تورم اجاره بها در دوربرگردان

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، تورم اجاره بهای مسکن در خزان بازارها، تغییر جهت داد و نزولی شد. آمار رسمی از فرایند رشد اجاره بها در کشور نشان می دهد سرعت رشد هزینه اجاره نشینی در فصل سوم 99 کاهش یافت. این کاهش بعد از حداقل سه فصل صعود تورم اجاره اتفاق افتاده؛ به طوری که تورم نقطه ای اجاره بها (میزان رشد نسبت به مدت مشابه در سال قبل) از 29درصد در تابستان به نزدیک 28درصد در پاییز رسیده است. سه عامل در نقش سرعت گیر تورم اجاره مسکن، باعث تغییر شرایط بازار اجاره نشین ها شده است. تمدیدی ها البته با تورم بیشتری روبه رو بودند.

تورم اجاره بها در دوربرگردان

به گزارش دنیای اقتصاد، تورم در بازار اجاره کشور در فصل ریزش بازارها، تغییر جهت داد. گزارش رسمی مرکز آمار و تحقیقات میدانی از بازار اجاره کلان شهرها نشان می دهد صاحبخانه ها در سومین فصل از سال جاری به برقراری ثبات نسبی در سایر بازارهای دارایی واکنش نشان دادند و تصمیمات متفاوتی نسبت به تابستان برای معین نرخ اجاره اخذ کردند.

مرکز آمار ایران تغییرات شاخص اجاره بها در شهرهای کشور طی یک فصل پاییز 99 را بررسی کرد. نتایج این گزارش نشان می دهد تورم نقطه ای اجاره مسکن در شهرهای کشور پس از 4 فصل رشد مداوم، در پاییز سال جاری تغییر جهت داد و رشد خفیفی را نسبت به فصل های گذشته تجربه کرد. از آنجاکه اجاره بها به شکل سالانه معین و نرخ آن سالانه در سررسید قرارداد تغییر می کند، بنابراین بررسی تحولات این بازار به شکل نقطه ای یعنی میزان رشد اجاره بها در هر فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل از اهمیت برخوردار است. با توجه به این موضوع، گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که تورم نقطه ای اجاره در شهرهای کشور از 29 درصد در فصل تابستان به 4/ 28 درصد در فصل پاییز رسیده که نشان دهنده کاهش سرعت رشد نرخ اجاره ها در سومین فصل سال جاری است. به این ترتیب نرخ رشد اجاره بها (تورم نقطه ای) در تابستان سال جاری به بالاترین سطح از ابتدای سال 95 تا به امروز رسیده بود.

بررسی فرایند تورم نقطه ای بازار اجاره بها کشور از سال 95 تا به امروز نشان می دهد تورم نقطه ای اجاره در شهرهای کشور در سال 95 معادل 6/ 5 درصد، در سال 96 معادل 7 درصد، در سال 97 معادل 5/ 18 درصد و در سال 98 معادل 4/ 23 درصد بوده است. جالب آنکه تورم نقطه ای اجاره کشور در سال جاری نیز فرایند رشد خود را طی کرده است؛ به طوری که مطابق با آمار، تورم نقطه ای اجاره در فصل بهار سال جاری معادل 3/ 23 درصد، در تابستان با رشد قابل توجه به 29 درصد رسید و نهایتا در پاییز سطح 4/ 28 درصد را لمس کرد. هرچند که تورم نقطه ای در این فصل برای قراردادهای تمدید شده بیش از این سطح بود و به 34 درصد رسید. البته حدود دو هفته پیش، مرکز آمار ایران در قالب یک گزارش، تورم نقطه ای اجاره بها را حدود 43 درصد در فصل تابستان اعلام کرده بود.

به نظر می رسد علت تفاوت دو نرخ اعلام شده در مورد تورم نقطه ای اجاره بها آن است که در گزارش پیشین تغییرات اجاره بها و در گزارش جدید تغییرات شاخص اجاره بها مورد بررسی و محاسبه قرار گرفته است. مقایسه تغییرات تورم نقطه ای در دو فصل گذشته از سال جاری به نوعی بیانگر آن است که اولا تورم در این بازار از جهت رشد خارج شده و ثانیا هرچند خفیف اما در کانال کاهشی واقع شده و در پاییز نسبت به تابستان حدود 5/ 0 واحد درصد کاهش را تجربه کرده است. سکته خفیف تورم اجاره مسکن یا به معنای دقیق تر افت محدود سرعت رشد اجاره بها در کشور نشان می دهد سه سرعتگیر در جهت رشد اجاره ها در سه ماه سوم سال جاری قرار داشته است.

سرعتگیر اول، به روال سالانه بازار اجاره مربوط می شود. ازآنجاکه فصل تابستان به عنوان فصل اصلی جابجایی بازار اجاره محسوب می شود، به طور معمول در فصل پاییز سرعت رشد اجاره ها کاهش پیدا می کند. اگرچه این عامل می تواند در کاهش خفیف اجاره بها اثرگذار باشد اما با توجه به شرایط بازار اجاره در سال جاری این عامل نمی تواند به تنهایی تاثیر چشمگیری در افت خفیف نرخ اجاره داشته باشد.

سرعتگیر دوم، تغییرات قیمت مسکن در فصل گذشته نسبت به فصل تابستان است. تابستان سال جاری فصلی بود که فرایند رشد قیمت مسکن نه تنها در شهر تهران بلکه در سایر کلان شهرهای کشور نیز شدت گرفت. از آنجاکه اجاره بها معمولا تابعی از قیمت مسکن است؛ در این فصل به رشد شدید قیمت مسکن واکنش نشان داد و به بالاترین تورم نقطه ای از سال 95 تا به امروز رسید. فصل تابستان فصل ملتهب بازارها بود و همچون فرایند سایر بازارهای دارایی، بازار اجاره نیز سریعا از این التهاب اثر گرفت. گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد تورم مسکن کشور در بهار سال 99 معادل 63 درصد و در تابستان به 96 درصد رسید. این فرایند برای شهر تهران مصداق داشت.

به طوری که تورم مسکن شهر تهران در بهار سال جاری معادل 37 درصد و در تابستان به سطح 73 درصد رسید. متناسب با فرایند تورم مسکن در دو فصل ابتدایی بازار اجاره نیز واکنش داد. در فصل گذشته که همه بازارها همچون ارز و سکه، خودرو و مسکن تحت تاثیر فرونشست ریسک غیراقتصادی قرار گرفتند و این واکنش به شکل ریزش قیمت ها خود را نشان داد. به نظر می رسد این واکنش ها به بازار اجاره نیز به شکل افت محدود تورم نقطه ای سرایت کرده و موجران در این فصل، به خزان قیمت ها واکنش نشان دادند. اما سومین سرعتگیر، معین سقف تعزیراتی برای رشد اجاره بهاست. بررسی ها نشان می دهد اگرچه معین این سقف نتوانست رشد اجاره بها را کنترل کند اما تا حدودی تاثیرگذار بوده است. جالب آنکه تحقیقات میدانی انجام شده از واسطه های ملکی در شهرهای بزرگ کشور آمار رسمی مرکز آمار را تایید می کند. مشاوران املاک در این شهرها دو جمله طلایی در توصیف شرایط کنونی بازار اجاره در فصل پاییز را به کار می برند. به گفته آنها به رغم آنکه فشار اجاره بها همچنان احساس می شود و بازار همچنان دچار تب قیمتی است اما در عین حال نسبت به فصل تابستان، از فشار رشد اجاره بها کاسته شده است.

منبع: فرارو

به "تورم اجاره بها در دوربرگردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم اجاره بها در دوربرگردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید