قرص طلا؛ چرا و چگونه؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، دیجیاتو نوشت: با افزایش مقاومت باکتری ها به داروهای آنتی بیوتیک، دانشمندان به سراغ طلا رفته اند تا راهی برای مقابله با این بیماری ها پیدا نمایند.

قرص طلا؛ چرا و چگونه؟

از عصر طلایی استفاده از آنتی بیوتیک ها پس از جنگ جهانی دوم زمان زیادی گذشته است و حالا تعدادی از باکتری ها نسبت به بعضی از این داروها مقاوم شده اند. درنتیجه دانشمندان به سراغ ترکیبات طلا رفته اند و دریافته اند که این ترکیبات عملکرد بسیار خوبی در برابر باکتری های بیماری زا دارد.

به گزارش نیواطلس، محققان مؤسسه بهداشت عمومی بارسلون می گویند که 19 ترکیب از طلا می تواند در برابر شماری از انواع باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک بسیار مؤثر عمل کند. این اولین باری نیست که از این ماده معدنی ارزشمند برای حفظ جان مردم استفاده می گردد، اما حالا پژوهشگران با اطمینان بیشتری می توانند به طلا برای کشتن باکتری ها متوسل شوند.

سارا سوتو گونزالز از مؤسسه بهداشت عمومی بارسلون می گوید: ترکیبات طلا از تکنیک های متنوعی برای کشتن باکتری ها استفاده می نمایند. آن ها آنزیم ها را از کار می اندازند، عملکرد غشای باکتری ها را مختل می نمایند و به DNA آن آسیب می زنند.

آنتی بیوتیک طلا در مقابل باکتری ها مؤثر و مفید است؟

پژوهشگران می گویند ترکیبات خود را در مقابل باکتری هایی نظیر استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA)، استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس، سودوموناس آئروژینوزا، اسینتوباکتر بومانی و ذات الریه باکتریایی آزمایش نموده اند. از میان این 19 ترکیب، 16 مورد در برابر MRSA و اس.اپیدرمیدیس اثرگذاری بالایی داشتند و 16 مورد در مقابله با باکتری گرم منفی مؤثر ظاهر شدند. باکتری گرم منفی مقاوم ترین گونه از باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک هاست.

سوتو گونزالز می گوید: بسیار هیجان انگیز است که می بینیم بعضی از ترکیبات طلا در برابر MRSA و ای. بومانی اثرگذارند؛ چرا که این دو باکتری بزرگ ترین عامل عفونت های بیمارستانی هستند. با نتایج نویدبخش دیگر تحقیقات پیرامون سایر انواع آنتی بیوتیک های طلا، آینده برای آنتی بیوتیک های مبتنی بر طلا درخشان است.

اگرچه این پژوهش فعلاً در مراحل مقدماتی واقع شده است، اما دانشمندان تأکید نموده اند که استفاده از این آنتی بیوتیک ها نه پرهزینه و نه سخت خواهد بود. سوتو گونزالز می گوید: این نوع از ترکیبات طلا که ما روی آن ها تحقیق نموده ایم، تحت عنوان ترکیبات طلا (III) شناخته می شوند و فراوری آن ها نسبتاً ساده و کم هزینه است. بعلاوه می توان این ترکیبات را به راحتی دستکاری و دامنه گسترده تری را برای فراوری داروها ایجاد کرد.

نتایج این پژوهش قرار است تا چند روز دیگر در کنگره اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری های عفونی کپنهاگ ارائه گردد.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "قرص طلا؛ چرا و چگونه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرص طلا؛ چرا و چگونه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید