ایرباس موتور هیدروژنی را روی هواپیمای پهن پیکر A380 آزمایش می نماید

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، ایرباس میخواهد از A380 بزرگ ترین هواپیمای جت مسافربری دنیا، به عنوان بستر آزمایشی برای توسعه پیشرانه های سوخت هیدروژنی استفاده کند.

ایرباس موتور هیدروژنی را روی هواپیمای پهن پیکر A380 آزمایش می نماید

هواپیماسازی ایرباس (Airbus) شایعه های قبلی درباره آزمایش پیشرانه هیدروژنی با استفاده از بزرگ ترین هواپیمای جت مسافربری دنیا را تأیید نموده است. در طرحی که به وسیله این شرکت اعلام شد، هواپیمای A380 با یک موتور با سوخت هیدروژنی خواهد بود که به وسیله سی اف ام اینترنشنال (CFM International) و با همکاری سافران (Safran) و جنرال الکتریک (General Electric) پیشرفته است.

این موتور هیدروژنی از یک موتور نسل فعلی CFM که برای کار با هیدروژن بهینه سازی شده، الهام گرفته است. به سافران و جنرال الکتریک میلیون ها ساعت تجربه کار در زمینه پیشرانه های هیدروژنی دارند که آن ها را به شرکای ایدئال برای این پروژه تبدیل می نماید.

ایرباس میخواهد تا سال 2035 هواپیماهای هیدروژنی را تحت پروژه خود با نام زیرو-ای (Zero-e) توسعه دهد. در حالی که دیگران امید خود را در زمینه کاهش انتشار کربن دی اکسید (CO2) در استفاده از پیشرانه تمام الکتریکی و سوخت های هوایی زیست پایدار (SAF) می بینند، ایرباس با جدیت در پی استفاده از پیشرانه های هیدروژنی است.

افتخار در دستان MSN 001

نخستین فروند هواپیمای A380 ایرباس که از خط فراوری خارج شد با نام MSN 001 پرنده ای است که افتخار آزمایش این فناوری پیشگامانه را دارد. این هواپیمای پایه ای A380 از زمانی که در آوریل 2005 پرواز کرد، به عنوان یک بستر آزمایشی پرواز به جای مانده است و به انجام پروازهای آزمایش منظم ایرباس از تولوز (Toulouse) فرانسه ادامه می دهد.

اکنون در حالی که بسیاری از اپراتورهای A380 هواپیماهای خود را بازنشسته می نمایند، این پرنده همچنان نقش خاص مهم در توسعه فناوری هوانوردی آینده خواهد داشت. ماتیاس آندریامیساینا (Mathias Andriamisaina) سرپرست برنامه نمایش فناوری زیرو گفت: هواپیمای A380 MSN1 یک بستر آزمایشگاهی پروازی عالی برای فناوری های نو هیدروژن است. این پلتفرم ایمن و قابل اعتماد است و امکان آزمایش طیف گسترده ای از فناوری های آلایندگی صفر را فراهم می نماید. علاوه بر این می تواند به آسانی تجهیزات بزرگ آزمایشی پرواز را که برای تجزیه وتحلیل عملکرد هیدروژن در سیستم پیشرانه هیدروژنی مورد احتیاج است، در خود جای دهد.

سوپرجامبوجت A380 ظرفیت عظیمی درون هواپیما دارد که برای چهار مخزن هیدروژنی که ایرباس میخواهد در کابین آن جای دهد، بسیار مناسب است. این چهار مخزن به وسیله دو مرکز توسعه بدون آلایندگی ایرباس در برمن آلمان و نانت فرانسه و بعلاوه با همکاری مرکز مستقر در مادرید اسپانیا ساخته و تحویل داده خواهند شد تا در نزدیکی عقب هواپیما در موقعیت طولی نصب شوند.

علاوه بر مخازن هیدروژن، موتور درون سوز اصلاح شده و سیستم توزیع هیدروژن مایع، ایرباس چند بهینه سازی دیگر را هم در A380 انجام خواهد داد. در حالی که این غول هواپیماسازی هنوز جزئیات خاصی از این بهینه سازی ها را اعلام ننموده است، اما به گفته مدیران این شرکت بعضی اصلاحات به کابین خلبان اضافه می شوند که شامل یک اهرم برای موتور آزمایشی و بعلاوه نمایشگرهایی خواهد بود که شاخص های عملکرد کلیدی آزمایش ها را نشان می دهند.

زمان پرواز

مدتی طول می کشد تا MSN 001 را با موتور هیدروژنی ببینیم. هواپیما به بعضی تغییرات سازه ای احتیاج دارد تا هم موتور آزمایشی و هم مخزن ها را در خود جای دهد و پیش از پرواز باید آزمایش های زیادی روی زمین انجام گردد. ایرباس اعلام نموده که میخواهد تا سال 2026 با MSN 001 پرواز کند و پس از آن 9 سال دیگر و پیش از تاریخ هدف گذاری شده برای پروژه زیرو فرصت دارد تا این فناوری را اصلاح و تکمیل کند.

هدف از داشتن یک هواپیمای تجاری مجهز به هیدروژن برای سال 2035 یک راستا طولانی و کند است اما اعلام نو ایرباس از جهات گوناگون هیجان انگیز خواهد بود، به ویژه به این علت که یکی از محبوب ترین جت های مسافربری اکنون موقعیت منحصربه فردی را برای تأثیرگذاری بر آینده هوانوردی پیدا نموده است.

عکس ها: طرح مفهومی هواپیمای ایرباس ای380 با مخازن سوخت و موتورهای هیدروژنی

Credit: Airbus

منبع: Simple Flying

منبع: دیجیکالا مگ

به "ایرباس موتور هیدروژنی را روی هواپیمای پهن پیکر A380 آزمایش می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرباس موتور هیدروژنی را روی هواپیمای پهن پیکر A380 آزمایش می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید