امید کارگران به شورای عالی کار است

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران واقعی شدن حق مسکن و بن خواربار کارگران در شورای عالی کار را خواهان شد و گفت: کارفرمایان افزایش هزینه های خود را با تغییر قیمت تمام شده کالا جبران می نمایند ولی کارگران به جز شورای عالی کار امید دیگری برای افزایش دستمزد ندارند.

امید کارگران به شورای عالی کار است

هادی ابوی در گفت وگو با وبلاگ ساعت زنانه، با اشاره به جلسه اخیر کمیته دستمزد گفت: مسایل حاشیه ای دستمزد از متن و اصل آن بیشتر است. علیرغم پرداختن به موضوع هزینه سبد معیشت کارگران در آخرین نشست کمیته دستمزد، متاسفانه گروه کارفرمایی به مباحث حاشیه ای دامن زده و بعضا مباحثی انحرافی در جلسات مطرح می گردد که وقت گیر است و موجب می گردد دیر به نتیجه برسیم.

سال سختی برای معین دستمزد داریم

وی تاخیر در برگزاری جلسات کمیته دستمزد و کشاندن جلسات مزد به آخر سال را به سود کارگران ندانست و گفت:سال جاری هم گروه کارگری تمام کوشش خود را به کار می گیرد تا واقعیتهای زندگی کارگران را در شورای عالی کار نشان بدهد هرچند که سال جاری، سال سختی برای معین دستمزد کارگران داریم.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ادامه داد: تاکید ما این است که یک کارگر یا نیروی انسانی باید به لحاظ معیشتی آنقدر تامین باشد که بتواند کار کند و معیشت هم مولفه های مختلفی از جمله مسکن، خوراک، پوشاک، حمل و نقل، تحصیل و ... را شامل می گردد. انتظاراتی مثل اینکه کارگر باید تفریحات و یا پس انداز داشته باشد را هم شامل می گردد ولی ما از اینها فاکتور می گیریم و می گوییم تامین خوراک کارگران واجب تر از پس انداز است.

سهم دستمزد در فراوری ارتباطی به جلسه مزد ندارد

ابوی در عین حال با بیان اینکه معین سهم دستمزد در قیمت تمام شده فراوری ارتباطی به جلسه دستمزد شورای عالی کار ندارد، اظهار کرد: شورای عالی کار کمیته نرخ گذاری کالای فراوری شده نیست بلکه تنها مرجعی است که دستمزد کارگران در آن معین و ابلاغ می گردد. بنابر این اگر کارفرمایان دنبال معین سهم دستمزد از فراوری هستند می توانند در کمیته نرخ گذاری سازمان حمایت یا وزارت صمت مبنا و مولفه های هزینه ها را اعلام و معین نمایند و پس از آن دستمزد را به شورای عالی کار ببرند اما به طور حتم نان 1500 تومانی که امروز کارگر می خرد هم در قیمت تمام شده کالا اثرگذار است. به بیان ساده اگر کارفرمایان از هزینه ها شکایت دارند، کارگران هم از بیشتر شدن هزینه های زندگی گلایه مندند لذا با درنظر دریافت این مساله باید به سمت معین دستمزدی واقعی برویم.

وی توضیح داد: منصفانه نیست که دستمزد کارگر کم و هزینه های زندگی او زیاد باشد و اعضای شورای عالی کار قطعا به این موضوع واقفند. کارفرمایان افزایش کارفرمایان افزایش هزینه های خود را با تغییر قیمت تمام شده کالا یا سودی که برای آن درنظر می گیرند، جبران می نمایند ولی کارگران جز شورای عالی کار جای دیگری برای افزایش دستمزد و کاهش هزینه های زندگی ندارند.

ضرورت واقعی شدن یاری هزینه مسکن و بن خواربار کارگران

این مقام مسئول کارگری در انتها با تاکید بر واقعی شدن یاری هزینه مسکن و خواربار کارگران اظهار کرد:اگر تاکید داریم قانون کار اصلاح گردد یکی از مباحثش این است. در حال حاضر یاری هزینه مسکن جوابگوی اجاره بهای خانوارهای کارگری نیست و با وجود تاکید بر اختصاص ماهانه سبد حمایتی به کارگران این امر هیچگاه محقق نشده است لذا بن خواربار و حق مسکن کارگران باید به طور واقعی در شورای عالی کار دیده گردد.

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، سومین نشست کمیته دستمزد شورای عالی کار بدون آنکه به موضوع معین رقم سبد هزینه کارگران بپردازد به دلیل ورود به مباحث غیر مرتبط از جمله سهم دستمزد در قیمت تمام شده بدون نتیجه انتها یافت. پیش از این در دومین جلسه کمیته دستمزد نیز قرار بود به راهکارهای ترمیم حقوق و دستمزد و تقویت معیشت جامعه کارگری پرداخته گردد اما اختلاف نظر گروه کارفرمایی و کارگری این جلسه را هم بی نتیجه گذاشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "امید کارگران به شورای عالی کار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید کارگران به شورای عالی کار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید