جدی و مهم در خصوص دندان شیری کودکتان

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، دندانی که ابتدا در می آید زودتر می افتد دندان های شیری بچه ها باعث می شوند تا کودک بتواند بهتر صحبت کند و غذاهایش را بجود.

جدی و مهم در خصوص دندان شیری کودکتان

همه چیز درباره دندان های شیری کودک و نکاتی مهم در خصوص آن

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه به نقل از نمناک ،دندان های اول کودک به عنوان دندان های شیری شناخته می گردد، از 6 سالگی تا حدود دوازده سالگی شروع به افتادن می نماید این دوره می تواند کمی برای والدین جدید ترسناک باشد زمانی که سلول های استئوکلاست ها بافت های ریشه را از بین می برند، دندان ها شروع به شل شدن می نمایند به طوری که دندان های دائمی می توانند بیرون بیایند وقتی این اتفاق می افتد، ممکن است بعضی از دندان ها به طور طبیعی بیفتند اما اگر دندان لقی نیفتد چه کاری می توانید انجام دهید؟

در این بخش چند نکته مفید برای مقابله با آن آورده شده است که دانستن این نکات به شما والدین یاری می نماید تا از بروز مسائل احتمالی در این مورد جلوگیری کنید.

چیزهایی که در خصوص دندان های شیری کودک خود بدانید

1. بدانید چرا دندان لق می گردد :

اگر فرزند شما بین 6 تا دوازده سال سن دارد، احتمال این است که دندان به طور طبیعی لق گردد چون سلول های بافت های استئوکلاست ها ریشه را از بین می برند تا دندان دائمی بین بیایند در این حالت دندان می تواند به تنهایی بیفتد موارد دیگری نیز وجود دارند که در لق شدن آن ها تاثیر می گذارد مثلا در صورتی که کودک زمین می خورد یا چیزی به آن ها برخورد می نماید زمانی که چنین حادثه ای رخ می دهد، بهتر است از دندان پزشک خود دیدن کنید تا از عفونت جلوگیری کنید که می تواند به دندان آسیب بزند.

2. سعی نکنید آن را فشار دهید:

اگر دندان به طور طبیعی لق گردد به طور طبیعی دندان می افتد این فرآیند، برخلاف زمانی که سعی می کنید دندان را به زور بیرون بکشید، آسان و بی درد سر خواهد بود. اگر خیلی طول می کشد تا دندان فرو بیفتد نگران نباشید، چون هر کودک منحصر به فرد است. زمانی که زمان فرا می رسد، کودک شما ممکن است آن را به تنهایی تکان دهد.

3. کمی خون ریزی عادی است:

بسیار خوب است که وقتی دندان لق به طور طبیعی می افتد کمی خون ریزی کند از کودک بخواهید دهان خود را با آب تمیز شستشو دهد ممکن است خونریزی بیشتری داشته باشد اگر دندان آسیب دیده یا با تصادف بیفتد.

4.دندانی که ابتدا در می آید زودتر می افتد:

در بیشتر موارد، دندان های کودک به ترتیبی که در می آیند می افتد این به این معنی است که اولین دندان های جلو می افتد ریشه های آن ها به طور طبیعی فرو می پاشد و باعث می گردد که آن ها به راحتی خارج شوند. کوشش برای حرکت دادن یک دندان لق باعث درد و رنج کودک به خاطر کشیدن و آسیب ریشه های حساس می گردد.

وظایف دندان های شیری:

1. گاز دریافت و جویدن

معین ترین ویژگی دندان شیری این است که به کودک در جویدن و گاز دریافت غذا یاری می نماید.

2. تغذیه

بچه ها به تنوع مواد غذایی برای رشد کامل احتیاج دارند و برای این کار، باید انواعی از مواد غذایی را مصرف نمایند اگر دندان شیری نادرست و یا محدود باشد، ممکن است کودک مقداری از غذاها را رد کند دندان های شیری به هضم درست غذا یاری می نمایند که هضم و جذب مواد مغذی ضروری را آسان می نماید.

3. صحبت کردن

صحبت کردن برای رشد شخصیت کودک بسیار مهم است دندان های شیری هنگام قرار دادن به روش مناسب، بیان صداهای مختلف را تسهیل می نمایند این روش به آن ها یاری می نماید تا گفتار واضح و تلفظ صحیح را شکل دهند.

4. توسعه ماهیچه های صورت و آرواره

دندان ها برای توسعه ماهیچه های صورت و آرواره مهم هستند به وسیله جویدن، ماهیچه های صورت ورزش و این کار به نوبه خود به رشد یاری می نماید.

5. سلامت دهان

اگر دندان های شیری در معرض پوسیدگی قرار بگیرند، می تواند موجب بیماری شوند که به علت آن فرسایش رباط ها، زبان و در نهایت استخوان ها ممکن است رخ دهد ریشه کن شدن زودرس دندان شیری باعث ایجاد مسائل فضایی و سلامتی برای دندان های دائمی ورودی خواهد شد. کودک خود را در خصوص مراقبت های درمانی روزانه آموزش دهید به آرامی لثه نوزاد را با یک پارچه نرم، مرطوب و تمیز بعد از غذا بمالید.

واقعیاتی در خصوص دندان های شیری:

در حالت عادی، یک کودک 20 دندان شیری دارد زمانیکه بین 6 ماه و 1 سال سن دارد آن ها تا 3 یا 4 سالگی به رشد خود ادامه می دهند زمانی که دندان های دائمی آماده بیرون می آید دندان های شیری با افتادن راه را برای آن ها باز می نمایند. افتادن دندان در سن 6 سالگی با دو دندان جلو شروع می گردد. در سن 10 تا 13 سالگی، کودک همه دندان های آسیاب خود را از دست می دهد.

اولین بازدید دندان پزشکی بچه ها باید فورا با افتادن اولین دندان شیری یا قبل از تولد سال اول انجام گردد. مهم است که به کودک در خصوص بهداشت دهان آموزش دهید و هرچه زودتر یاد بگیرد، بهتر است.

زمانی که دندان های شیری ریشه کن می گردد، کودک آبریزش آب دهان، درد لثه و کاهش اشتها و خواب آشفته را تجربه می نماید. برای تسکین، آن ها سعی خواهند کرد که انگشت خود یا اسباب بازی را بجوند.

با این حال، مراقب باشید زیرا جویدن اشیا آلوده، بیماری هایی مانند اسهال و تب را ایجاد می نماید هر چه زودتر کودک را تمیز کنید. تا سال اول، از یک پارچه نرم و تمیز بهره ببرید تا به آرامی روی لثه بمالید بعد از آن، معرفی مسواک نرم ایده خوبی خواهد بود.

با یک خمیر دندان فلورید شروع کنید، اگر در منطقه ای زندگی کنید که فلورید طبیعی کمتری در آب باشد. گاهی وقتی نوزاد میخوابد در حالی که شیر می خورد، این شیر روی دندان ها باقی می ماند و باعث پوسیدگی می گردد.

دندان های تازه ممکن است عظیم تر به نظر برسند، به خصوص آن چند مورد اول علتش این است که دندان های عظیمسالی رنگ سفید کمتری نسبت به دندان های بچه دارند و برآمدگی دارند چون برای گاز دریافت و جویدن به کار می رود.

در موارد نادر، دندانهای جدید قبل از افتادن دندان های شیری بیرون می آیند و دو ردیف دندان سفید مروارید را ایجاد می نمایند این یک مرحله موقتی است که گاهی به آن دندان های کوسه می گویند.

اگر 6 یا 7 ساله باشید از درد در پشت دهان شکایت دارید، احتمالا اولین دندان آسیاب دائمی است که بیرون می آید. (هیچ دندان کودکی ندارد که اول بیافتد). ایپروپرفن یا استامینوفن نیز می توانند درد را تسکین دهند اما بعید به نظر می رسد که طول بکشد.

مسواک زدن اکنون از همواره مهم تر است. احتمالا باید بر این فرایند نظارت داشته باشید تا زمانی که کودک حدود 8 سال داشته باشد. انجمن دندان پزشکی آمریکا استفاده از خمیر دندان فلورید را برای بچه ها کوچک تر از 2و عظیم تر توصیه می نماید.

مسواک را هر سه یا چهار ماه یک بار تعویض کنید (زودتر از این که موها کهنه شوند)تا باکتری های مضر را کاهش دهند و آن ها را به بهترین شکل نگه دارید و مطمئن شوید که کودک دو بار در سال با دندان پزشک دیدار می نماید.

چگونه دندان شیری لق کودک را بکشیم

اگر احساس می کنید که دندان های لق کودکتان آماده است تا بیفتد ، در اینجا چند قدم ساده برای دنبال کردن این کار وجود دارد که فرایند خارج کردن دندان لق بدون درد و یا حتی یک تجربه سرگرم نماینده برای کودک خود را انجام دهید. با کمی هدایت، کودک می تواند این کار را خودش انجام دهد!

دست هایتان را به طور کامل بشویید؛ عاقلانه است که بچه ها دستان خود را به خوبی بشویند تا آن ها بتوانند در این فرآیند دست داشته باشند. لمس کنید دندان لق چگونه است، ممکن است به حرکت آرام و جلو و عقب کشیدن احتیاج داشته باشد.

از گاز پانسمان تمیز یا پنبه برای اعمال فشار بهره ببرید کودک می تواند در این مورد نیز یاری کند. خونریزی در عرض چند دقیقه باید متوقف گردد.

نکته بعدی آنالیز این ناحیه است تا اطمینان حاصل گردد که هیچ گونه دندان شیری در ریشه دندان وجود ندارد. در غیر این صورت موضع باید تمیز گردد و برای تاج دائمی دندان آماده گردد اگر به یک قطعه یا چیزی که درست به نظر نمی رسد، توجه کنید، فورا با دندان پزشک مشورت کنید تا از مسائل بیشتر دوری کنید.

برای خاطره سازی آن برای کودک می توانید دندان را دفن کنید یا آن را زیر بالش قرار دهید.

به آنالیز چند روزه آن ادامه دهید تا مطمئن شوید که به درستی درمان می گردد. اگر نشانه ای از ورم یا قرمزی دیده باشید با دندان پزشک مشورت کنید.

چگونه با درد ناشی از افتادگی دندان مقابله کنیم :

کمپرس آب سرد :

از کمپرس سرد برای بی حس کردن درد بهره ببرید یک تکه یخ را روی یک تکه پارچه تمیز بگذارید و آن را بیرون دهان در ناحیه شکاف نگه دارید اگر آماده باشند می توانید از کودک یاری بگیرید. یخ را مستقیما روی شکاف قرار ندهید زیرا ممکن است پوست ظریف را تحریک کند.

داروهای ضد التهابی:

می توانید از داروهای ضد التهاب برای تورم مثل ایبوپروفن بهره ببرید، اما فقط با هدایت پزشک خود مطمئن شوید که مقدار توصیه شده را دنبال می کنید مراقب این شکاف و هر گونه تغییرات قابل توجه باشید که ممکن است به توجه پزشکی احتیاج داشته باشد.

توصیه هایی برای داشتن دندان های سالم در عظیمسالی به کودک:

زمانی که دندان لق کشیده می گردد و دندان های دائمی نمایان می شوند، لازم است که به کودک برای دندان جدید یاری کنید بهداشت درست دندان برای دندان های سالم لازم است.

دقت کنید که بچه ها هر روز دندان خود را مسواک بزنند تا از انباشته شدن پلاک که می تواند باعث کرم خوردگی و بیماری های لثه گردد خودداری نمایند. از مسواک نرم بهره ببرید که مناسب سن آنها است و خمیر دندانی که برای بچه ها توصیه می گردد سعی کنید دندان های آن ها را دو بار در روز مسواک بزنید و هر بار با مقدار زیادی آب بشویید.

اگر احساس می کنید که برای آن آماده هستند، می توانید به آن ها نشان دهید چطور هر بار نخ دندان بزنند.

رژیم غذایی مناسب برای دندان های سالم قوی و لازم است مراقب غذاهای شیرین باشید و مطمئن شوید که بیش از حد آن را نخورید. فرزند خود را از نوشیدن بیش از اندازه نوشیدنی های کربناته حفظ کنید.

مطمئن شوید که بعضی عادت های ویژه از قبیل مکیدن انگشت را کنار بگذارید.

منبع: جام جم آنلاین

به "جدی و مهم در خصوص دندان شیری کودکتان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدی و مهم در خصوص دندان شیری کودکتان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید