95 درصد سهامداران با سجام به سود خود دسترسی پیدا می نمایند

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، مدیر سیستم های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: در حالی که سال های قبل 10 تا 15 درصد سهامداران خرد به سود سالانه سهام دسترسی پیدا می کردند، سال جاری با سامانه سجام 95 درصد سهامداران خرد سود سالانه خود را گرفتند.

95 درصد سهامداران با سجام به سود خود دسترسی پیدا می نمایند

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، حسین قشمی در تبادل نظر با فارس در پاسخ به این پرسش که با توجه به حضور 60 میلیون ایرانی در بازار سرمایه و سهام پراکنده و خرد، آیا روشی برای واریز سود سهام این افراد به صورت متمرکز وجود دارد، گفت: در حال حاضر حدود 130 شرکت بورسی و فرابورسی سود سالانه خود را به وسیله سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام در امسال واریز کردند.

وی گفت: در سال های قبل که مشکل بیماری کرونا هم نبود، وقتی سود سالانه سهام شرکتها در مجامع تصویب و اعلام می شد که سهامداران سود خود را از بانک بگیرند، به طور میانگین 10 تا 15 درصد سهامداران خرد پیروز به دریافت سود خود می شدند و بعضی سهامداران حتی از آن آگاه نمی شدند، اما اکنون سود سالانه مجامع شرکت ها که به وسیله سجام واریز می گردد، پوشش بالای 95 درصدی اتفاق می افتد.

قشمی گفت: طبق گزارش حسابرسی کمتر از 5 درصد از سهامداران قدیمی که هنوز شماره حساب در سجام اعلام ننموده اند یا به صورت قهری تعدادی فوت شده اند و یا مسائل حقوقی دیگری داشته اند، نمی توانند سود سهام خود را بگیرند، اما بالای 95 درصد از سهامداران خرد به سود سهام خود می رسند.

به گفته وی، به عنوان مثال یک شرکت بورسی که 50 میلیارد تومان سود می خواهد توزیع کند 48 میلیارد تومان از این سود به وسیله سجام به حساب ذی نفعان واریز شده و آن درصد ناچیز هم برای کسانی که مسائل قهری دارند ، روی داده است.

مدیر سیستم های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی در پاسخ به این سوال که با توجه به حضور 60 میلیون مردم در بورس و سهامداران خرد و پراکنده و به ویژه سهام عدالت آیا امکان واریز سود این افراد غیر از روش متمرکز وجود دارد، گفت: سود سهام باید بین سهامداران توزیع گردد. ناشر یا همان شرکت بورسی مکلف است سود سهام را بدهد و ما در شرکت سپرده گذاری مرکزی تکلیف قانونی داریم تا توزیع سود را از طرف ناشر انجام دهیم و چون تعداد افراد زیاد است، این سود به صورت متمرکز باید پرداخت گردد.

به گفته قشمی، البته سامانه سجام امسال راه اندازی شده و استقبال از این سامانه به تدریج بالا می رود و تا به امروز حدود 130 شرکت سود سهام خود را که در مجامع شرکت ها تصویب شده را به صورت متمرکز به وسیله سجام واریز نموده اند. البته مشکل واریز سود فقط در سهامداران حقیقی است، وگرنه سهامداران حقوقی که اتفاقا عمده سود شرکت ها به آنها می رسد، به وسیله نمایندگان خود آن سودها را دریافت می نمایند، اما سهامداران خرد و پراکنده باید به صورت متمرکز سود آنها واریز گردد.

وی گفت: امسال سود سهام 7.5 میلیون کد ملی به وسیله سامانه سجام واریز شده، البته تعداد سود واریز شده به حدود 27 میلیون فقره می رسد، چون بعضی از این افراد در چندین شرکت سهام دارند و به طور میانگین هر نفر 4 بار سود سهام سالانه خود را به وسیله سجام دریافت نموده است.

تعداد 85 هزار و 962 نفر از مخاطبان سامانه فارس من با ثبت موضوع عدم واریز سود مجامع بورس توسط سامانه سجام برای لزوم واریز سود به وسیله سجام و نیز 2383 نفر با موضوع تصویب قانونی جهت واریز سود مجامع به وسیله سجام خواهان پیگیری این مسأله و پاسخگویی مسؤولان شدند.

منبع: جام جم آنلاین

به "95 درصد سهامداران با سجام به سود خود دسترسی پیدا می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "95 درصد سهامداران با سجام به سود خود دسترسی پیدا می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید