مجلس قانونگذاری در حوزه های مختلف ICT را پیگیری می نماید

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به وجود خلاهای قانونی در حوزه های جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: ما در مجلس پیگیر قانونگذاری و پرکردن بعضی خلاهای قانونی در حوزه ICT خواهیم بود.

مجلس قانونگذاری در حوزه های مختلف ICT را پیگیری می نماید

حجت الله فیروزی با اشاره به برنامه های مدنظر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: ترکیب هیئت رئیسه کمیسیون صنایع تعیین شده و روز شنبه نخستین جلسه این کمیسیون با حضور هیئت رئیسه برگزار گردید. امروز یکشنبه نیز نخستین جلسه رسمی کمیسیون صنایع مجلس با حضور سرپرست وزارت صنعت برگزار می گردد و پس از آن اولویت بندی های مرتبط با حوزه های مختلف کاری را در کمیسیون، به بحث خواهیم گذاشت.

وی با بیان اینکه روز دوشنبه هفته جاری رأی گیری در خصوص ترکیب کمیته های تخصصی و شوراهای داخلی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی انجام می گردد، اضافه کرد: یکی از کمیته های مهم و تأثیرگذار کمیسیون صنایع مجلس، کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات است که پس از تعیین شدن اعضای آن، مباحث مهم این حوزه پیگیری می گردد.

فیروزی به اولویت های مدنظر قانونگذاری در حوزه های مختلف ICT و فضای سایبر از جمله حاکمیت سایبری و تجارت الکترونیک اشاره نمود و با بیان اینکه آنالیز خلاءهای قانونی در این موارد را در اولویت برنامه می گذاریم، گفت: اینها فناوری های جدیدی هستند که اگرچه ممکن است در بعضی موارد برای آنها قانون وجود داشته باشد، اما باید این قوانین دائماً رصد و به روزرسانی گردد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در بعضی موارد نیز برای این حوزه ها، قانونی وجود ندارد، اظهار داشت: سرعت تحول حوزه های فناوری اطلاعات بسیار زیاد است و برای آنکه بتوان جامعه را با این سرعت تطبیق داد و امنیت روانی و اجتماعی ایجاد کرد، باید در این حوزه ها قانونگذاری گردد.

وی با تاکید بر اینکه ما در حوزه های مختلف ICT خلاءهای قانونی زیادی داریم، گفت: بعضاً دیده می گردد که برای تصمیم گیری در مراجع قضائی به دلیل وجود خلأ قانونی، قضات مجبور می شوند به قوانین کلی در این حوزه استناد نمایند و تصمیم بگیرند. البته منظور تنها مربوط به قوانین محدودیت زا نیست. بلکه موضوع این است که قضات در حوزه های مختلف ICT به ناچار به قوانین کلی و عام ارجاع پیدا می نمایند و همین موضوع گاهی باعث می گردد که در جامعه اظهارنظرات مختلفی صورت گیرد و یا قانع کردن عمومی حاصل نگردد.

فیروزی گفت: لذا به منظور ایجاد یک رویه تعیین در جامعه در حوزه قوانین مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات و قانع کردن جامعه از بعضی تصمیمات قضائی، حتماً احتیاج به قانونگذاری و یا پرکردن خلاءهای قانونی در این حوزه داریم.

وی از اندیشمندان و نخبگان خواست تا نظرات خود را در این حوزه ارائه نموده و خلاءهای موجود را ارجاع دهند تا موضوعات به صورت تخصصی آنالیز و قانونگذاری مناسب صورت گیرد.،مهر

منبع: ایران آنلاین

به "مجلس قانونگذاری در حوزه های مختلف ICT را پیگیری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس قانونگذاری در حوزه های مختلف ICT را پیگیری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید