خبرنگاران کارایی هواپیماهای مسافربری برقی برای استفاده در مسیرهای کوتاه

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، تهران- خبرنگاران- نتایج یک مطالعه نشان می دهد که هواپیماهای مسافربری برقی می توانند برای استفاده در مسیرهای رفت و برگشت کوتاه کارایی داشته باشند و باعث کاهش آلودگی محیط زیست شوند.

خبرنگاران کارایی هواپیماهای مسافربری برقی برای استفاده در مسیرهای کوتاه

به گزارش پایگاه اینترنتی اطلس نیوز، مرکز هوافضای آلمان و موسسه تحقیقاتی هوا و فضا این کشور سرگرم مطالعه در زمینه نحوه علمی ساختن استفاده از هواپیماهای مسافربری برقی هستند.

در این پروژه همکاری برای تحقیقات مسافربری (CoCoRe) یک هواپیمای مسافربری هیبریدی- الکتریکی مورد بررسی قرار می گیرد که تنها 12 جایگاه دارد و قادر است از شهر مانهایم در آلمان به برلین سفر کند. هدف این پروژه کسب اطلاعات در خصوص تاثیر این فناوری بر اقتصاد و محیط زیست است.

هواپیماهای برقی نسبت به هواپیماهای معمولی چند مزیت دارند. این هواپیماها نه تنها هیچ گونه گاز گلخانه ای منتشر نمی کنند بلکه از لحاظ مکانیکی نیز ساده تر هستند و نگهداری آن ها نیز ساده تر است. اما هواپیماهای برقی از باتری های بسیار سنگینی استفاده می کنند که نسبت به تانک سوخت هواپیماهای معمولی، انرژی بسیار کمتری را نگاه می دارند؛ این موضوع باعث می شود هواپیماهای برقی بار بسیار کمتری حمل کنند و مسافت های کوتاه تری را بپیمایند.

در نتیجه مهندسان در خصوص نحوه کار با محدودیت های این فناوری و کشف بهترین جایگاه برای بهره برداری از این فناوری سرگرم مطالعه هستند. در پروژه CoCoRe هواپیمایی با سیستم پیشرانه الکتریکی با 19 سرنشین از کلاس مسافربری مانند Dornier Do 228 و Jetstream 31 بررسی می شود. این هواپیماها در مسیرهای کوتاه که برای هواپیماهایی با سیستم پیش رانش الکتریکی مناسب تر هستند، استفاده می شوند.

این محققان خاطر نشان کردند که بر اساس پژوهش آن ها، 56 درصد از پروازهای هواپیماهای 19 سرنشینه در سراسر جهان در مسافت های کمتر از 200 کیلومتر و 83 درصد این پروازها در مسافت کمتر از 350 کیلومتر انجام می شود. استفاده از این الگو بدین معنی است که این ترکیب پرواز کاملاً الکتریکی که توسط تقویت کننده های محدوده تقویت می شود ، باعث جلوگیری از انتشار دی اکسید کربن ناشی از هواپیماهای مسافرتی می شود.

در این مطالعه فرض بر یک هواپیمای هیبریدی الکتریکی است که اصلاحات مختلفی بر روی آن اجرا شده مانند باتری هایی که برای ویژگی های بهتر برخاستن و فرود آمدن و نیز سهولت تعویض باتری ها بر روی ارابه فرود نصب شده اند. این باتری ها دو تن وزن دارند که باعث می شود هواپیما در هنگام برخاستن از زمین 8.6 تن وزن داشته باشد و بتواند یک برد 200 کیلومتری را بپیماید. البته این برد با استفاده از توربین های اضافی گازی که به گفته محققان برای دلایل ایمنی و نیز پروازهای طولانی تر مهم هستند به هزار کیلومتر افزایش می یابد.

به گفته محققان، با کارآمدتر شدن باتری ها، سبک تر شدن فریم هواپیما و پیشرفته تر شدن طراحی های مولتی- ملخ، برد پرواز هواپیماهای الکتریکی را می توان به بیش از 400 کیلومتر افزایش داد.

بر اساس پروژه CoCoRe از نقطه نظر اقتصادی، چنین هواپیماهای هیبرید-الکتریکی برای استفاده در مکان هایی مانند کانادا که مسیرهای در مناطق دور افتاده با چند مسافر دارد و یا برای استفاده در شهرهای اروپایی که مسافت نسبتا کمی با یکدیگر دارند مانند مانهایم به برلین، برمن به برلین و مونستر به لایپزیش در آلمان، کارایی پیدا می کنند.

محققان همچنین می گویند، پیشرفت های فناوری شمار چرخه های شارژ و تخلیه بار را از حدود هزار افزایش می دهد و افزایش بهای دی اکسیدکربن نیز چشم انداز اقتصادی استفاده از هواپیماهای الکتریکی را تقویت می کند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کارایی هواپیماهای مسافربری برقی برای استفاده در مسیرهای کوتاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کارایی هواپیماهای مسافربری برقی برای استفاده در مسیرهای کوتاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید