تضمین سلامت قلب و عروق با این الگوی غذایی

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، دکتر حیدری مقدم مصرف گوشت ماکیان و تخم مرغ به اندازه حداکثر سه عدد در هفته، مصرف محصولات لبنی معمولی یا کم چرب 3 وعده در روز ترجیحا ماست یا پنیر، مصرف روغن های گیاهی مانند زیتون، سویا، آفتاب گردان و کلزا جهت پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی را توصیه کرد.

تضمین سلامت قلب و عروق با این الگوی غذایی

یک متخصص قلب و عروق گفت: انتخاب غذایی سالم می تواند طول عمر را افزایش داده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت، فشار خون بالا، و سرطان و سایر بیماری های مزمن را کاهش دهد و به مدیریت وزن و بهبود کیفیت زندگی مرتبط با سلامت یاری کند.

دکتر رضا حیدری مقدم، الگوی غذایی خاصی که یک فرد انتخاب می نماید را تحت تأثیر طیف گسترده ای از عواملی مانند: ترجیحات شخصی، تأثیرات اجتماعی و فرهنگی، و بعلاوه ملاحظات مالی دانست و گفت: پزشکان باید با افراد کار نمایند تا برترین الگوی رژیم غذایی سالم را بر اساس شرایط منحصر به فرد آن ها معین نمایند.

وی گفت: دستورالعمل های غذایی خاص ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی، یک رژیم غذایی با کیفیت بالا و سالم بر مصرف محدود گوشت های قرمز و فرآوری شده، چربی های ناسالم (چربی های ترانس اشباع و صنعتی)، شکر، سدیم و الکل و مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات، حبوبات، آجیل و غلات کامل تاکید دارد.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه اجزای خاص رژیم غذایی سالم را مصرف میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، فیبر، لبنیات کم چرب و بعضی غذا های غنی از پروتئین، مانند آجیل، ماهی، و محصولات سویا دانست و گفت: مصرف مکمل ها شامل کلسیم، منیزیم و انواع ویتامین ها به صورت معمول توصیه نمی گردد مگر در موارد کمبود این مواد که پزشک تشخیص می دهد.

دکتر حیدری مقدم مصرف گوشت ماکیان و تخم مرغ به مقدار حداکثر سه عدد در هفته، مصرف محصولات لبنی معمولی یا کم چرب 3 وعده در روز ترجیحا ماست یا پنیر، مصرف روغن های گیاهی مانند زیتون، سویا، آفتاب گردان و کلزا جهت پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی را توصیه کرد.

این متخصص قلب و عروق مصرف مناسب مواد پروتئینی با اولویت پروتئین های گیاهی، مصرف غلات کامل (سبوس دار) سه بار در روز، مصرف چای و قهوه به مقدار 3 تا4بار در روز، مصرف مغز های گیاهی (گردو بادام، فندق…)، محدودیت مصرف غلات بدون سبوس و نشاسته، محدود کردن مصرف گوشت های فرآوری شده و فست فود، عدم مصرف الکل، عدم مصرف روغن های صنعتی و مخصوصا روغن های ترانس، افزایش فعالیت فیزیکی، کاهش تماشای تلویزیون، و داشتن 7تا8ساعت خواب را نیز از جمله عوامل انتخاب یک الگوی تغذیه ای سالم دانست.

وی با بیان اینکه قند وشکر و شیرینی مضر بوده و مصرف آن ها باید محدود گردد گفت: مصرف این مواد در بچه ها باعث تغییر ذائقه و عدم مصرف غذا های کمتر شیرین و مفید می گردد، بعلاوه مصرف جایگزین شیرین نماینده های مصنوعی مانند ساخارین به عنوان پلی برای ترک شکر و شیرینی کاربرد دارد هر چند بی خطر بودن این مواد ثابت نشده است.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید

به "تضمین سلامت قلب و عروق با این الگوی غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تضمین سلامت قلب و عروق با این الگوی غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید