریوی، قلبی، مغزی و غیره) تاثیر می گذارد؛ و این موضوعی است که بر سر آن اتفاق نظر بسیاری وجود دارد، زیرا امروزه مطالعات و تحقیقات مختلف بر سر این واقعیت هم نظر هستند که بسیاری از بیماری ها از دهان شروع می شوند. در ادامه به 5 مورد درباره زبان و ظاهرش اشاره می کنیم که می تواند هشداری جدی درباره سلامت بدن باشد.

زبان توت فرنگی

آیا تا به حال احساس کرده اید که زبان شما پس از خوردن غذا تغییر کرده است؟ آیا تا به حال، به دلیل وجود دانه های کوچکی که روی سطح آن تشکیل شده شبیه توت فرنگی شده است؟ از این پدیده با عنوان زبان توت فرنگی یا زبان تمشکی یاد می شود، بروز چنین شرایطی ممکن است به دلیل حساسیت غذایی خفیف باشد. اگر کمی دقت کنید، می توانید خوراکی های حساسیت زا را شناسایی کنید.

زبان سفید

گاهی اوقات لکه های سفید یا رسوب کرم مانند روی زبان ظاهر می شود. به طور کلی، این پدیده به دلیل عفونت قارچی یا استرس مزمن است که منجر به رشد قارچ هایی می شود؛ قارچ هایی که به طور طبیعی در بدن زندگی می کنند.

زبان صاف

آیا زبان رنگ پریده، براق و صافی دارید؟ این پدیده التهاب آستروفیک نامیده می شود و به طور کلی با کمبود ویتامین یا آهن همراه است. اگر زبانتان عموما چنین حالتی دارد، برای تشخیص و دریافت مکمل ها به پزشک مراجعه کنید.

آفت هایی روی زبان

زخم دهان، که با زخم غشای مخاطی تعریف می شود، اغلب دردناک است و با احساس سوزش مشخص می شود. آفت دهان می تواند در اثر گاز گرفتن تصادفی یا مسواک زدن خیلی شدید ایجاد شود. با این حال، متخصصان یادآوری می کنند که زخم های بیش از حد مکرر می توانند نتیجه استرس مزمن باشد.

زبان زرد

لکه های زرد رنگ روی زبان می تواند نشانه التهاب معده باشد. در واقع، زبان افرادی که از این حمله التهابی مخاط معده رنج می برند، تمایل به تولید بزاق کمتری دارد، به این معنی که سلول های مرده روی زبان جمع می شوند و کمتر از طریق بزاق از بین می روند. با این حال، زرد شدن زبان ممکن است نشانه ای از مسواک زدن بسیار کم هم باشد. اگر با رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن، این شرایط تغییری نکرد، حتما به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید.

منبع: سیناپرس

منبع: فرادید

به "5 علامت مهم روی زبان که به شما هشدار می دهند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 علامت مهم روی زبان که به شما هشدار می دهند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید