کف حقوق کارگران نباید کمتر از 5 میلیون تومان باشد

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، یک کارشناس حوزه کار با بیان اینکه کف حقوق کارگران در سال آینده نباید کمتر از 5 میلیون تومان باشد، از شورای عالی کار خواست تا اگر افزایش واقعی حقوق کارگران در سال آینده را مدنظر ندارد، همین قدرت خرید سال 99 خانوارهای کارگری را برای سال آینده حفظ کند.

کف حقوق کارگران نباید کمتر از 5 میلیون تومان باشد

به گزارش خبرگزاری وبلاگ ساعت زنانه ، حمید نجف در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی افزایش حداقل دستمزد سال آینده کارگران ابراز عقیده کرد و گفت: با توجه به اینکه کارشناسان افزایش حقوق کارگران در دو مقطع را پیشنهاد دادند و کانون عالی شوراهای اسلامی کار هم به اعتبار قول مساعد وزارت کار که گفته بود در نیمه دوم سال دستمزدها ترمیم می گردد، ترمیم حقوق کارگران در نیمه دوم سال را درخواست کرد که البته این اتفاق نیفتاد، معتقدم طلب 6 ماهه را هم نمایندگان کارگری باید روی حداقل دستمزد سال 1400 ببرند و کف دستمزد را بالا ببرند.

وی با بیان اینکه کف دستمزد کارگران در سال آینده نباید کمتر از 5 میلیون تومان باشد، گفت: اگر بتوانیم حداقل مزد را دو برابر کنیم و پایه حقوق حداقل بگیران را بالا بیاوریم، قدرت معیشت خانوارهای کارگری برای سال آینده را حفظ نموده ایم.

این کارشناس حوزه کار اقتصاد را یک زنجیره به هم تنیده و پیوسته دانست و گفت: در بحث دستمزد باید نگاه کلی داشته باشیم و نگوییم یک کارفرما سود نموده یکی سود ننموده است. بلکه طوری حقوق و دستمزد را معین کنیم که کارگر و کارمند و بازنشسته ای که می خواهد آن را خرج کند در همه بخشهای اقتصاد هزینه کند و فقط بابت خورد و خوراک صرف نگردد.

دستمزد باید طوری معین گردد که اقتصاد مملکت بچرخد

وی اضافه نمود: ما باید به موضوع دستمزد به گونه ای نگاه کنیم که چرخه اقتصاد مملکت بچرخد. چون حقوق و دستمزد است که این چرخه را می گرداند؛ بنابر این افزایش دستمزدها باید طوری باشد که اولا به کارمند یا کارگر قدرت خرید بدهد دوم اینکه فرد بتواند با آن کیف و کفش و لباس و سایر مایحتاج خود را هم بخرد و تنها صرف تهیه مواد خوراکی و غذایی نکند، یعنی همه صنوف و مشاغل از محل افزایش حقوق منتفع شوند و امرار معاش نمایند. وقتی هزینه ها بالا است و مزد کمتری برای نیروی کار در نظر بگیریم طبیعی است که از هزینه های دیگر می زند. اگر سال جاری اصناف سود نکردند یا بزاز و کفاش درآمد نداشتند دلیلش فقط کرونا نبود، بلکه خرید پوشاک و پارچه اولویت مردم نبود و بیشتر دغدغه خرید مرغ و تخم مرغ و روغن و مواد غذایی را داشتند.

نجف در بخش دیگری از گفت وگو با ایسنا درباره افزایش حق مسکن و بن خواربار کارگران نیز گفت: مزایای جانبی مزد مخصوصا حق مسکن و بن خواربار باید افزایش پیدا کند و به نقطه ای برسیم که دریافتی کارگر کمتر از 5 میلیون تومان در سال آینده نگردد.

وی ادامه داد: خوشبختانه سال جاری اتفاق خوبی که افتاد این بود که حق مسکنی که سالهای در فیش های حقوقی کارگران 20 هزار تومان و 40 هزار تومان درج می شد و مایه شرمندگی بود سال جاری به 300 هزار تومان افزایش یافت و اقدام مثبت و ارزشمندی بود که با همراهی دولت رقم خورد ولی آیا در شرایطی که کرایه خانه ها بالای یک میلیون تومان رفته این رقم می تواند به جبران هزینه مسکن و اجاره بهای کارگران یاری کند؟

یاری هزینه مسکن حق شارژ ساختمان است!

نجف توضیح داد: ما نمی گوییم حق مسکن را افزایش دهند بلکه در یک روستای دورافتاده اجاره یک اتاق 35 متری را درآوریم یا نرخ اجاره یک خانه 50 متری برای یک خانواده 4 نفره را در شهرهای دیگر آنالیز کنیم، همان را ملاک افزایش حق مسکن قرار بدهیم. این مبلغی که به اسم یاری هزینه می پردازیم دیگر یاری هزینه مسکن و اجاره بها نیست، حق شارژ ساختمان است.

این کارشناس حوزه کار سال 99 را شعب ابی طالب کارگران نامید و گفت: سال جاری حقیقتا سال سختی برای خانوارهای کارگری بود. باز هم نمی گوییم حقوق کارگران را اضافه نمایند بلکه درخواست ما این است که شورای عالی کار اگر نمی تواند دستمزد واقعی برای کارگران تصویب کند و افزایش واقعی حقوق کارگران را مدنظر ندارد، همین شرایط سخت را برای کارگران در سال آینده حفظ کند. در حال حاضر نگرانی فعالان کارگری این است که سال آینده شرایط کارگران از چیزی که هست به مراتب سخت تر گردد که البته نشانه های حذف ارز 4200 تومانی و آزاد شدن قیمتها این را تقویت می نماید لذا انتظار ما این است که دولت و کارفرما به دستمزد کارگر نگاه مثبت تری داشته باشند و قدرت معیشت کارگران را برای سال آینده حفظ نمایند.

وی در انتها گفت: سال جاری به خاطر کرونا و تعطیلی مدارس و دانشگاهها همه در خانه ماندند و طبعا هزینه های آموزش، تحصیل، خورد و خوراک، آّب و برق و اینترنت هم افزایش یافت، بنابر این اگر می گوییم سال سختی بود از این جهت است که خرج و مخارج و هزینه های بیشتری به خانوارهای کارگری تحمیل شد.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "کف حقوق کارگران نباید کمتر از 5 میلیون تومان باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کف حقوق کارگران نباید کمتر از 5 میلیون تومان باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید