یک وسیله نانویی میزان دقیق آهن در بدن را شناسایی می نماید

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، فقدان تعادل در آهن بدن می تواند منجر به بیماری های مختلفی گردد، کاهش سطح آهن یا افزایش میزان آهن بدن منجر به شرایطی می گردد که در نهایت بیماری هایی نظیر کم خونی، سرطان، پارکینسون و آلزایمر را به همراه دارد.

یک وسیله نانویی میزان دقیق آهن در بدن را شناسایی می نماید

هموکروماتوز یکی از شایعترین بیماری های ارثی در استرالیا بوده که دفتر آمار این کشور ابتلای تقریبا 780 هزار نفر به کم خونی را گزارش می دهد.

پوریا لسانی، دانشجوی دکتری مهندسی زیست پزشکی و سفیر دانشجویی موسسه سیدنی نانو که زیر نظر هلا ظریقت و زوفو لو کار می نماید، پیروز به توسعه پیمایشگر زیست نانویی چندکاره شده است که به محققان اجازه می دهد تا با دقت بالا میزان اختلال آهن در سلول ها، بافت ها و سیال های بدن را در مقیاس های یک هزارم میلی مولار شناسایی کند.

این حسگر با حساسیت بسیار بیشتر از آزمایش خون می تواند عمل کند و برای تشخیص اختلالات آهن و مشخص غلظت های بسیار کم و زیاد آهن در سلول قابل استفاده است.

با استفاده از این فناوری، که بر نانوزیست پیمایشگر فلورسانت کربنی مبتنی است، امکان تشخیص دقیق بیماری قبل از آغاز علائم و به طور بالقوه امکان درمان زودهنگام را نیز فراهم می گردد. این روش، کاملا غیرتهاجمی بوده و به صورت تزریق زیرپوستی انجام می گردد.

لسانی می گوید: بیش از 30 درصد از مردم دنیا با فقدان تعادل آهن در بدن زندگی می نمایند که به مرور منجر به بیماری هایی می گردد.

روش های فعلی آزمایش آهن می تواند پیچیده و وقت گیر باشد اما با این روش جدید که یک روش تست پوستی حساس و مقرون به صرفه است می توان آهن را در سلول ها و بافت ها تشخیص داد.

وی می افزاید: جدیدترین آزمایش های ما نشان می دهد که این روش می تواند یون های آزاد آهن را با حساسیت بالایی شناسایی کند. این پیمایشگر چندکاره را می توان برای تصویربرداری از عمق بافت مورد استفاده قرار داد.

محققان از این روش برای تصویربرداری از بافت حیوانات استفاده کردند، به طوری که نانوپیمایشگر به بخش عمیق پوست وارد شده و تصویربرداری صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "یک وسیله نانویی میزان دقیق آهن در بدن را شناسایی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک وسیله نانویی میزان دقیق آهن در بدن را شناسایی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید