خبرنگاران واکنش آمریکا و متحدانش به تصویب لایحه امنیتی هنگ کنگ از سوی چین

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، لندن - خبرنگاران - وزیران خارجه آمریکا، انگلیس، استرالیا و کانادا روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای مشترک نسبت به تصویب لایحه امنیت ملی هنگ کنگ در کنگره ملی خلق چین، عمیقا ابراز نگرانی نموده و از پکن خواستند تا به اعلامیه مشترک با انگلیس که طبق آن وعده خودمختاری با درجه بالا به هنگ کنگ داده شده، پایبند باشد.

خبرنگاران واکنش آمریکا و متحدانش به تصویب لایحه امنیتی هنگ کنگ از سوی چین

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد آمده است: هنگ کنگ توانسته به عنوان کانون آزادی شکوفا گردد و جامعه بین المللی در رفاه و ثبات آن نقشی قاطع داشته است.

این بیانیه می افزاید که مقررات امنیتی باید در نهادهای داخلی هنگ کنگ آنالیز و تصویب شوند و مداخله پکن، آزادی های مدنی و استقلال این منطقه را کاهش خواهد داد.

وزرای کشورهای یاد شده در این بیانیه یادآور شدند که تحمیل این قانون به هنگ کنگ، با تعهدات بین المللی چین و توافق امضاشده با انگلیس مغایرت داشته و استقلال قضایی و دادرسی در هنگ کنگ را نیز به خطر می اندازد. همچنین کلیه حقوق مندرج در میثاق های سیاسی، مالی، اجتماعی و فرهنگی مردم آن را به حاشیه می برد.

امضاء نمایندگان این بیانیه با ابراز نگرانی از اینکه اجرای مصوبه کنگره خلق چین، جامعه هنگ کنگ را دوپاره نموده و به انسداد راستا آشتی و تفاهم متقابل می انجامد تصریح کردند: احیای اعتماد در بدنه اجتماعی هنگ کنگ و اجازه دادن به مردم برای بهره مندی از حقوق و آزادی های وعده داده شده، می تواند راه چاره برطرف تنش ها و ناآرامی هایی باشد که در یک سال گذشته وجود داشته اند.

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به اینکه تمرکز دنیا روی شیوع کرونا، مستلزم اعتماد به دولت ها و همکاری های بین المللی است می افزاید: ولی پکن گامی برداشته که تاثیری کاملا برعکس خواهد داشت.

این بیانیه در سرانجام از دولت چین خواسته که ثبات و رونق هنگ کنگ را با این مصوبه به خطر نینداخته و در تعامل با دولت محلی و رعایت تعهدات بین المللی اش، راه چاره قابل قبول تری برای موضوع وفق بیانیه مشترک با انگلیس پیدا کند.

کنگره ملی خلق چین روز پنجشنبه با قاطعیت تمام، لایحه امنیت ملی هنگ کنگ را با هدف مقابله با استقلال، براندازی، تروریسم و دخالت های خارجی در این منطقه تصویب کرد.

کنگره ملی خلق چین امروز پنجشنبه که آخرین روز از سلسله نشست های مجلس چین بود با 2878 رأی موافق در مقابل یک رای مخالف و 6 رای ممتنع، لایحه امنیت ملی هنگ کنگ را تصویب کرد.

همزمان با نمایش آرا بر روی نمایشگرهای سالن کنگره خلق چین، نمایندگان کنگره به صورت یکصدا به تشویق پرداختند.

نام قطعنامه مصوب کنگره ملی خلق چین تصمیم پیش نویس درخصوص ایجاد و بهبود نظام و ساختار قانونی برای منطقه اداره ویژه هنگ کنگ با هدف حراست از امنیت ملی است که با رای 2 هزار و 878 رای موافق، یک رای مخالف و 6 رای ممتنع به تصویب رسید.

رای گیری به این قطعنامه بدین معنا است که کنگره ملی خلق چین اجازه دارد تا قانونی را پیشنهاد و ارایه کند که بر اساس آن با جدایی طلبان، براندازان، تروریست ها و دسیسه گران همکار با دولت های ذی نفوذ خارجی در هنگ کنگ، مقابله گردد.

مقامات چین به منظور تضمین امنیت هنگ کنگ، در ایجاد این قانون پیشقدم شده بودند آنها همچنین تاکید داشتند سازمان هایی در منطقه هنگ کنگ تاسیس نمایند تا در مواقع لزوم وظایف خود را انجام دهند.

مقامات چین معتقدند این قانون به منظور جلوگیری، متوقف کردن و مجازات فعالیت هایی که بطور جدی امنیت ملی را به خطر می اندازد از قبیل اقدام برای تجزیه کشور و یا کوشش برای براندازی قدرت حاکم و همچنین فعالیت های نیروهای خارجی که در امور هنگ کنگ دخالت می نمایند ضروری است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران واکنش آمریکا و متحدانش به تصویب لایحه امنیتی هنگ کنگ از سوی چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واکنش آمریکا و متحدانش به تصویب لایحه امنیتی هنگ کنگ از سوی چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید